Nie uciekniesz przed przeznaczeniem. „Niechciany następca” – recenzja książki

-

Popbookownik objął książkę swoim patronatem.

Za przekazanie egzemplarza recenzyjnego do współpracy patronackiej dziękujemy Wydawnictwu Galeria Książki

Oto trzeci tom cyklu Królestwo Mostu autorstwa Danielle L. Jensen. Czy retrospekcje, zmiana bohaterów i otoczenia zadziałały, czy spowodowały więcej niedomówień i niejasności?

Długie oczekiwania

Autorka w momencie publikacji trzeciego tomu udowodniła, że nie będzie chciała dać fanom gotowej historii, ale zostanie ona nam dawkowana w odpowiednich porcjach, ponieważ premiery poszczególnych części dzieli kilka miesięcy.

Wróg mojego wroga jest moim przyjacielem

W tym tomie na próżno szukać dalszych losów Lary i jej męża, choć wielu czytelników zapewne na to liczyło.

Tym razem mamy okazję poznać bliżej brata królowej Ithicany – Kerisa, który wbrew swojej woli zostaje następcą tronu Maridriny. Darzę go wielką sympatią, bo jest nie tylko rodziną Lary, ale też pierwszym w rodzie Veliantów,  nie pragnącym wojny a rozwoju państwa, nie jego upadku.  Poza tym poznajemy słynną Zarrah, generał wojsk Valcotty, ale też następczynię tronu po cesarzowej – swojej ciotce. Jej postać mogliśmy śledzić  od początku. Polubiłam ją od razu, ponieważ to niesamowicie silna kobieta, ale jednocześnie jest gotowa poświęcić swój honor i siebie nie tylko dla idei, ale dla prawdziwych przyjaciół.

Od początku serii wiemy, że Ithicana (która posiada most), Valcotta i Maridrina żyją w złudnym świecie pokoju i przyjaźni. Pierwsze dwa kraje łączy ze sobą przyjaźń z przeszłości pomiędzy matką Arena a cesarzową Valcotty, z kolei Królestwo Mostu z Maridrianą posiadało kontrakt, już wykonany, ale Silas zapragnął więcej i chciał mostu tylko dla siebie.

Dziwny zbieg okoliczności powoduje, że dwóch następców tronu, zwaśnionych od wieków narodów, spotyka się, nie wiedząc, kim są i u obu zaczynają pojawiać się myśli, za które zostaliby posądzeni o zdradę stanu.

Historia rozpoczyna się w tym samym czasie co w Zdradzieckiej królowej. W kilku miejscach widoczne jest nakładanie się na siebie niektórych wydarzeń, ale ukazane zostały z zupełnie innej perspektywy. Wspólne spotkanie uświadamia Zarrah i Kerisowi, że pomimo różnic, łączy ich wspólny cel – chęć zmian i pokój zamiast wielowiekowej wojny.

Oboje staną przed wyborami, po których już nie będzie odwrotu, i muszą zadecydować, czy będą kierować się sercem, czy rozumem oraz czy są w stanie ponieść konsekwencje swoich czynów.

Trudne decyzje i jeszcze trudniejsze wybory

Historia wyjaśnia wiele sytuacji i ukazuje niektóre z nich z drugiej perspektywy. Pokazują zupełnie inne twarze bohaterów, którzy odegrali drugoplanowe role w poprzednich częściach, a  obecnie grają  oni pierwsze skrzypce.

Niesamowicie została ukazana równowaga pomiędzy opisami, dialogami, przemyśleniami postaci, dzięki czemu książkę czyta się szybko, pomimo jej gabarytów.

Styl autorki jest z jednej strony przystępny, z drugiej staranny i elegancki. To kolejna powieść pełna tajemnic, intryg, walk, trudnych wyborów i zwrotów akcji,  pokazująca, jak łatwo można manipulować drugim człowiekiem i jakie przynosi to  konsekwencje. Trzeba oddać Jensen, że sprawnie lawiruje w świecie polityki i wplata w te wątki inne, które na pierwszy rzut oka wydają się nieważne, ale sprawnie łączą historię w idealną całość. Dodatkowo, są też ciekawie wykreowane postaci,  dopełniające całą opowieść i tworzą z nią spójność. Zakończenie jest niespodziewane, ale stanowi idealną bazę do kontynuacji.

Książka otrzymuje ode mnie osiem punktów. Danielle L. Jensen znowunie zawiodła. Dostaliśmy kolejną część dobrze wykreowanego i przemyślanego świata, ale też i samych bohaterów. Nie martwcie się, że niektóre z wydarzeń zostały powielone. Ukazane one zostały tak, że ukazują zupełnie inną perspektywę losów, dzięki czemu dostajemy wyjaśnienie bardzo wiele sytuacji i niewiadomych.

Dodatkiem jest tekst na końcu Cisza przed burzą, który w oryginalnej wersji został wydany osobno. zawarty wątek Arena i Lary zaraz po Zdradzieckiej królowej, ukazujący w piękny sposób uzupełnia zakończenie drugiej części, ale również dający nadzieję na kolejne części.       

niechciany następcaTytuł: Niechciany następca

Autor: Danielle L. Jensen

Wydawnictwo: Galeria Książki

Ilość stron: 688

ISBN: 978-83-67071-25-3

Więcej informacji TUTAJ


 

      

podsumowanie

Ocena
8

Komentarz

Moje obawy dotyczące powielania historii z poprzedniego tomu prysły podczas pierwszych stron czytania powieści. Keris i Zarrah dzięki swoim osobowościom zdecydowanie zasługują na osobną historię. Dobrze, że autorka zdecydowała się dać im szansę.
Kinga Skrzypalik
Kinga Skrzypalik
Matka dwóch szalonych chłopców, która musi mieć oczy dookoła głowy. Nauczyła się łączyć zerkanie znad książki ze sprawdzaniem, czy dom jeszcze stoi. Zakochana w literaturze od zawsze. Fantastyka, romanse, thrillery, nieważny gatunek, ważna historia! Od niedawna odkrywa uroki Netflixa, z którego sideł czasem trudno ją wyciągnąć. Otwarta na doświadczenia i nowe przygody!

Inne artykuły tego redaktora

Popularne w tym tygodniu

Moje obawy dotyczące powielania historii z poprzedniego tomu prysły podczas pierwszych stron czytania powieści. Keris i Zarrah dzięki swoim osobowościom zdecydowanie zasługują na osobną historię. Dobrze, że autorka zdecydowała się dać im szansę. Nie uciekniesz przed przeznaczeniem. „Niechciany następca” – recenzja książki