Gra idealna na Halloween. „Mysterium” – recenzja gry planszowej

-

Choć premiera gry Mysterium miała miejsce w sierpniu, postanowiłam opowiedzieć o niej w bardziej sprzyjających okolicznościach. Październik to miesiąc, który zapowiada jesienną aurę, krótsze dni, a niektórym kojarzy się z ciepłym kocem i herbatą. Dla mnie to okres wypełniony dyniami, horrorami, nietoperzami oraz duchami, w skrócie: Spooky Season. To czas przygotowań do obchodów Halloween, a popkultura wypełniona jest tematami związanymi ze strachem i nadprzyrodzonymi zjawiskami. Mysterium idealnie wpisuje się klimat nadchodzącego świętowania, kiedy to atmosfera grozy idzie w parze ze świetną zabawą.

Za przekazanie egzemplarza recenzyjnego gry Mysterium do współpracy recenzenckiej dziękujemy Wydawnictwu Rebel.

Mysterium to planszówka, która została wydana po raz pierwszy w 2015 roku. Jest to kooperacyjna gra logiczna, łącząca elementy dedukcji, zagadek i komunikacji między graczami. Tytuł ten został stworzony przez projektanta Olega Sidorenko i ilustratora Olega Gavrysh i opublikowany przez wydawnictwo Libellud. Na polskim rynku w oryginalnej szacie zawitała dzięki wydawnictwu Rebel. Jednak na naszym rodzimym planszówkowym podwórku pojawiła się nieco wcześniej. Portal Games wydając Nawiedzone Domostwo, wykorzystało mechaniki, delikatnie zmieniło zasady oraz ilustracje z Mysterium. Zatem czy warto zainteresować się oryginałem? Moim zdaniem zdecydowanie tak.

Gra idealna na Halloween. „Mysterium” – recenzja gry planszowej

Co skrywa gra?

Mysterium od wydawnictwa Rebel nie tylko prezentuje się fantastycznie, ale także zawiera mnóstwo komponentów. Zawartość gry nie ogranicza się jedynie do kart i żetonów. W pudełku znajdziemy również: imponujący ekran ducha, koperty, pionki intuicji w postaci kryształowych kul, planszetkę z zegarem odliczającym upływające rundy, a nawet klepsydrę. Przyznam, że liczba elementów, jak i ich jakość wywarły na mnie duże wrażenie. Co prawda, rozłożenie gry zajmuje dłuższą chwilę, jednak fanatycznie przygotowany i zaprojektowany insert pozwala na bardzo dobrą organizację wszystkich komponentów, dzięki czemu już na starcie mamy posegregowane karty i żetony. To usprawnia setup przed rozpoczęciem rozgrywki.

Co wydarzyło się u państwa Warwicków?

W Mysterium gracze zostają przeniesieni do nawiedzonej posiadłości państwa Warwicków. Akcja toczy się w noc Samhain, kiedy to granice między światami się zacierają. To idealny moment, aby podjąć wyzwanie i spróbować skomunikować się z duchami przeszłości oraz odkryć mroczne sekrety domu. Uczestnicy wcielą się w role parapsychicznie uzdolnionych badaczy dążących do rozwikłania tajemnicy sprzed lat. Natomiast jeden z graczy przyjmie rolę ducha ofiary straszliwego morderstwa. Zjawa ma na celu przekazać informację jasnowidzom, kto, gdzie i za pomocą jakiego narzędzia pozbawił ją życia na ziemi.

W praktyce Mysterium to gra pełna zagadek i fenomenalnego klimatu. W wielkim skrócie: polega na analizie ilustracji i próbach odgadnięcia przekazywanych za ich pomocą wskazówek. Bardzo często miewam skojarzenia, że tytuł ten w dużym stopniu przypomina Dixit. Otrzymujemy informację w formie graficznej, a naszym zadaniem jest zastanowienie się, co autor mógł mieć na myśli.

Czas na seans

Rozgrywka podzielona została na dwie fazy: rekonstrukcje wydarzeń oraz wskazanie sprawcy. Pierwsza z nich składa się z dokładnie siedem rund. W czasie trwania każdej z nich gracz wcielający się w ducha zsyła na resztę uczestników wizje w postaci kart z surrealistycznymi ilustracjami. Każdy z badaczy ma przypisany scenariusz, to znaczy, że zjawa wie jakiego zbrodniarza, jakie miejsce oraz jaki przedmiot poszukują poszczególni gracze. Za pomocą kart wizji musi nakierować każdego z nich na odpowiedni tor myślowy. Przekazywanie informacji nie jest wcale takie proste i wymaga sporej kreatywności oraz dużej wyobraźni. Zadanie nie ułatwia także fakt, iż zjawa nie może komunikować się z resztą graczy w żaden inny sposób. Jedynie badacze biorący udział w rozgrywce mają możliwość porozumiewania się między sobą, konsultowania oraz doradzania w wyborze. Jednak ostateczną decyzję ma jasnowidz, na którego została zesłana w danym momencie wizja.

