Top 5 gier na Dzień Kobiet i Mężczyzn

-

Nie macie pomysłu, jak spędzić wspólny wieczór, a kolejny wypad do kina już was nie ekscytuje? Spieszymy z planszówkową pomocą – tym razem przygotowaliśmy zestawienie tytułów, które sprawdzą, na ile nadajecie na tych samych falach i jak dobrze potraficie się uzupełniać. Gotowi?
Top 5 gier na Dzień Kobiet i MężczyznYokai, FoxGames

Na rozgrzewkę proponujemy szybki i łatwy tytuł w klimatach japońskiej mitologii. Wśród szesnastu zakrytych na stole kart kryją się cztery rodzaje duchów. Zadaniem graczy będzie pogrupowanie tych niesfornych demonów w taki sposób, aby w ostatniej rundzie, po odkryciu wszystkich kart, tworzyły one osobne rodziny. W swojej turze gracze muszą podejrzeć dwie karty, a następnie wykorzystując podpowiedzi, udzielić wskazówek, gdzie kryje się konkretna grupa duchów. Brzmi jak zwykłe memory? Niekoniecznie. Komunikacja między graczami jest bardzo ograniczona. To oznacza, że nie można porozumiewać się werbalnie – jedynym sposobem są wcześniej wspomniane karty podpowiedzi, wskazujące konkretny rodzaj ducha. Jeśli w dalszym ciągu to zbyt małe wyzwanie, w instrukcji znajdziecie różne poziomy trudności.

>>Polecamy: Cztery duchy i Ty. „Yokai” – recenzja gry planszowej <<
Top 5 gier na Dzień Kobiet i MężczyznKroniki Zbrodni, Lucky Duck Games

Co powiecie na rozwikłanie kryminalnej zagadki? Jako detektywi musicie wykazać się nie lada sprytem, umiejętnością łączenia faktów, a waszym najbardziej pomocnym narzędziem będzie… smartfon. Dzięki aplikacji dokładnie zbadacie miejsce zbrodni, przesłuchacie świadków oraz przekażecie do analizy próbki i dowody rzeczowe, jakie uda wam się znaleźć. Scenariusze podzielono na łatwe, średnie oraz trudne, co może wpłynąć na długość rozgrywki. Ponadto w edycji specjalnej dołożono okulary VR oraz dwa nowe scenariusze, niedostępne wcześniej w języku polskim. A jeśli macie ochotę na podróż w czasie, sięgnijcie po Kroniki Zbrodni: Millenium, dzięki którym przeniesiecie się do czasów średniowiecza, la belle epoque, oraz w wyruszycie w odległą przyszłość do 2400 roku.

Top 5 gier na Dzień Kobiet i MężczyznEscape Tales: Dzieci Żmijowego Lasu, Portal Games

Jeśli jesteście miłośnikami escape roomów polecamy serię Escape Tales – rozbudowanych tytułów wypełnionych licznymi zagadkami i łamigłówkami z fabularnym tłem. W trzeciej odsłonie gry wcielimy się w postać Gilberta, który opuszcza mury miasteczka, gdzie dorastał i wyrusza w podróż, aby zrozumieć drzemiące w nim moce. W puszczy czyhają na niego niebezpieczeństwa w postaci groźnych Wężopnączy, ale również sojusznicy… Przygoda Gilberta od samego początku owiana jest tajemnicą, a gracze stopniowo będą ją odkrywać. Oprócz rozwiązywania zagadek zdecydujemy także o losie bohatera, co będzie miało swoje odzwierciedlenie na zakończenie historii, ale również statystykach Gilberta w trakcie gry. Nasze wybory mogą je polepszyć, jak również wpłynąć negatywnie. Nie zraźcie się czasem rozgrywki na pudełku! Jest on przybliżony – w instrukcji znajdziecie wytyczne, w jaki sposób dokonać zapisu rozgrywki. Dzięki temu w łatwy sposób rozpoczniecie partię od ostatniego zapisanego momentu, a zabawa wydłuży się na kilka wieczorów.

>> Polecamy: Zagadki, tajemnice i przygody. „Escape Tales: Dzieci Żmijowego Lasu” – recenzja gry planszowej <<
Top 5 gier na Dzień Kobiet i MężczyznTerraformacja Marsa: Ekspedycja Ares, Rebel

Pora wprowadzić trochę rywalizacji i zasiąść do szybkiej Terraformacji Marsa – brzmi jak coś niemożliwego? Wręcz przeciwnie. Jeśli poznaliście już wersję podstawową, znacznie łatwiej rozpoczniecie przygodę z Ekspedycją Ares. Rozgrywkę podzielono na fazy, podczas których wszyscy gracze równocześnie wykonują wybrane akcje. Do dyspozycji posiadamy pięć faz: zagranie zielonych kart projektów, zagranie niebieskich i czerwonych kart projektów, wykonanie akcji z kart, produkcja surowców, oraz dobór kart ze stosu. Główny cel pozostał niezmieniony – gra kończy się w momencie, gdy na planszy wszystkie obszary oceanów zostaną odkryte oraz znaczniki tlenu i temperatury dotrą do ostatniego pola. Tytuł zyskuje na regrywalności dzięki dużej liczbie kart – w pudełku znajdziemy ich aż dwieście czterdzieści cztery – dzięki temu każda partia będzie wyglądała nieco inaczej, wymuszając na graczach przyjęcie innej strategii. Rozgrywka zyska na wartości, gdy zadaniem przegranego będzie chociażby… (dożywotnie) zmywanie naczyń.

Top 5 gier na Dzień Kobiet i MężczyznGloomhaven: Szczęki lwa, Albi

Mamy nadzieję, że wystarczająco się rozgrzaliście, ponieważ teraz pora na duży, kooperacyjny projekt, jakim są Szczęki Lwa. W porównaniu do swojej starszej siostry, jest on tytułem open & play. W pierwszych pięciu scenariuszach instrukcja stopniowo wprowadza reguły panujące w grze – dzięki temu gracze nie czują się przytłoczeni ogromem zasad. Nowością są zestawy kart inicjatyw postaci, oznaczone kolejno literami A i B. Są to karty wykorzystywane tylko w początkowych scenariuszach, aby zapoznać graczy z mechaniką i wykorzystaniem inicjatyw w rozgrywce. Do wyboru mamy cztery postacie, a każda z nich posiada inne zdolności, co docenią miłośnicy asymetrii. Scenariusze określają cele, które należy osiągnąć, aby je ukończyć – przeważnie musimy pokonać wszystkich wrogów. Zagrywane karty inicjatyw postaci i potworów określają kolejność wykonywania akcji. Dobra znajomość kart oraz przemyślana strategia to klucz do sukcesu! Stawcie czoła kultystom, bluźnierczym rytuałom i krwawym bestiom.

Sylwia Smolińska
Sylwia Smolińska
Miłośniczka gier planszowych, karcianych oraz fanka dram koreańskich. Lubi otaczać się pozytywnie zakręconymi ludźmi, nigdy nie odmówi wyjścia do Escape Roomu. W wolnym czasie czyta książki fantasy i próbuje swoich sił w szydełkowaniu. Nie wyobraża sobie życia bez kina i seriali.

Inne artykuły tego redaktora

Popularne w tym tygodniu