Lśnienie gwiazdy ukaże tajemnicę.”Księżycowe Miasto. Dom Nieba i Oddechu” cz.2 – recenzja książki

-

Gwiazdy – na niebie widzimy ich niezliczone ilości. Raz błyszczą jaśniej, raz mniej intensywnie, układając się w konstelacje. Ludzie z różnych stron świata wierzą, że to dusze zmarłych osób opiekujące się nami po śmierci, inni myślą, iż to bogowie. Astrologowie i wróżbici próbują z nich wyczytać przyszłość. Szukają odpowiedzi na pytania o początek świata czy koniec naszego życia, próbują przewidzieć to, co ma nadejść, i jak zaradzić niebezpieczeństwu. Jednakże w gwiazdach kryje się tajemnica, o której dowiemy się dopiero po śmierci.
Gwiazda wskaże drogę

Główna bohaterka, Bryce Quinlan, i Hunt Athalar po stawieniu oporu Asterii wciąż muszą walczyć. Bunt już nie jest małym przewrotem o odzyskanie spokoju w mieście. Rebelia  staje się wojną o fakty ukrywane przez tysiące lat. Gdy Bryce odkrywa, co zostało sfałszowane, wie, że prawda musi wyjść na jaw i będzie o nią walczyć. Grono wiernych przyjaciół stanie z nią do ostatecznej bitwy z tymi, którzy przez wiele wieków trzymali rasy w strachu i grozili śmiercią za każde przewinienie.

Blask gwiazdy nie gaśnie

Bryce Quinlan przez wiele lat myślała, że jest mieszańcem Fae. Znosiła upokorzenia, oszczerstwa i plotki. Miała niewielu przyjaciół i musiała polegać tylko na sobie. Dopiero gdy poznała Hunta Athalara, zrozumiała, że jeśli się kogoś kocha, to zrobi się dla tej osoby wszystko, nawet odda życie. Odkąd zabiła archanioła, stała się niezłomna. Nie jest już tą wycofaną dziewczyną ze sklepu z antykami. Stała się wojowniczką o prawdę i wolność.

Hunt Athalar przez setki lat myślał, że do końca życia będzie służył innym nieśmiertelnym. Gdy miał na czole znaki swojego zniewolenia, w oczach wielu istot odzwierciedlał się jako maszyna do zabijania. Po zrzuceniu kajdan zniewolenia poczuł smak wolności. Postanowił nigdy więcej nie robić czegoś wbrew własnej woli. Archanioł dostrzegł też, że jedyną osobą, dla której może walczyć i niszczyć, jest Bryce. Stał się jej strażnikiem i jednocześnie drugą połówką. W przeciwieństwie do głównej bohaterki jego charakter nie zmienił się, ale stał się bardziej stanowczy w podejmowaniu decyzji i zaczął brać pod uwagę zdanie innych.

Niebo usłane gwiazdami

Akcja książki rozwija się wolno. Dopiero po kilku rozdziałach historia nabiera tempa. Bunt przybiera na sile, a rebelia nabiera rozmachu. Coraz więcej istot w mieście staje przeciwko Asterii. Główni bohaterowie częściej muszą walczyć i stawiać czoła niebezpieczeństwu. Wiedzą, że jak się poddadzą, to ich przegrana odbije się na mieszkańcach, a racja, której bronili, zostanie zmieniona w kłamstwo. Na szali stoją ich życie, prawda o stworzeniu ras i miasta oraz wolność.

Niestety czytając ten tom, czułam, jak pisarka powiela schematy z poprzednich części. Wciąż też pojawiają się wulgaryzmy w dialogach, gdzie spokojnie można było ich uniknąć. Sceny łóżkowe są mniej brutalne, dzięki temu czyta się to lepiej, a nie jak erotyk. Dialogi pomiędzy bohaterami wciąż mają w sobie iskrę poczucia humoru, pikanterii i cynizmu.

Tajemnica blasku gwiazdy

Pisarka Sarah J. Mass stworzyła niezwykły nowy fantastyczny świat. Połączyła różne postacie z gatunku fantastyki, Fae, anioły, wróżki, syreny czy demony. W jednej powieści przedstawiła historię pełną magii, przygody, tajemnicy i niebezpieczeństw. Towarzysząc od samego początku głównym bohaterom, nie jesteśmy w stanie przewidzieć ich zachowania i tego, jakie podejmą decyzje.

Niniejszy tom Księżycowego Miasta jest kontynuacją historii Bryce Quinlan i Hunta Athalara. Główni bohaterowie przeżyli mnóstwo niebezpiecznych przygód i sytuacji zagrażających ich życiu, ale w tej części doznają więcej walk, niebezpieczeństw oraz śmierci bliskich im osób. Niestety dla mnie to było powielenie schematu z poprzednich części. Wciąż mi się nie podobało namnożenie wulgaryzmów oraz scen erotycznych trochę zbyt mocno przerysowanych. Dużym plusem jest to, że autorka zachowała charaktery głównych bohaterów i innych istot, przez co można było się dopatrzyć, jak bardzo się zmienili od pierwszego tomu.

Dom Nieba i oddechu. Księżycowe Miasto. Tom 2. Część 1 - Maas Sarah J.Tytuł:Księżycowe Miasto. Dom Nieba i Oddechu

Autor: Sarah J. Maas

Wydawnictwo: Uroboros

Ilość stron: 560

ISBN: 978-83-280-5207-9

Więcej informacji TUTAJ

GrafikaUroboros

podsumowanie

Ocena
8

Komentarz

Autorka wykreowała świat, do którego pragnie się wracać i wciąż na nowo przeżywać przygody Bruce i Hunta.
Patrycja Sura
Patrycja Surahttps://tangozycia.blogspot.com/
Z zawodu administratywistka zakochana w tańcu towarzyskim i teatrze. Zawsze wynajdzie ciekawe wydarzenia i imprezy nie tylko w Krakowie ale w Polsce. Pełna sarkastycznego i wiedźmowatego humoru osóbka, która znajdzie dla każdego coś dobrego. Pisze recenzje spektakli i książek oraz felietony. Prowadzi bloga w formie powieści oraz stronę na FB: Krakowska Wiedźma.

Inne artykuły tego redaktora

Popularne w tym tygodniu

Autorka wykreowała świat, do którego pragnie się wracać i wciąż na nowo przeżywać przygody Bruce i Hunta.Lśnienie gwiazdy ukaże tajemnicę."Księżycowe Miasto. Dom Nieba i Oddechu” cz.2 - recenzja książki