Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 16.01.-05.02.2021

Witajcie drodzy Planszówkowicze! Tym razem zasypiemy Was zapowiedziami na ten rok oraz przedsprzedażami. Nie zabraknie Wielkich Przedwiecznych, a także podróży tych Bliskich, jak i Dalekich… Zaczynamy!
PREMIERY

Fani nieco mroczniejszych klimatów powinni być ukontentowani wieściami od Galakty. Na sklepowych półkach pojawiły się dwa scenariusze do Horroru w Arkham LCG. Wojna zewnętrznych bogów oraz Diabelska rafa na pewno zapewnią długie godziny rozgrywki gwarantującej ciarki niepokoju. A jeśli komuś byłoby mało a nie przepada za karciankami, to do magazynów wydawnictwa właśnie zawitały  Horror w Arkham (3.edycja), rozszerzenie Przerażające podróże do drugiej edycji Posiadłości Szaleństwa, oraz rozszerzenie do Eldritch Horror: Zaginiona wiedza. Nic tylko grać!

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 16.01.-05.02.2021Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 16.01.-05.02.2021

Premiera gry planszowej Bliżej i Dalej od wydawnictwa Bard zbliża się wielkimi krokami. Już 8 lutego wyruszymy w niesamowitą podróż do Ostatnich Ruin. Bliżej i Dalej to gra narracyjna i kontynuacja planszówki Górą i Dołem. Jednak aby w nią zagrać nie jest wymagana znajomość poprzedniej części serii. Podczas rozgrywki gracze z pomocą Księgi Przygód, staną przed trudnymi wyborami i wyzwaniami. Aby tego było mało, Bliżej i Dalej nie posiada jednej planszy, jest to gra atlasowa, oznacza to, że każda kolejna partia rozgrywana będzie na innej mapie z nowymi spotkaniami i zadaniami.

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 16.01.-05.02.2021

PLANY WYDAWNICZE

W lutym Galakta postawiła sobie za cel maksymalnie rozpieszczenie fanów planszówek wszelkiego rodzaju ­– wydawnictwo zapowiedziało ponad dwadzieścia tytułów! Nie sposób wymienić ich wszystkich, ale naprawdę każdy znajdzie coś dla siebie. Polityka i knucie w Oriflamme, eksploracja morskich głębin w karciance Załoga, walka o przywództwo nad dziewiętnastowiecznym Bliskim Wschodem w urzekającym wizualnie Pax Pamir… Mógłbym tak długo. Osobiście najbardziej czekam chyba na Anno 1800 (jestem wielkim fanem cyfrowej serii) oraz Talisman: Star Wars. Ciekawe czy ta wersja Magii i Miecza okaże się lepsza od klasycznej?

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 16.01.-05.02.2021

Wydawnictwo Albi z dnia na dzień ujawnia swoje plany na najbliższy rok. Wśród zapowiedzianych tytułów pojawiła się gra Mariposas. Gracze staną się świadkami niesamowitej wędrówki milionów motyli Monarchów, które wiosną migrują z Meksyku, aż po wschodnie części Ameryki Północnej, by później jesienią udać się w drogę powrotną. Moriposas podzielona została na trzy pory roku, z czego każda z nich kończy się podliczaniem zdobytych punktów. Albi nie zdradziło jeszcze daty premiery planszówki.

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 16.01.-05.02.2021

Drugim tytułem, który już wiemy że pojawi się w portfolio wydawnictwa Albi jest gra logiczna Złam ten kod. To szybka karcianka, w której celem będzie odgadnięcie cyfr i kolorów tajemniczego szyfru. W grze dwuosobowej będzie to kod przeciwnika, w rozgrywkach dla trzech lub czterech graczy wszyscy będą łamać kod znajdujący się na środku stołu.

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 16.01.-05.02.2021

Na stronie wydawnictwa Egmont pojawiły się pierwsze w tym roku zapowiedzi gier planszowych. Z tytułu Basia w zoo ucieszą się wszystkie dzieci, które uwielbiają serię książeczek o tej bohaterce. Z pewnością fani Basi na myśl o niej zacierają już ręce ze zniecierpliwienia. Ich zadaniem będzie odkrywanie kafelków ze zwierzętami, przy czym muszą zwracać uwagę na to, by nie zbierać tych przedstawiających takie same zwierzęta, ani zbyt wielu kafelków z tłem w jednakowym kolorze. Bedą dostępne trzy poziomy trudności, więc na pewno ta rozgrywka szybko się im nie znudzi. Premierę gry zaplanowano na ostatni dzień marca. W zapowiedziach znalazły się także dwa tytuły z serii Gry do plecaka: Kaczki i Criss Cross. Również pojawią się 31 marca. Natomiast nieco wcześniej, bo dziesiątego dnia wspomnianego miesiąca do sprzedaży trafi gra Bits i Ubogo Trigo.

