Pora na matematyczne ściganie. „Gra liczbowa” – recenzja gry karcianej

-

Niewielkie pudełko z minimalistyczną grafiką. Skromna zawartość i mało skomplikowane zasady. Czy tak niedużo wystarczy, aby odnieść sukces? Aby stworzyć grę, do której wciąż i wciąż chce się wracać? Aby przyciągać uwagę dorosłych, dzieci i młodzieży?

Patrząc po Grze liczbowej od Naszej Księgarni – okazuje się, że tak, ponieważ jest to kolejny przykład produktu urzekającego w swej prostocie i zachęcającego do licznych potyczek.

Pora na matematyczne ściganie. „Gra liczbowa” – recenzja gry karcianej

Co znajdziemy w środku?

W niedużych rozmiarów, poręcznym pudełku znajdziemy:

  • 73 karty,
  • 12 żetonów,
  • książeczkę z objaśnieniem zasad.

Podczas rozgrywki – zarówno jednoosobowej, jak i wieloosobowej – korzystamy z całej talii, natomiast żetony przewidziane zostały tylko do wariantu gry do trzech zwycięstw. Na pudełku znajdziemy informację o minimalnym wieku uczestników – 8 lat – aczkolwiek u nas jedną z testerek była sześciolatka, która dość dobrze poradziła sobie z uproszczoną wersją zasad, więc myślę, że spokojnie dzieciaki w jej wieku mogą, choćby dla zabawy, próbować swoich sił w Grze liczbowej.

Pora na matematyczne ściganie. „Gra liczbowa” – recenzja gry karcianej

Matematyka nie taka straszna

Zadaniem zawodników jest jak najszybsze pozbycie się wszystkich kart. Na środku znajduje się tylko jedna – resztę uczestnicy trzymają w dłoniach. Od wyniku dodawania lub odejmowania cyfr widocznych na karcie zależy, jaką możemy rzucić w następnej kolejności.

Pora na matematyczne ściganie. „Gra liczbowa” – recenzja gry karcianej

Schemat jest prosty – na awersie widnieje cyfra od 1 do 10 oraz zadanie matematyczne do wykonania:

  • dla kart zielonych: +1 lub -1,
  • dla kart niebieskich: +2 lub -2,
  • dla kart czerwonych: +3 lub -3.

Dla przykładu – jeżeli na stole znajduje się czerwona szóstka, zawodnicy muszą położyć na niej trójkę lub dziewiątkę. Jeżeli zielona czwórka – trójkę lub piątkę i tak dalej.

Ważne! Jeśli wynik działania przekracza dziesięć, odejmujemy od niego dychę. Jeżeli natomiast wynosi mniej niż jeden, robimy na odwrót – dodajemy dziesięć.

W tym miejscu wkracza wariant dla młodszych graczy, którzy mogą mieć problem z bardziej skomplikowanymi działaniami. Tutaj przewidziane jest uproszczenie, polegające na ignorowaniu działań, których wyniki są wyższe niż dziesięć lub niższe niż jeden.

Producent proponuje jeszcze dwie inne możliwości rozgrywki o łatwiejszych zasadach – wszystkie one zostały opisane w załączonej do zestawu instrukcji.

Ścigajmy się… albo bawmy

Gra liczbowa świetnie sprawdzi się na imprezach. Jest dynamiczna, dostarcza sporo śmiechu, wywołuje mnóstwo emocji i po prostu bawi. Proste zasady sprawiają, że próg wejścia okazuje się niezbyt wysoki, a element rywalizacji dodatkowo podkręca atmosferę.

Aby doświadczyć pełni jej uroku, polecam rozgrywki w gronie dorosłych, kiedy naprawdę trzeba się spieszyć, dokonywać błyskawicznych obliczeń, a czasem kłócić się z towarzystwem o to, kto pierwszy rzucił kartę na stół.

Pora na matematyczne ściganie. „Gra liczbowa” – recenzja gry karcianej

Jeżeli uczestnikiem pojedynku ma być ktoś młodszy, musimy traktować to bardziej jak zabawę. Zabawę połączoną z nauką. Sprawienie dziecku Gry liczbowej do doskonały pomysł na włączenie matematyki do codziennego życia – i to w formie, w której uczniowie naprawdę ją lubią.

Autorka – Maureen Hiron – przewidziała również wspomniany wcześniej wariant jednoosobowy, doskonały właśnie dla najmłodszych graczy. W takim przypadku maluch zapoznaje się z kartami i działaniami we własnym tempie, a z czasem, gdy się wdroży, może próbować robić to na czas i bić swoje kolejne rekordy.

Pora na matematyczne ściganie. „Gra liczbowa” – recenzja gry karcianej

Dla kogo Gra liczbowa?

Jak informuje nas opakowanie, tytuł ten w 2017 roku został uznany Najlepszą grą rodzinną w Stanach Zjednoczonych, a w 2013 znalazł się w Top 3 gier matematycznych w Wielkiej Brytanii (skąd pochodzi jego autorka). To daje nam czytelny sygnał, dla kogo między innymi przewidziana jest ta gra. Dla rodzin – jak najbardziej. Dla miłośników matematyki – również. Ja do tej puli dorzuciłabym jeszcze imprezowiczów, bo i oni świetnie odnajdą się w prostej mechanice gry, której dynamika doskonale pasuje do klimatu luźnego spotkania w gronie znajomych.

A jeśli w Twoim domu znajdują się dzieciaki nieszczególnie lubiące się z królową nauk, albo wręcz przeciwnie – zafascynowane nią – to i dla nich ten tytuł prawdopodobnie okaże się fantastycznym prezentem. Możecie grać wspólnie – tak w domu, jak i w podróży (poręczne pudełko nie zajmie dużo miejsca!) – albo spróbować wariantu solo. On dla dzieci także jest bardzo ciekawy.

Pora na matematyczne ściganie. „Gra liczbowa” – recenzja gry karcianejTytuł: Gra liczbowa

Liczba graczy: 2-4

Wiek: 8-108

Czas rozgrywki: 15 minut

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

 

Za przekazanie gry do recenzji dziękujemy wydawnictwu Nasza Księgarnia, więcej o grze przeczytacie tutaj:

Pora na matematyczne ściganie. „Gra liczbowa” – recenzja gry karcianej

podsumowanie

Ocena
8

Komentarz

Szukasz dynamicznej gry o prostych zasadach? A może potrzebujesz pomocy w zachęceniu dziecka do nauki matematyki? „Gra liczbowa” to doskonały wybór i dla dorosłych, i dla młodszych. Bawcie się nauką, liczcie i ścigajcie, by zostać matematycznymi mistrzami. Powodzenia!
Klaudyna Maciąg
Klaudyna Maciąghttps://klaudynamaciag.pl
Za dnia copywriter, wieczorami - nałogowy gracz. Widywana albo z książką pod pachą, albo z padem w dłoni. Dużo czyta, jeszcze więcej tworzy i ogląda. Uzależnienie od popkultury, piłki nożnej i żużla zdiagnozowane już ze trzy dekady temu.

Inne artykuły tego redaktora

Popularne w tym tygodniu

Szukasz dynamicznej gry o prostych zasadach? A może potrzebujesz pomocy w zachęceniu dziecka do nauki matematyki? „Gra liczbowa” to doskonały wybór i dla dorosłych, i dla młodszych. Bawcie się nauką, liczcie i ścigajcie, by zostać matematycznymi mistrzami. Powodzenia!Pora na matematyczne ściganie. „Gra liczbowa” – recenzja gry karcianej