Nieokiełznany wojownik. „The Untamed” – recenzja c-dramy

-

Człowiek narodził się w klanie pełnym dyscypliny i zasad, inny urodził się dynastii, w której uczono moralności, jeszcze inny urodził się w rodzie myślącym, że złoto jest potęgą, albo w sekcie wierzącej, że rządząc przemocą i strachem będzie najpotężniejszy. W tym świecie nie ma możliwości wyboru, ale możesz wybrać ścieżkę, którą podążasz, nawet jeśli miałaby prowadzić do piekła.

Na początku był obiecującym  wojownikiem

The Untamed jest chińskim serialem z gatunku fantastyki i przygody. Przedstawia historię wojownika Wei Wuxian, adoptowanego przez przywódcę sekty Yunmeng Jiang oraz jego przyjaciela Lan Wangji z klanu Gusu Lan. Młodzi mężczyźni poznają się podczas gościnnych nauk w siedzibie Lan. Wei Wuxian przybywa wraz z bratem i siostrą, aby poznać tajniki i nauki klanu. Podczas pobytu, bohater próbuje się zaprzyjaźnić z Lan Wangji, ale on wciąż go odpycha i nie pozwala przebić muru, który wokół siebie zbudował. Dopiero tragiczna śmierć jednego z braci Gusu przybliża dwie całkowicie różne osobowości do siebie.

Ogień i woda, porządek i chaos, demon i anioł

Wei Wuxian, dzięki swoim doświadczeniom na ulicy i ciągłej walce o życie, stał się silną osobowością posiadającą mocne zasady moralne i etyczne. Za cenę życia będzie walczył o rodzinę, przyjaźń czy miłość. Pomimo swoich doświadczeń, jest wesołym chłopakiem z poczuciem humoru, szukającym przygód. Wei posiada taką cechę charakteru jak spostrzegawczość, inteligencję i spryt, co pozwala mu rozwikłać zagadkę tajemniczych i demonicznych opętań ludzi. Przez swoją butę i odwagę został zaszczuty i wybiera jedyną drogę do odzyskania dobrego imienia.

untamed

Lan Wangji jest przeciwieństwem Wuxiana. Odseparowany od rówieśników, stał się cichym i skrytym mężczyzną. Poznając porywczego Wuxiana, stara się od niego odseparować i uciec. Jednakże pewne wydarzenia pozwalają mu zobaczyć, że pomimo różnic charakteru, oboje mają ten sam cel. Głównymi cechami charakteru Wangjiego są spokój i opanowanie, oraz małomówność. Jednakże mężczyzna wykazuje również inteligencję i spostrzegawczość, tak jak jego przyjaciel. Nie chcąc, stracić jedynej osoby, która go nie ocenia i lubi za to, jaki jest, zrobi wszystko, aby oczyścić jego imię, nawet za cenę swojej reputacji.

Oto dwoje głównych bohaterów The Untamed. Oboje się różnią od siebie zachowaniem, cechami charakteru, podejściem do świata i do zasad, ale dzięki temu stali się przyjaciółmi, którzy oddaliby za siebie życie.

Młody i obiecujący młodzian

UWAGA, SPOILERY!

Akcja serialu rozpoczyna się od śmierci głównego bohatera, by zrobić przeskok o 16 lat wstecz, gdzie ma początek cała historia Wei Wuxiana i jego przyjaciół. Fabułę można podzielić na dwie części: tę przed śmiercią Wei Wuxiana i tę po jego samobójstwie. W pierwszej połowie poznajmy sekty, klany oraz głównych bohaterów. Widz śledzi również rozwijający się wątek kryminalny, czyli tajemnicze śmierci braci z klanu Gustu. Główni bohaterowie wyruszają w podróż, aby je rozwiązać i zapobiec wojnie klanów. 