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 16.01.-05.02.2021

Wydawnictwo Granna poinformowało o pracy nad polską wersję gry Flip Over Flop. Tytuł w naszym ojczystym języku jest jeszcze nieznany, ale wiemy co nieco o jej zasadach, które są bardzo proste. Otóż najpierw na planszę trzeba dołożyć żabę, następnie obrócić inne żaby i na koniec dobrać żaby do ręki. Zwycięzcą zostanie gracz, którego żab jest najwięcej na wierzchu. To rozgrywka idealna dla osób lubiących kombinować, gdyż będzie to gra logiczna. Mogą wziąć w niej udział już sześciolatki.

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 16.01.-05.02.2021

W lutym czekają nas także dwie premiery od wydawnictwa Muduko. Jedną z nich będzie czwarty już dodatek do gry Boss Monster. Krypta złoczyńców pojawi się na rynku 15. lutego. Będzie to zestaw sześćdziesięciu czterech nowych kart, a wśród nich znajdą się: piętnaście Minibossów umożliwiających rozbudowywanie lochów, trzydzieści pięć nowych komnat, karty Artefaktów Obcych dające możliwość wprowadzenia do gry sześciu osób. Poza tym, w komnatach skrywać się będą nieznani dotąd bossowie, a rozgrywkę urozmaicą nowe czary. Dodatek można łączyć z wszystkimi innymi wcześniej wydanymi, tworząc niezapomniane scenariusze swojej ulubionej gry.

Natomiast kolejny nowy tytuł od tego wydawnictwa to Gra z jajem. Dzięki niej przeniesiemy się na festiwal w Cannes, gdzie nasz film może odnieść sukces. Niestety pechowy Frędzel wszystko pomieszał i aby to odkręcić należy pomóc Kokoszce uratować Jajcarza. Trzeba przy tym pamiętać, że nasza opowieść kończy się na piątym Jajku. Przebieg gry wygląda tak: mamy Jajko, a kiedy pojawi się Kura ono znika, zaś kiedy przyjdzie Lis, Kura ucieka i Jajko jest znowu w grze. Mając już pięć Jajek robimy cięcie i ratujemy film. Zapowiada się bardzo ciekawa rozgrywka.

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 16.01.-05.02.2021

Jesteście gotowi na rzeź?

Zbierzcie drużynę bohaterów i wyruszcie na epicką przygodę przepełnioną prawdziwą jatką! Niech zdrada, groźne potwory i humor znany z Odjechanych jednorożców zagoszczą na Waszym stole!

Podczas rozgrywek w To ja go tnę! będziecie mieli okazję pokonywać groźnych przeciwników i sabotować plany swoich wrogów. Aby osiągnąć cel, będziecie wyposażać herosów w przedmioty, ujarzmiać magiczne potęgi i korzystać z modyfikatorów rzutów, by skutecznie przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę. Zwycięży gracz, który jako pierwszy ubije 3 potwory lub zbierze drużynę składającą się z 6 różnych klas.

Podstawowe informacje:
Liczba graczy: 2-6
Wiek graczy: 10+
Czas gry: 30-60 minut
Kategoria: przygodowa
Mechanika: zarządzanie ręką, walka, zbieranie zestawów

Elementy:
155 kart talii głównej
6 kart przywódców drużyn
15 kart potworów
6 kart pomocy
2 kości k6
instrukcja

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 16.01.-05.02.2021

Koszmary to nic fajnego. Na szczęście masz przy sobie pluszowych obrońców, którzy rozgonią wszystkie złe sny! Przyjrzyj się uważnie i wybierz tego, który da radę zakryć koszmar znajdujący się na środku. A później przejdź do kolejnego!

Pluszowych snów! to gra dla dzieci, polegająca na umiejętnym wybieraniu żetonów o odpowiednim rozmiarze. Doskonale sprawdza się do nauki obserwacji i szacowania wielkości.

