Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 11.04.-17.04.2020

0
Witajcie drodzy Planszówkowicze! W tym tygodniu spieszymy wam donieść o najnowszych premierach FoxGames. Miłośnicy wędkowania, i nie tylko, już mogą szykować się do Wielkiego Połowu, jak i poznać inne zapowiedzi od Rebela. A na sam koniec kolejna porcja gier print&play w ramach akcji #zostanwdomu #grajwplanszowki. Zaczynamy!
PREMIERY

Dzięki wydawnictwu Fishbone Games możemy już wypłynąć na głębokie wody. Maracaibo jest tytułem Alexandra Pfistera, autora Blackouta, który zabierze was tym razem w podróż na Karaiby XVII wieku. Żeglując po morzu i wykonując akcje w odpowiednich miejscach: miastach oraz wioskach gracze będą zdobywać punkty. Do zwycięstwa przybliży was również zarządzanie własnym statkiem, odblokowując pola otrzymacie nagrody natychmiastowe oraz przywileje, które ułatwią wam dalszą rozgrywkę. Maracaibo spodoba się także fanom mechaniki zarządzania kartami. To jak, gotowi na wielkie podboje?

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 11.04.-17.04.2020

W zeszłym tygodniu premierę miały kooperacyjne gry z serii Similio od wydawnictwa FoxGames, z podtytułami: Baśnie, Mity, Historia oraz pierwsza w Polsce gra typu legacy, a więc Zombie Kidz: Ewolucja. Więcej o grach przeczytacie na stronie wydawnictwa.

Seria Similio to kooperacyjne gry dedukcyjne. Wszystkie zestawy składają się z trzydziestu kart przedstawiających znane postaci z konkretnej dziedziny. Zadaniem uczestników rozgrywki jest odnalezienie właściwej postaci spośród dwunastu kart rozłożonych na stole. Jeden gracz oczywiście przekaże innym wskazówkę a reszta będzie eliminowała kolejne karty. Jeśli ostatnia okaże się tą z wizerunkiem szukanej postaci, jesteście zwycięzcami.

Zombie Kidz: Ewolucja jest pierwszą grą typu legacy, stworzoną specjalnie dla dzieci. Uczestnicy rozgrywki będą musieli uratować swoją szkołę przed niebezpiecznymi zombiakami. To gra, która… rośnie wraz z dziećmi. Do zestawu dołączono bowiem naklejki ją zmieniające oraz tajne koperty z mocami. Serwis BGG w listopadzie 2019 roku przyznał jej tytuł najlepszej gry dla dzieci.

PLANY WYDAWNICZE

Era Cthulhu, a właściwie zapowiedzi gier w uniwersum Lovecrafta, wciąż nie ma końca. 15 kwietnia Galakta ogłosiła nowy zestaw do Horroru w Arkham: Gry karcianej. Powrót Zapomnianej ery zawiera nowe karty do scenariuszy, nowe potwory, a także karty dla badaczy ponownie zabierając was w podróż do dżungli południowego Meksyku. Przygotujcie się na starcie z Mściwymi Wężami oraz Kultystami. Nie zabraknie wzmocnień dla postaci graczy! Szykujcie bilety lotnicze do Meksyku, do Powrotu Zapomnianej ery, na drugi kwartał 2020 roku.

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 11.04.-17.04.2020

Ten tydzień zdecydowanie należał do wydawnictwa Rebel, który zaskoczył nas aż trzema zapowiedziami. Pierwszym ogłoszonym tytułem był Wielki Połów, wcielając się w wędkarzy będziemy łowić ryby. W trakcie wędkowania dysponujemy tylko wędką, kołowrotkiem oraz przynętami. Gra bazuje na mechanice push your luck i polega na odpowiednim dobieraniu kości oraz umiejętnym wykorzystaniu akcji znajdujących się na planszy. Łatwe zasady sprawią, że do tytułu zasiądzie cała rodzina. Wielki Połów zagwarantuje dobrą zabawę eurograczom, a losowość sprawi, że rozgrywka za każdym razem będzie wyglądała inaczej. Jeśli znudzi wam się wariant kilkuosobowy zawsze możecie spróbować swoich sił samodzielnie w trybie solo.

Kolejną pozycją jest dobrze już nam znany, imprezowy tytuł Podaj dalej!, ale tym razem w wersji bez cenzury. Zasady pozostają te same: gracze posiadają swoje notesy, w których zapisują wylosowane hasło, następnie przekazują je dalej i grają tak długo, aż z powrotem otrzymają swój bloczek. W międzyczasie będziemy odgadywać hasła i je ilustrować w notatnikach innych graczy. Jedyny wyjątek stanowią karty z nowymi wyrazami, bardziej niegrzecznymi, dedykowanymi tylko dla dorosłych. Nie posiadacie zdolności plastycznych? Tym lepiej! Im bardziej pokraczne ilustracje stworzycie, tym więcej śmiechu będzie wam towarzyszyć.