Ciekawym elementem jest korzystanie z żetonów jasnowidzenia. Występuje on jedynie w rozgrywkach dla od trzech do sześciu graczy. W mojej ocenie wprowadza pewien aspekt rywalizacji wśród badaczy w tej kooperacyjnej grze. Uczestnicy za pomocą żetonów oceniają swoje wybory i w zależności od poprawności ich odpowiedzi zbierają punkty jasnowidzenia. Im więcej oczek uzyskają, tym łatwiejszy okaże się dla nich etap drugi rozgrywki.

Wskazanie sprawcy

Druga część rozgrywki to Wskazanie sprawcy. W momencie gdy każdy zidentyfikował zestaw trzech kart do niego przypisany, duch przypomina sobie, co tak naprawdę stało się tuż przed przejściem na drugi świat. Zjawa zsyła na wszystkich jedną wspólną wizję, która ma ostatecznie wskazać mordercę, miejsce oraz narzędzie zbrodni.

Mysterium: Sekrety i kłamstwaDodatki

Wraz z pojawieniem się poskiego wydania Mysteirum, na sklepowych półkach znalazły się również dwa dodatki do tej planszówki: Ukryte znaki oraz Sekrety i Kłamstwa. Pierwszy z nich to nowy zestaw kart zawierający: czterdzieści dwie karty wizji oraz sześć kart postaci, miejsc oraz przedmiotów. Uważam, że warto zainteresować się dodatkami, ponieważ każde urozmaicenie w przypadku tego tytułu działa jeszcze bardziej na jego korzyść. Im więcej nowych ilustracji, tym lepiej. Ciekawostką okazuje się również drugi dodatek Sekrety i Kłamstwa. To rozszerzenie nie tylko zawiera dodatkowe karty, ale także czwarty element do odkrycia. W tym przypadku badacze muszą wskazać nie tylko mordercę ducha, miejsce i narzędzie zbrodnie, ale także potencjalny motyw zabójstwa.

Pięknie i surrealistycznie

W Mysterium urzekły mnie ciekawa i angażująca rozgrywka oraz fantastyczna oprawa wizualna. Ilustracje na kartach wizji są pełne szczegółów, tajemnicy i niesamowitego klimatu. Warto poświęcić chwilę, aby dokładnie przyjrzeć się każdemu elementowi obrazu, ponieważ często to właśnie subtelne detale mogą prowadzić do rozwiązania zagadki. Ilustracje w Mysterium nadają grze niepowtarzalny, nostalgiczny klimat, który przenosi graczy w świat nawiedzonego zamku i tajemniczych wydarzeń sprzed lat.

Jeśli mowa o klimacie. Od momentu, gdy rozpoczynacie rozgrywkę, zostajecie przeniesieni do świata mrocznych tajemnic. Duch, który jest jednym z graczy, komunikuje się za pomocą ilustracji, co tworzy atmosferę niepewności. Gracze muszą współpracować, wymieniać się pomysłami i analizować wskazówki, aby odkryć zagadkę morderstwa. To uczucie wspólnej pracy nad rozwiązaniem zagadki jest niezwykle satysfakcjonujące.

Krótko o Mysterium

Podsumowując, Mysterium to gra planszowa, która wyróżnia się nie tylko swoją intrygującą fabułą, ale także wspaniałą jakością wykonania, przepięknymi ilustracjami oraz niepowtarzalnym klimatem. Jest to tytuł idealny dla miłośników zagadek, detektywistycznych historii i wspólnej zabawy. Bez wątpienia dostarczy wiele godzin rozrywki i niezapomnianych chwil spędzonych w nawiedzonym zamku, próbując rozwiązać tajemnicę morderstwa.

Zatem jeśli szukacie gry idealnej na halloweenowy wieczór, Mysterium okaże się trafnym wyborem!

Mysterium (edycja polska)Tytuł: Mysterium

Liczba graczy: 2 – 7 osób

Czas gry: ok. 45 minut

Wiek: +10 lat

Wydawnictwo: Rebel

podsumowanie

Ocena
8

Komentarz

Jeśli szukacie gry idealnej na halloweenowy wieczór, Mysterium okaże się trafnym wyborem!
Natalia Jóźwiak Kłysz
Natalia Jóźwiak Kłysz
Zabiegana artystka, stale poszukująca nowych wyzwań. Lubi spędzać wolny czas przy grach komputerowych, jak również pochylić się czasem nad planszą. Próbuje robić ładne zdjęcia. Matka Smoków, a raczej jednego, który jest jeżem.

Inne artykuły tego redaktora

Popularne w tym tygodniu

Jeśli szukacie gry idealnej na halloweenowy wieczór, Mysterium okaże się trafnym wyborem!Gra idealna na Halloween. „Mysterium” – recenzja gry planszowej