Podstawowe informacje:
Liczba graczy: 2-4
Wiek graczy: 4+
Czas gry: 15 min.
Kategoria: dla dzieci, rodzinne
Mechanika: dopasowywanie kształtów, obserwacja

Elementy:
instrukcja
woreczek
4 plansze
8 płytek pluszaków
30 kart koszmarów (ale nie aż tak strasznych)
54 żetony snów

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 16.01.-05.02.2021

Zbuduj miasto szczęśliwych ludzi!

Karta po karcie wznoś swoje miasteczko, wykorzystując dochody tak, by uszczęśliwić jego mieszkańców. Ostrożnie dobieraj budynki i bacznie obserwuj ruchy swoich przeciwników! Stwórz ludziom szczęśliwe miejsce, do którego będą chcieli wracać.

Ta uroczo zilustrowana karcianka doskonale łączy prostotę zasad z mnogością dostępnych możliwości. Dokładając kolejne budynki do obszaru swojego miasta będziemy musieli zdecydować, jakie kroki najlepiej dopasują się do naszej strategii. Celem gry jest zdobycie jak największej liczby punktów szczęścia w ramach swojego miasta. Poziom szczęścia określamy mnożąc liczbę mieszkańców miasta przez liczbę symboli serc, które znajdują się na poszczególnych kartach.

Podstawowe informacje:
Liczba graczy: 2-4
Wiek graczy: 6+
Czas gry: 10-15 min.
Kategoria: karciane, ekonomiczne
Mechanika: zagrywanie kart, budowa miast,Elementy:
139 kart
30 żetonów
instrukcja

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 16.01.-05.02.2021

Plany wydawnicze zapowiedziało również wydawnictwo Portal Games. Zapraszamy do naszego podsumowania pod tym linkiem.

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 16.01.-05.02.2021

PRZEDSPRZEDAŻE

Na stronie wydawnictwa Black Monk możecie już kupić zestaw startowy do gry fabularnej Tajemnice Pętli. W pudełku znajdziecie wszystkie rzeczy potrzebne do rozpoczęcia rozgrywki: scenariusz, ilustrowane broszury, kości, karty postaci, kolorowe mapy postaci… Długo by wymieniać. Najlepiej przekonajcie się sami i niczym Brygada Scooby-Doo stańcie się tymi „irytującymi dzieciakami” rozwiązującymi paranormalne zagadki. Jeśli jeszcze się wahacie to wspomnę, że gra zdobyła pięć złotych nagród ENnie Awards.

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 16.01.-05.02.2021

W oficjalnymm sklepie internetowym wydawnictwa Czacha Games ruszyła przedsprzedaż kolejnego dodatku do gry Skytear. SKYTEAR – Cicha Ambasadorka to to nowy Obcy, którego możecie wykorzystywać w każdej rozgrywce. W zestawie znajduje się figurka oraz karta postaci.

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 16.01.-05.02.2021

Już we wtorek 2 lutego ruszyła przedsprzedaż wyczekiwanych przez wielu gier z systemu UnmatchedUnmatched to wysoce asymetryczna gra figurkowa dla dwóch lub czterech graczy. Każdy bohater jest reprezentowany przez unikalną talię. Na początek Ogry Games mają dla was do zaoferowania Bitwę Legend oraz Robin Hood vs Wielka Stopa. Jeśli zdecydujecie się na zakup w przedsprzedaży otrzymacie dodatkowo zestaw sześciu kart kolekcjonerskich, które możecie podmienić w bazowych taliach każdego z bohaterów.

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 16.01.-05.02.2021

WSPIERAJKI

Na Kickstarterze pozostało już tylko kilkadziesiąt godzin do końca kampanii crowdfundingowej gry Call of Madness. Jeśli chcielibyście wesprzeć projekt musicie się spieszyć. Co prawda zebrano już zakładaną kwotę, a wszystkie Strech Goale zostały odblokowane, dlatego zamawiając Call of Madness na Kickstarterze możecie liczyć na dodatkową, unikatową zawartość. Zapraszamy także do przeczytania naszej recenzji prototypu gry, którą znajdziecie tutaj.

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 16.01.-05.02.2021


Artykuł przygotowali: Paulina Adamczuk, Natalia Jóźwiak, Sylwia Smolińska, Przemysław Ekiert

Popbookownik
Popbookownik
Britney była królową popu, a my jesteśmy królowymi i królami popkultury. Nowa recenzja, artykuł czy świeży news? Ups! Zrobiliśmy to znowu! Nie mamy swojego Timberlake’a, ale za to możemy pochwalić się tekstami, które są równie atrakcyjne.

Popularne w tym tygodniu