W drugiej części powraca główny bohater z zadaniem wypełnienia zemsty za krzywdy Mo Xuanyu. Wei Wuxian próbuje przypomnieć sobie, co się wydarzyło, jednocześnie ukrywając się przed swoim przyjacielem. W drugiej części również jest mnóstwo tajemnic, śmierci i poszukiwania osoby, która zapłaci za wyrządzone krzywdy.

untamed
Kadr z serialu The Untamed
Idzie za mną śmierć i nieszczęście

Oglądając, niniejszy serial nie można było oderwać się od fabuły, ponieważ wciąż działo się coś nowego. Choć na początku akcja toczyła się bardzo wolno i była pełna niedomówień, tajemnic oraz zbyt dużej liczby postaci, które potem zniknęły czasem bez wyjaśnienia, to w drugiej części historia toczy się wartko, czasem nawet za szybko, przez co nietrudno zagubić się w odcinku. 

Aktorzy odgrywający główne role wiernie sportretowali swoje postacie. Trzeba również przyznać duży plus efektom specjalnym, czyli walkom na miecze i znaki magiczne. Co prawda czasem dostrzec można sztuczność, na przykład podczas wojny klanów, są to jednak małe ubytki w tak dobrej produkcji.

Oczyszczone imię patriarchy

The Untamed jest serialem przedstawiającym walkę dobra ze złem, ale też pokazuję siłę przyjaźni. Przez cały film gdzie mocno podkreślano różnice pomiędzy protagonistami, aby potem pokazać ich silną więź. Bez względu na przestrogi swoich przywódców, uprzedzenia klanowe czy rodzinne, główni bohaterowie wciąż są razem i wspólnie dążą do celu. Ta historia ma także jeszcze jeden aspekt: przedstawia widzowi młodego wojownika idącego pod prąd, który posiada swoje zasady i sumienie. Wei Wuxian podąża własną ścieżką i pomimo wielu trudności, śmierci, błędów, osiąga swój cel.

untamed
Kadr z serialu The Untamed
Walczyłem i wygrałem

Serial The Untamed oceniam na 9/10. Obniżyłam ocenę, ponieważ dużym minusem jest brak dokończenia niektórych ważnych wątków fabuły. Brakuje wyjaśnienia przeszłości Wuxiana i Wangjiego oraz młodszych bohaterów. Wątek miłosny siostry Wuxiana jest tylko tłem do historii, ale w późniejszych odcinkach powinien być bardziej widoczny. 

Cały serial bardzo mi się podobał i jest powiewem świeżości wśród filmów z Netflixa czy z TV. W tej historii jest tajemnica, przygoda, śmierć i walka oraz nuty fantastyki pod postacią magii. 

Każdy odcinek przybliża do odkrycia tajemnicy, ale koniec jest zaskakujący i nieprzewidywalny. Polecam ten serial każdemu, kto chce się oderwać od rzeczywistości i ujrzeć coś z innego świata i kultury.

Inne recenzje azjatyckich produkcji:

podsumowanie

Ocena
9

Komentarz

W tej historii jest tajemnica, przygoda, śmierć i walka oraz nuty fantastyki pod postacią magii. 
Patrycja Sura
Patrycja Surahttps://tangozycia.blogspot.com/
Z zawodu administratywistka zakochana w tańcu towarzyskim i teatrze. Zawsze wynajdzie ciekawe wydarzenia i imprezy nie tylko w Krakowie ale w Polsce. Pełna sarkastycznego i wiedźmowatego humoru osóbka, która znajdzie dla każdego coś dobrego. Pisze recenzje spektakli i książek oraz felietony. Prowadzi bloga w formie powieści oraz stronę na FB: Krakowska Wiedźma.

Inne artykuły tego redaktora

Popularne w tym tygodniu

W tej historii jest tajemnica, przygoda, śmierć i walka oraz nuty fantastyki pod postacią magii. Nieokiełznany wojownik. „The Untamed” – recenzja c-dramy