Gwiazda mrok rozświetli. ,,Księżycowe Miasto. Dom Nieba i Oddechu” cz.1 – recenzja książki 

-

Cisza przed burzą. Wokół odczuwa się napięcie, przyroda zamiera, powietrze staje się gorące, na niebie kłębią się ciemne pierzaste chmury. Od nawałnicy dzielą nas tylko minuty. W Księżycowym Mieście główni bohaterowie ponownie będą musieli zawalczyć o spokojne życie.
Chwiejny spokój

Główna bohaterka Bryce Quinlan próbuje wrócić do równowagi po wydarzeniach sprzed roku. Po tym jak obudziła się w niej moc starożytnej gwiazdy, stała się dla mieszkańców Księżycowego Miasta kimś w rodzaju celebrytki, co jej niezmiernie przeszkadza. W dodatku jest też księżniczką Fae, Dom Nieba i Oddechu ma więc wobec niej wielkie plany. Główna bohaterka charakteryzuje się wybuchową osobowością, jednocześnie wie, kiedy zachować spokój. Dzieje się to wtedy, gdy walczy o przetrwanie nie tylko swoje, ale też ukochanego. 

Drugi główny bohater anioł Hunt Athalar również stara się wieść normalne życie. Po zrzuceniu kajdan i pokonaniu wroga niemal codziennie przypomina sobie, że jest wolny i nie wykonuje już rozkazów wbrew własnej woli. W przeciwieństwie do ukochanej ogarnia go spokój i opanowanie, lecz gdy nadchodzi niebezpieczeństwo, gotów jest zabijać.

Śmierć alagai, chwała Everamowi! „Pustynna Włócznia” – recenzja książki 

Grom uderza nagle

Bryce i Hunt po wydarzeniach z zeszłego roku próbują stworzyć stały i silny związek. Niebezpieczeństwa, które im groziły, już przeminęły, ale odcisnęły na nich piętno niepewności i strachu. Pomimo że razem mieszkają, śpią ze sobą, spędzają wspólnie czas, czują pożądanie do siebie, nie potrafią do końca sobie zaufać. W dodatku pewne wydarzenie zachwieje ich kruchą miłością. Do końca nie wiadomo, co zwycięży i czy ich związek przetrwa oraz czy protagoniści przeżyją.

Błysk, huk, grom

Fabuła powieści jest bardzo dobrze rozpisana. Nie ma w niej luk logicznych, charakterystyka postaci nie odbiega od cech bohaterów z poprzednich części książki. Świat stworzony przez pisarkę dopracowano w każdym szczególe. Czytając opisy miasta, krain Fae czy też zakątków wodnego królestwa, ma się wrażenie, jakby się tam stało wraz z bohaterami. Mapa umieszczona na pierwszych stronach pozycji bardzo pomaga w zorientowaniu się w toczącej się akcji. 

Każdy z bohaterów posiada swój charakter, wygląd i osobowość. Wykreowane postacie mają wady i zalety, przez odbiera się je bardzo człowieczo i nie widać w nich sztuczności, czasem spotykanej w fantastyce. Dialogi pomiędzy uczestnikami wydarzeń nie są przegadane, a odpowiedzi wyrażają pikanterię, w szczególności gdy Bryce rozmawia ze swoim przyrodnim bratem. 

Sekunda przed burzą. Podsumowanie

Sarah J. Maas od pierwszych tomów wciąga czytelnika do świata magii, demonów, fantastycznych stworzeń. Wymyśliła niezwykle rozbudowaną fabułę i powieść, która jeszcze nie ma zakończenia. Po przeczytaniu książki pozostaje ciekawość tego, co wydarzy się później z głównymi bohaterami. Pierwsza część tej historii to preludium pokazania przeznaczenia głównych bohaterów oraz tego czy przetrwają burzę.

Okładka książki Dom nieba i oddechu. Część 1 Sarah J. MaasTytuł: Księżycowe Miasto. Dom Nieba i Oddechu

Autor: Maas Sarah J.

Wydawnictwo: Uroboros

Ilość stron: 560

ISBN: 9788379647194

GrafikaUroboros

podsumowanie

Ocena
8

Komentarz

Księżycowe Miasto to fantastyka w pełnym tego słowa znaczeniu. Pisarka w jednej powieści zamieściła wszystkie zalety gatunku fantastyki. Magię, ludzi, anioły, Fae, potwory, demony, wampiry. W jednym mieście można spotkać te wszystkie postacie. Maas wyczarowała inny świat, przelewając go na karty powieści, by podzielić się nim z czytelnikami. 
Patrycja Sura
Patrycja Surahttps://tangozycia.blogspot.com/
Z zawodu administratywistka zakochana w tańcu towarzyskim i teatrze. Zawsze wynajdzie ciekawe wydarzenia i imprezy nie tylko w Krakowie ale w Polsce. Pełna sarkastycznego i wiedźmowatego humoru osóbka, która znajdzie dla każdego coś dobrego. Pisze recenzje spektakli i książek oraz felietony. Prowadzi bloga w formie powieści oraz stronę na FB: Krakowska Wiedźma.

Inne artykuły tego redaktora

Popularne w tym tygodniu

Księżycowe Miasto to fantastyka w pełnym tego słowa znaczeniu. Pisarka w jednej powieści zamieściła wszystkie zalety gatunku fantastyki. Magię, ludzi, anioły, Fae, potwory, demony, wampiry. W jednym mieście można spotkać te wszystkie postacie. Maas wyczarowała inny świat, przelewając go na karty powieści, by podzielić się nim z czytelnikami. Gwiazda mrok rozświetli. ,,Księżycowe Miasto. Dom Nieba i Oddechu” cz.1 - recenzja książki