Życie i czasy wielkiej pisarki. „Agatha Christie, Autobiografia” – recenzja książki

-

Jej powieści kryminalne to dalej jedne z najlepiej sprzedających się książek na świecie. Kolejne ekranizacje przyciągają do kin miliony widzów. Legendarne postaci detektywów sprawiają, że całe pokolenia czytelników spędzają bezsenne noce z lekturą. Kim naprawdę była kobieta stojąca z tym sukcesem? Zapraszamy w podróż po życiu Agathy Christie.

Spojrzenie za kulisy kryminałów

Lektura kolejnych kryminałów pisarki jest niezaprzeczalnie ogromnie satysfakcjonująca. Chociażby przygody Herkulesa Poirota za każdym razem przynoszą zaskoczenie, dreszczyk emocji i zaciekawienie. Jeśli jednak, jako czytelnicy, jesteśmy zachwyceni niezwykłą nośnością, ale także oryginalnością prozy Christie, z pewnością zainteresuje nas też życiorys, jaki doprowadził autorkę do takiej biegłości w sztuce pisarskiej. Oto przed nami Autobiografia Agathy Christie, w której poznamy wszystkie oblicza tej wielkiej pisarki, jej historię, doświadczenia i osobiste przeżycia. Zajrzyjmy za kulisy największego umysłu kryminalnego w historii literatury.

Podróż życia autorki

Książce brak jest twardego, solidnego podziału na ramy czasowe. Autorka w pewien sposób „skacze” po różnych realiach. Z jednej strony wprowadza to nieco bałaganu, z drugiej jednak pozwala nam śledzić działanie wspomnień i umysłu. Agatha Christie wspomina o dzieciństwie, całkiem udanym, w miejscowości Torquay w Anglii. Ojciec grywał w wista, matka popadała w melancholię, zaś niania była inspirująca. Nie brakuje we wspomnieniach także siostry, która wróciła do domu po wyjeździe do Francji. Całe strony poświęcone są jej opowieściom o Paryżu, wycieczkach i francuskich manierach.

Istotnym elementem biografii, a także rozwoju pisarki, okazuje się być fakt, że w jej sąsiedztwie bardzo brakowało rówieśników. Spowodowało to, iż młodziutka Agatha sama zaczęła tworzyć sobie środowisko i towarzystwo do zabawy, we własnym umyśle. Z takich doświadczeń może narodzić się albo geniusz, albo psychopata. Mamy szczęście, że w tym przypadku padło na pierwszy wybór, a mordercy stali się tylko postaciami w tworzonej przez autorkę prozie. Ciekawym zabiegiem jest fakt, iż pisarka umiejętnie łączy opisy swojego życia prywatnego z dokładnym umieszczeniem ich w realiach historycznych. Nie brakuje więc nakreślenia sytuacji podczas wojen światowych i przeżyć zwykłych ludzi wobec tych wiekowych burz. Dodatkowo otrzymujemy też bardzo ciekawe zapiski z licznych podróży autorki, której udało się zwiedzić niemal cały świat. Obiecuję, że podczas lektury poczujecie klimat brytyjskiej socjety.

Odpowiedni wiek na podsumowania

Książka prowadzi nas przez niemal całe życie pisarki. Skończyła ją pisać w wieku 75 lat, co uznała za najwłaściwszy do tego moment. Nie można zaprzeczyć, że Agatha Christie była niepoprawną, ale przy tym bardzo zrównoważoną optymistką. Wydaje się to być bardzo „brytyjska” cecha, która widoczna jest przez całą niemal lekturę. Autorka przeżyła dwie wojny światowe, śmierć rodziców, rozstania, problemy finansowe – jej życie nie było usłane różami. Christie radziła sobie jednak ze wszystkimi trudnościami, nie rozstając się przy tym z radością życia. Dzięki temu książkę można traktować nie tylko jako zapiski biograficzne, ale też poradnik, jak czerpać szczęście z tego, ale też pomimo tego, co nas spotyka.

Prywatne memuary

Czytając Autobiografię możemy odnieść wrażenie, że są to raczej prywatne zapiski Agathy Christie. Swoisty sposób na odtworzenie wydarzeń z własnego życia, ożywienie wspomnień. Jeśli więc szukamy odpowiedzi na to, skąd czerpała inspirację czy też jak wyglądał sam proces pisania przez nią książek – nie znajdziemy ich tu wiele. Możemy się raczej domyślać źródeł jej geniuszu, analizując kolejne wydarzenia z życia Christie. Znajdziemy wszak wzmianki o tym, jak chociażby narodziły się jej najsłynniejsze postaci. Nie jest to jednak główny temat tej książki i musicie być na to przygotowani. Tutaj motyw przewodni stanowi historia życia pisarki, a należy przyznać, że to niezwykła opowieść.

Piękna książka, piękne życie

Pięknie wydana, stylowo napisana, fascynująca – tak można pokrótce opisać Autobiografię Agathy Christie. Mogłoby znaleźć się tu więcej fotografii, jednak sama narracja wynagradza te braki. Książka aż ocieka „brytyjskością”, a wszelkie plotki czy uczucia, są wspominane dość powściągliwie. Nie brakuje tu jednak humoru i swoistego optymizmu, z którym Christie opisuje swoje kolejne doświadczenia. Lektura zdecydowanie warta przeczytania oraz przeżycia tego wszystkiego, co przeżyła sama autorka – podróży, miłości, przygód. Czytajcie i inspirujcie się!

agatha christie autobiografia

 

Tytuł: Autobiografia

Autorka: Agatha Christie

Liczba stron: 280

Wydawnictwo: Dolnośląskie

podsumowanie

Ocena
8

Komentarz

Pięknie wydana autobiografia najsłynniejszej pisarki kryminałów na świecie. Historia niezwykłego życia, pełnego przygód, żalu, ale i optymizmu.
Piotr Tomczuk
Piotr Tomczuk
Futbolista amerykański, jeździec, bokser i podróżnik na część etatu. W wolnych chwilach czyta wszystko, co wpadnie mu w ręce, nadrabia klasyki światowego kina i spędza godziny na próbach poznania najlepszych historii, które stworzyła kultura popularna. Miłośnik wszystkiego, co amerykańskie - znany też jako the Polish Cowboy.

Inne artykuły tego redaktora

Popularne w tym tygodniu

Pięknie wydana autobiografia najsłynniejszej pisarki kryminałów na świecie. Historia niezwykłego życia, pełnego przygód, żalu, ale i optymizmu.Życie i czasy wielkiej pisarki. „Agatha Christie, Autobiografia” – recenzja książki