Kim tak naprawdę była Norma Jeane Baker? „Marilyn. Biografia” – recenzja książki

-

Ubóstwiali ją mężczyźni, kobiety jej zazdrościły. Rozkochała w sobie największe gwiazdy kina, reżyserów, a nawet głowy państw. Kim jednak naprawdę była Marilyn Monroe, a właściwie Norma Jeane Baker? Jaką zapłaciła cenę za sławę? I czy kiedykolwiek odnalazła szczęście?
Skąd tyle artyzmu w tej książce?

Maria Hesse została ilustratorką już w wieku sześciu lat. W jej pracach widać ogromną pasję i wyczucie sztuki, co przekłada się na prawdziwe dzieła, które możemy ujrzeć na właściwie każdej stronie Marilyn. Sama biografia Normy Baker jest trzecią częścią swoistego cyklu, w ramach jakiego Hesse opisała już losy Fridy Kahlo oraz Davida Bowiego. Książki artystki zdobywają ogromną popularność na całym świecie, czemu naprawdę trudno się dziwić.

Prawdziwe oblicze Marilyn

Kim była jedna z ikon XX wieku, twarz, którą nawet dzisiaj zna każdy? Mimo wielkiej popularności, rzeszy fanów, Marilyn Monroe umarła samotna w wieku trzydziestu sześciu lat. Nigdy niezrozumiana, obsadzana w rolach niemądrych blondynek, stała się symbolem seksu. Była ambitna, a pod wszystkimi jej wcieleniami kryła się inteligenta i wyjątkowa kobieta. Maria Hesse odkrywa przed czytelnikami prawdziwe oblicze Normy Jeane Baker. Uchyla rąbka tajemnicy i zabiera nas do intymnego świata kobiety, którą znają całe pokolenia.

Małe dzieło sztuki

Od razu w oczy rzuca się piękna okładka Marilyn. Biografii. Jak już wspomniałem wcześniej, Maria Hesse jest artystką, widać to na każdej kolejnej stronie stworzonej przez nią książki. Nie chodzi tu nawet o samą estetykę ilustracji, która czasami mogłaby wydawać się nawet wątpliwa. Każda z nich ma jednak drugie dno, ukryte znaczenie, jakie po przeczytaniu treści pisanej staje się zrozumiałe dla czytelnika. Serce na wierzchu, rośliny wychodzące z piersi głównej bohaterki, uwięzienie w oplocie toksycznego związku – przykłady można mnożyć, zaś ja chylę czoła przed pomysłowością i zdolnościami autorki.

Najskrytsze uczucia Normy Baker

Formuła, w jakiej została napisana ta bogato ilustrowana biografia Marilyn Monroe, robi duże wrażenie. Nie dostajemy tutaj suchych faktów na temat życia tej słynnej kobiety. Autorka zabiera nas w podróż przez życie Normy Baker, z pierwszoosobową narracją. Dzięki temu czytelnik wraz poznaje losy Marilyn, które zostały ubrane w zgrabną fabułę. Aktorka opowiada nam o swoich uczuciach, rozterkach, romansach. Pojawiają się niezwykle intymne zwierzenia, które pozwalają poznać tę kobietę jak nigdy dotąd. Co więcej, taka formuła biografii okaże się przystępna także dla młodszych czytelników.

Trochę za szybko

Jeśli miałbym szukać minusów, może uczyniłbym tę biografię nieco dłuższą. Niecałe dwieście stron zostało zapełnionych dość dużą czcionką oraz wielką ilością ilustracji, przez co samej treści dostajemy jak na lekarstwo. Powoduje to, że pojawia się zawrotne tempo poznawania życia Marilyn Monroe, a wiele istotnych faktów niewątpliwie jest pominiętych. Biorąc jednak pod uwagę, że autorka swoim przekazem celuje w dużym stopniu w młodzież, da się to wybaczyć. Mimo to, po przeczytaniu Marilyn pozostaje duży niedosyt.

Przystępna biografia kobiety – symbolu seksu

Książka bardzo krótka, ale zarazem treściwa. Biografia Marilyn Monroe napisana w wersji mocno fabularyzowanej, w pierwszej osobie, to świetny sposób na przystępne przekazanie historii tej ciekawej kobiety. Poznamy tu nie tylko losy Normy Baker, ale też jej uczucia, rozterki i tajemnice. Dodajmy do tego przepiękne wydanie opatrzone świetnymi ilustracjami, a otrzymamy Marilyn. Biografię stworzoną przez artystkę Marię Hesse.

Kim tak naprawdę była Norma Jeane Baker? „Marilyn. Biografia” – recenzja książkiTytuł: Marilyn. Biografia

Autor: María Hesse

Wydawnictwo: Młody Book

Liczba stron: 184

ISBN: 978-83-8057-450-2

Więcej informacji TUTAJ

podsumowanie

Ocena
8

Komentarz

Tak krótka, ale jakże treściwa biografia Marilyn Monroe pisana w pierwszej osobie i opatrzona pięknymi ilustracjami. Małe dzieło sztuki poświęcone tej tragicznej postaci świata popkultury.
Piotr Tomczuk
Piotr Tomczuk
Futbolista amerykański, jeździec, bokser i podróżnik na część etatu. W wolnych chwilach czyta wszystko, co wpadnie mu w ręce, nadrabia klasyki światowego kina i spędza godziny na próbach poznania najlepszych historii, które stworzyła kultura popularna. Miłośnik wszystkiego, co amerykańskie - znany też jako the Polish Cowboy.

Inne artykuły tego redaktora

Popularne w tym tygodniu

Tak krótka, ale jakże treściwa biografia Marilyn Monroe pisana w pierwszej osobie i opatrzona pięknymi ilustracjami. Małe dzieło sztuki poświęcone tej tragicznej postaci świata popkultury.Kim tak naprawdę była Norma Jeane Baker? „Marilyn. Biografia” – recenzja książki