Niełatwe decyzje. „Prawda zapisana w popiołach. Krzyk zagubionych serc” – recenzja książki

-

Czwartego marca premierę miał Krzyk zagubionych serc, drugi tom serii Prawda zapisana w popiołach. Pierwsza część – Milczenie aniołów – okazała się ciekawym wprowadzeniem w powojenne życie znanych już niektórym czytelnikom bohaterów, występujących we wcześniejszych książkach Joanny Jax. Czy jej kolejna powieść trzyma poziom swojej poprzedniczki?
Życiowe dylematy

Powrót do postaci, których już się zna, niemal zawsze jest bardzo miłym doświadczeniem. Nie inaczej jest w tym przypadku. Ponowne spotkanie wyzwala ciepłe uczucia związane ze wspomnieniami o ich przeszłości. Niektóre sytuacje opisane w poprzednim tomie mogły zostać już zapomniane, ale czytając kontynuację powoli powraca pamięć o zamierzchłych problemach w nim przedstawionych. Osoby, które nie czytały pierwszego tomu tej serii, powinny najpierw go poznać, a potem sięgnąć po drugi, równie interesujący i naprawdę warty przeczytania. Jest bardzo dobry i też porusza ważne oraz niebanalne tematy, ale ostudzę emocje. Nie wbija jednak w fotel tak, jak poprzedni. Pomimo tego, podobał mi się .

Motywem przewodnim Krzyku zagubionych serc są życiowe rozterki głównych bohaterów. Szymek próbuje ratować rodzinę walcząc z uczuciem do Neli, Nadia oddając wolność Kubie, pożegnała się z prawdziwą miłością. Mateusz, służąc swojemu krajowi, chce zagłuszyć związane z tym wyrzuty sumienia, Błażej stał się sam sobie obcy i tęskni za dawnymi czasami… Każdy z protagonistów mierzy się z podjęciem niełatwych decyzji, które będą miały wpływ na ich dalsze życie. Czy okażą się na tyle odważni, by pójść za głosem serc, stawiając wszystko na jednej szali? Ich historie nie są banalnymi opowiastkami o namiętnej miłości, ale lekcjami życia w niełatwych realiach lat sześćdziesiątych w powojennej Polsce. Bohaterowie dążą do szczęścia, spełnienia marzeń i chociaż czasami się gubią, pozostają wzorami odwagi. Obserwowanie ich poczynań skłania do refleksji nad ich postawami i dokonywanymi przez nich wyborami.

Ulubieńcy

Dla fanów twórczości Joanny Jax Krzyk zagubionych serc jest historią, którą koniecznie muszą przeczytać. Nawet ci, co nie znają wszystkich jej książek, ale lubią powieści z tłem historycznym powinni poznać całą tę serię. Na tym etapie stali czytelnicy są już na pewno zżyci z jej bohaterami, w większym lub mniejszym stopniu z każdym z nich. Przyznaję, że mam swojego ulubieńca – Błażeja Piotrowskiego. Byłam ciekawa, jak poradzi sobie w kolejnych życiowych wyzwaniach, kibicowałam mu, aby wszystko ułożyło się dla niego jak najlepiej. Niektórym postaciom towarzyszymy od ich wczesnej młodości, jak na przykład również lubianej Neli Domosławskiej. Tę bohaterkę też darzę sympatią, gdyż jest ona osobą odważną i charakterną. Jax stworzyła wyrazistych protagonistów, obarczając ich różnymi problemami, ciekawie łącząc ich drogi, przy tym niczego nie naciągając i nie koloryzując. Każdy wątek powieści jest realistyczny, zrozumiały i zajmujący. 

Forma powieści nie różni się od poprzedniej części. Rozdziały są opatrzone miejscem i rokiem akcji, dzięki czemu czytelnik nie czuje się zagubiony w natłoku rozgrywających się wydarzeń. Jax tworzy ciekawe opisy, skupia się na wewnętrznych przeżyciach bohaterów, analizując ich zachowanie. Przy czym potrafi zaskoczyć, a także wzruszyć. Nie brak tu również pokrzepiających scen z humorem. Dużą część tego tomu poświęciła sytuacji Żydów i ich dążeniu do wolności oraz wymierzania sprawiedliwości na oprawcach. Ten aspekt powieści poprowadziła umiejętnie, nie zarzucając odbiorców faktami, ale opisując wszystko z perspektywy odczuć zaangażowanych w nie osób. Krzyk zagubionych serc to znakomita historia o miłości, powojennych konszachtach i błędach z przeszłości.

Sukces gwarantowany

Książkę Joanny Jax czyta się naprawdę przyjemnie. Drugi tom Prawdy zapisanej w popiołach wywołuje podobne wrażenie, jak poprzednie powieści autorki. Podziwiam pracę włożoną w tę część i cieszę się, że stworzyła tak fantastycznych bohaterów, do których chce się wracać. Czekam na trzeci tom, i mam nadzieję, że mnie czymś przyjemnie zaskoczy. 

Krzyk zagubionych serc powinien przeczytać każdy, komu podobało się Milczenie aniołów. Niełatwe decyzje, które przyjdzie podejmować bohaterom w drugim tomie z pewnością podtrzymają zainteresowanie całą serią.

Niełatwe decyzje. „Prawda zapisana w popiołach. Krzyk zagubionych serc” – recenzja książki

Tytuł: Prawda zapisana w popiołach. Krzyk zagubionych serc

Autorki: Joanna Jax

Wydawnictwo: Videograf

Liczba stron: 432

ISBN: 9788378357339

Więcej informacji znajdziecie TUTAJ

Paulina Adamczuk
Paulina Adamczuk
Indywidualistka szukająca nowych wyzwań. Pasjonatka literatury z zamiłowaniem do kryminałów, uwielbia zagadki i mroczne klimaty. Chętnie buja w obłokach oderwana od rzeczywistości poznając fantastyczny świat popkultury. Specjalista od spraw nieziemskich - nic, co trudne nie jest jej straszne. Nie zaczyna dnia bez uśmiechu, czarnej kawy i dobrej książki.

Inne artykuły tego redaktora

Popularne w tym tygodniu