Kojarzymy i łączymy. „Piątka” – recenzja gry planszowej

-

Czy znasz jakiś łamliwy wynalazek? Miejsce związane z czarodziejami? Coś powolnego, co kojarzymy z wakacjami? Albo piosenkę łączącą się z pojazdami? Jeśli masz bogatą wyobraźnię i dobry refleks oraz potrafisz spinać fakty i zjawiska – z pewnością zostaniesz mistrzem Piątki – planszówkowej propozycji od Portal Games. A nawet jeśli z kojarzeniem, fantazją i szybkim reagowaniem miewasz problemy, to i tak możesz się tutaj świetnie bawić! I o to powinno w tym wszystkim chodzić, prawda?
„Piątka” – recenzja gry
Piątka
Gra Piątka – pierwsze wrażenia

Nie zawiedzie się ten, kto ceni dobrą jakość. Każdy najmniejszy element Piątki został wykonany z wysoką starannością – tak że już od otwarcia możemy cieszyć oko kolorami i detalami.

W zestawie znajduje się grubaśny notatnik na odpowiedzi zawodników, dziesięć dużych płytek ze słowami, pięć kości (z grawerowanymi tłoczeniami, a nie łatwymi do zdarcia naklejkami!) i klepsydra odmierzająca dokładnie trzy minuty, czyli tyle, ile trwa jedna runda.

„Piątka” – recenzja gry
Piątka

Do rozgrywki może zasiąść jednocześnie od dwóch do ośmiu graczy. Minimalny wiek wskazywany przez producenta to dziesięć lat i choć młodsze dzieciaki łatwo zrozumieją reguły, mogą mieć problem ze znajdowaniem tylu różnych skojarzeń w tak krótkim czasie. Najwięcej emocji dostarczy więc pojedynek pomiędzy dorosłymi. Śmiech, wyrzuty adrenaliny i dobra zabawa gwarantowane!

A co, jeśli chcemy zagrać familijnie? Można dostosować zasady do wieku dzieci i dać im więcej czasu. Albo pozwolić na mieszanie kategorii.

„Piątka” – recenzja gry
Piątka
Gra Piątka – jakie są jej zasady?

Reguły rozgrywki są proste, a zrozumienie ich nie powinno zająć dłużej niż minutę. Każdy z zawodników otrzymuje kartkę z notatnika i coś do pisania. Z puli dziesięciu kostek wybieramy połowę – po jednej w każdym kolorze – i dobieramy do nich pięć płytek słów (w odpowiadających im kolorach).  Gdy to wszystko jest gotowe, możemy ruszać do walki! To znaczy… do miłego pojedynku na skojarzenia!

Zaczynamy od rzutu kostkami – to one pokażą, jakie słowa będą obowiązywały w danej rundzie. Będzie ich dokładnie pięć – tyle, ile mamy kości i tyle, ile mamy płytek. Możliwych kombinacji jest oczywiście bardzo wiele, ale oto kilka przykładowych:

– słony / sztuka / w kuchni / zoo / technologia,

– łatwopalny / dzień wolny / można trzymać / zjazd / sport,

– jajko / głośny / noc / podróż / wszechświat.

„Piątka” – recenzja gry
Piątka

Po rozpoczęciu rundy mamy trzy minuty na wymyślenie dziesięciu haseł łączących ze sobą pięć wybranych słów (na zasadzie: każde z każdym). Gdy piasek w klepsydrze przesypie się – kończymy pierwszą turę, podajemy na głos swoje skojarzenia i podliczamy punkty. Wymyślone przez nas hasło zostanie dopuszczone i nagrodzone, jeśli zgodzi się co do tego większość graczy. Co ciekawe, w sytuacji, gdy kilka osób będzie miało to samo skojarzenie, punkty liczą się podwójnie. A dlaczego? Bo w końcu wielkie umysły myślą podobnie!

Po podliczeniu zdobyczy punktowych odwracamy płytki ze słowami, ponownie rzucamy kostkami i rozpoczynamy rundę drugą, a po jej zakończeniu będziemy mogli wskazać zwycięzcę.

Tyle. Tak niewiele, a zabawa wciąga na długi czas!

„Piątka” – recenzja gry
Piątka
Dla kogo Piątka?

Nowa propozycja Portal Games to fantastyczna gra imprezowo-familijna. Wymaga szybkiego myślenia – bo te trzy minuty mijają w jakieś sześćdziesiąt sekund – oraz dość szerokich horyzontów. Kategorie słów są przeróżne – od prostych, wskazujących na kolor czy fakturę po bardziej skomplikowane, wymagające choć odrobiny wiedzy z filmu, sportu czy technologii. Oczywiście nie można tego traktować bardzo na serio – Piątka dostarcza przede wszystkim mnóstwa dobrej zabawy, wspólnego śmiechu i pozytywnych emocji.

Ogromną jej zaletą jest regrywalność. Można do niej wracać wielokrotnie i zawsze trafić na nowe połączenia i skojarzenia, z jakimi wcześniej nie mieliśmy do czynienia. Gra ma także niski próg wejścia i nawet jeśli wystawimy ją na stół w gronie osób niemających do czynienia z planszówkami, istnieje duża szansa, że dzięki Piątce wciągniemy ich do tego świata.

A jeśli mamy małe dzieci, to jest gotowa baza do wspólnej zabawy. Już bez presji czasu – po prostu, by eksperymentować z łączeniem słów i szukaniem skojarzeń. Nie wszystkie kategorie będą dla maluchów łatwe w zrozumieniu, ale to także będzie dla nas wskazówka, do jakiego świata możemy zaprosić dzieciaki. Może pora porozmawiać o pojazdach, recyklingu albo wynalazkach? Mnóstwo wspaniałych przygód przed Wami! A kolorowe, starannie wykonane elementy gry i gotowe zestawy słów-kategorii tylko w tym pomogą.

Jak widać – Piątka sprawdzi się w różnych okolicznościach i z pewnością zagości u Was na dłużej!

Piątka recenzja
Piątka

Tytuł: Piątka

Liczba graczy: 2-8

Wiek: 10+

Czas rozgrywki: 20 minut

Wydawnictwo: Portal Games

 

Za przekazanie gry imprezowej Piątka do recenzji dziękujemy wydawnictwu Portal Games, więcej na jej temat przeczytacie tutaj.

Kojarzymy i łączymy. „Piątka” – recenzja gry planszowej

podsumowanie

Ocena
9

Komentarz

Fantastyczna propozycja tak na imprezy, jak i rodzinne spotkania. Starannie wykonana, dobrze przemyślana i łatwa w zrozumieniu. Taka właśnie jest Piątka – gra skojarzeń, słów i połączeń od Portal Games.
Klaudyna Maciąg
Klaudyna Maciąghttps://klaudynamaciag.pl
Za dnia copywriter, wieczorami - nałogowy gracz. Widywana albo z książką pod pachą, albo z padem w dłoni. Dużo czyta, jeszcze więcej tworzy i ogląda. Uzależnienie od popkultury, piłki nożnej i żużla zdiagnozowane już ze trzy dekady temu.

Inne artykuły tego redaktora

Popularne w tym tygodniu

Fantastyczna propozycja tak na imprezy, jak i rodzinne spotkania. Starannie wykonana, dobrze przemyślana i łatwa w zrozumieniu. Taka właśnie jest Piątka – gra skojarzeń, słów i połączeń od Portal Games.Kojarzymy i łączymy. „Piątka” – recenzja gry planszowej