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 11.04.-17.04.2020

Ostatnia, zapowiedziana gra to Dylemat wagonika i jak czytamy na pudełku tytuł łączy w sobie „rozważania filozoficzne i krwawą jatkę w jednym”. Cóż, na pewno nie będzie łatwo, bowiem moralne decyzje, które przyjdzie wam rozwiązać zapewne przyczynią się do rozbicia niejednej przyjaźni. Ale czego się nie zrobi dla dobrej zabawy? Co rundę, jeden z graczy wcieli się w maszynistę szalonego, rozpędzonego wagonika, który zbliża się do rozwidlenia torów. Jego zadaniem będzie wybór, gdzie ma skręcić. Brzmi łatwo? To teraz uważajcie! Na torach znajdują się małe kotki, albo starsi ludzie, albo umierający z głodu, albo… Tutaj opcji będzie wiele, a zadaniem pozostałych graczy, po podzieleniu na dwie drużyny, jest przekonanie maszynisty do wyboru ich propozycji – kogo przejechać. Wciąż wam mało? To spróbujcie rozegrać dwa dodatkowe warianty.

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 11.04.-17.04.2020

PRZEDSPRZEDAŻE

14 kwietnia ruszyła przedsprzedaż gry Point Salad od wydawnictwa Bard. Point Salad to ciekawa propozycja dla całej rodziny, jak również z pewnością sprawdzi się jako filler dla zagorzałych planszówkowiczów. Cena gry w preorderze to 39,90. Premiera tego tytułu zaplanowana została na 27 kwietnia, natomiast wysyłka zamówionych wcześniej egzemplarzy nastąpi 23 kwietnia. Point Salad można kupić na stronie wydawnictwa.

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 11.04.-17.04.2020

Facotry of Ideas rozpoczęło przedsprzedaż dodruku gry Century: Korzenny szlak. Wysyłka zamówionych egzemplarzy powinna ruszyć za około miesiąc, ponieważ wtedy planszówki dotrą do wydawcy. Cena w preorderze również jest okazyjna.

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 11.04.-17.04.2020

#ZOSTANWDOMU #GRAJWPLANSZOWKI

Wydawnictwo FoxGames także w tym tygodniu przekazało dobre wieści swoim fanom. Otóż, dzięki uprzejmości Lucky Ducks Games mogło udostępnić wszystkim zainteresowanym darmowy scenariusz do gry Kroniki Zbrodni. Krew na białym kołnierzyku. Wystarczy poprać darmową aplikację i korzystać z dobrodziejstw, jakie nam oferują! Akcja ta trwa do trzeciego maja. Z pewnością warto z niej skorzystać i przeprowadzić fascynujące śledztwo, pełne emocji i zagadek.

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 11.04.-17.04.2020

Natomiast wydawnictwo Nasza Księgarnia umożliwiło dzieciom pokolorowanie okładek ich gier. W jaki sposób można tego dokonać? Wystarczy pobrać interesujący nas szablon z tego linku, wydrukować go, wziąć kredki do ręki i wyczarować oryginalną wersję okładek znanych i lubianych gier planszowych. Fantastyczna zabawa gwarantowana!

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 11.04.-17.04.2020

Wydawnictwo Lacerta udostępniło wersję demonstracyjną do Magic Maze: Weź i czmychaj. Tutaj znajdziecie wszystkie materiały oraz poznacie zasady gry. Warto przypomnieć, że tytuł był nominowany do prestiżowej nagrody Spiel des Jahres w 2017 roku. Zachęcamy do spróbowania swoich sił w grze kooperacyjnej, w której… nie porozumiewacie się werbalnie. Dajcie znać, jak wam poszło!

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 11.04.-17.04.2020

Uwaga, prawdziwa gratka dla fanów Key Forge’a! Rebel udostępnił aż pięć talii z najnowszego dodatku Masowa Mutacja do ściągnięcia i wydrukowania. Dzięki temu poznacie kolejne mechaniki, które przybliżą was do wykucia trzech kluczy. Nic tylko wycinać i grać! Talie możecie pobrać w ramach akcji Rebela i Asmodee Print&Play, ponadto na stronie znajdziecie także nowe tytuły oprócz tych, wspomnianych w zeszłym tygodniu. Co powiecie na rozgrywkę w Zaginiony Klucz?

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 11.04.-17.04.2020


Artykuł przygotowały: Paulina Adamczuk, Natalia Jóźwiak, Sylwia Smolińska