W krainie bajek. „Dixit Disney” – recenzja gry

-

Dixit, gra wydana po raz pierwszy ponad piętnaście lat temu, nadal trzyma się mocno na rynku, zdobywając ciągłe zainteresowanie graczy. To niezwykłe osiągnięcie, biorąc pod uwagę prostotę jej zasad. Kluczem do trwałego sukcesu są unikalne, surrealistyczne obrazy na kartach, które przyciągają kolejne pokolenia do tej fantastycznej karcianki. Co więcej, każde nowe rozszerzenie angażuje innego artystę, dodając świeżości i nowych doświadczeń z rozgrywki.

Za przekazanie egzemplarza recenzyjnego gry Dixit Disney do współpracy recenzenckiej dziękujemy Wydawnictwu Rebel.

Dixit rozwijana była poprzez liczne rozszerzenia i karty promocyjne, a teraz na scenie pojawia się zupełnie nowa odsłona tego klasyka. Tym razem mamy do czynienia z edycją inspirowaną animacjami Disneya. Dzięki uprzejmości wydawnictwa Rebel na moim stole pojawiła się fascynująca kombinacja pięknie ilustrowanych kart o surrealistycznym i abstrakcyjnym klimacie z postaciami bajek Disneya. Czy to brzmi intrygująco? Bez wątpienia tak!

Dixit Disney
Dixit Disney, Wydawnictwo Rebel
Co w środku?

W pudełku z grą Dixit Disney znajdziecie zestaw składający się z osiemdziesięciu czterech kart, które stanowią główny element rozgrywki. Każda z nich prezentuje unikalny obraz inspirowany animacjami Disneya. Zobaczycie wizerunki znanych postaci z klasycznych filmów, jak również z tych najnowszych produkcji. Kolorowe i starannie zaprojektowane obrazy stanowią bazę do tworzenia opowieści i prowadzenia rozgrywki. Dodatkowo, w pudełku znajduje się sześć tarcz do głosowania, które pełnią kluczową rolę podczas fazy wskazywania karty narratora. Gracze korzystają z nich, aby wskazać, jaki kartonik ich zdaniem najlepiej pasuje do zagadki postawionej w danej rundzie. Zastępują znane z tradycyjnego Dixit żetony z cyframi. W komplecie znajdziemy również sześć drewnianych pionków z wizerunkami bohaterów bajek Disneya, które służą do śledzenia postępów graczy na planszy. Kolejnym, nowym elementem jest właśnie nowa plansza główna. Barwnie zaprojektowana i utrzymana w bajkowym klimacie.

Zasady bez zmian

Zasady gry Dixit są na tyle proste, że z pewnością wielu z was doskonale je zna lub chociaż kojarzy. W przypadku Dixit Disney pozostały one niezmienne. Gracz rozpoczynający daną rundę wciela się w rolę Narratora. Wybiera jedną kartę ze swojej ręki i wypowiada swoje skojarzenia właśnie z nią związane. Może to być zdanie, dźwięk czy nawet krótka historia. Kładzie ją zakrytą na stole, natomiast reszta graczy musi również w sekrecie wybrać z posiadanych na ręce kart jedną, która ich zdaniem najlepiej zilustruje wskazane przez Narratora skojarzenie. Po tej fazie następuje faza głosowania i wszyscy, z wyjątkiem rozpoczynającego gracza, w tajemnicy głosują na obraz, który ich zdaniem należy do Narratora.

Dixit Disney
Dixit Disney
Must-have na mojej półce to Dixit

Klasyczne Dixit od wielu lat gości na mojej półce i z pewnością pozostanie na niej na długo. Wielokrotnie wyciągam grę na stół podczas rodzinnych spotkań oraz imprez ze znajomymi. Dlatego z ogromną ekscytacją otworzyłam swoje pudełko z edycją inspirowaną bajkami Disneya. Cenię w tych grach unikalne obrazy prezentowane na kartach i tym razem również się nie rozczarowałam. Grafiki zachowane w stylu, jaki Dixit serwowało nam do tej pory, zostały wzbogacone o znane postacie pochodzące ze sławnych animacji, które jeszcze bardziej pobudzały moją wyobraźnię. Co prawda, fakt, iż na kartach widnieją rozpoznawalni bohaterowi, sprawiał, że skojarzenia szły bezpośrednio w kierunku filmu z nimi związanego. Jednak jak to właśnie w Dixit bywa, ogranicza nas jedynie wyobraźnia i warto puścić jej wodze.

gra Dixit Disney
Dixit Disney
Piękne bajki

Przy pierwszym spojrzeniu na karty, gracze są natychmiast zanurzani w bajkowy świat Disneya. Każdy kartonik jest jak małe dzieło sztuki, przedstawiające sceny i postacie z ulubionych filmów animowanych. Od kultowego Króla Lwa po uroczy Odlot, karty te przenoszą uczestników gry w podróż przez najbardziej ikoniczne momenty animacji Disneya. Jakość ilustracji zrobiło na mnie ogromne wrażenie. Przyznam, że przebijają nie jedno rozszerzenie, z tych które do tej pory pojawiły się na rynku. Wydawca zadbał również o to, aby karty były solidne, odporne na ścieranie się i utrzymane w fantastycznej kolorystyce.

Dixit Disney recenzja gry
Dixit Disney
Dla każdego?

Jednym z największych atutów tej edycji jest jej uniwersalność. Gry Dixit zawsze cieszyły się popularnością wśród różnych grup wiekowych, a dodanie motywów Disneya tylko to umacnia. Zarówno dzieci, jak i dorośli znajdą coś dla siebie, a nostalgiczny urok kart z pewnością porwie nawet tych, którzy nie są regularnymi graczami planszowymi.

Dixit Disney to doskonała gra planszowa, która idealnie łączy w sobie urok klasycznego Dixit z magią animacji Disneya. To pozycja obowiązkowa dla fanów obu światów i doskonały prezent dla wszystkich miłośników klasycznych filmów animowanych. Przy tej grze każda rozgrywka staje się magiczną podróżą do krainy dziecięcych wspomnień.

Dixit DisneyTytuł: Dixit Disney

Liczba graczy: 3 – 6 osób

Czas gry: ok. 30 min

Wiek: +8 lat

Wydawnictwo: Rebel

 

podsumowanie

Ocena
9

Komentarz

Doskonała gra planszowa, która idealnie łączy w sobie urok klasycznego "Dixit" z magią animacji Disneya.
Natalia Jóźwiak Kłysz
Natalia Jóźwiak Kłysz
Zabiegana artystka, stale poszukująca nowych wyzwań. Lubi spędzać wolny czas przy grach komputerowych, jak również pochylić się czasem nad planszą. Próbuje robić ładne zdjęcia. Matka Smoków, a raczej jednego, który jest jeżem.

Inne artykuły tego redaktora

Popularne w tym tygodniu

Doskonała gra planszowa, która idealnie łączy w sobie urok klasycznego "Dixit" z magią animacji Disneya. W krainie bajek. "Dixit Disney" - recenzja gry