Chodź, postrzelamy sobie w kosmosie. „Everspace 2” – recenzja gry

-

Nieokreślona przestrzeń, gwiazdy, planety, wrogowie, mój statek i ja. Tak w skrócie można określić Everspace 2, grę studia Rockfish Games, stanowiącą kontynuację wydanej w 2017 roku kosmicznej strzelanki o tym samym tytule. Jej opis brzmi może banalnie, ale wraz z postępem rozgrywki staje się niezwykle skomplikowana i rozbudowana. Na pewno nie jest tworem krótkim, a wręcz można ją uznać za niesamowity pożeracz czasu.

Everspace 2
Everspace 2
Everspace 2 ­­– co to za gra?

Przygodę zaczynamy jako pilot Adam Roslin, który tak naprawdę jest… klonem, o czym nikt – dla własnego bezpieczeństwa – nie powinien wiedzieć. Po wyrwaniu ze spokojnego życia sternika statku kosmicznego (w wyniku ataku i porwania), bohater zostaje bojownikiem o życie napotkanych przyjaciół i swoje własne. Wraz z postępem zadań fabularnych poznajemy więcej szczegółów, a historia ta staje się niezwykle wciągająca. I to pomimo licznych przerywników, opartych na ładnie rysowanych obrazkach z dialogami lub samych dialogach.

Z biegiem czasu kosmos staje się dla nas większy, podróże dłuższe, a rozwój i mechanika nieco bardziej skomplikowane. Także poziom rozgrywki będzie trudniejszy, choć niekoniecznie zmiany te nastąpią w sposób idealnie liniowy, a bardziej punktowy, skokowy.

Everspace 2
Everspace 2

W grze nie tylko przemierzamy przestrzeń kosmiczną, ale i powierzchnie niektórych planet, wnętrza kopalń czy asteroidy, gdzie napotykamy na liczne zagadki logiczne, zmuszające nas do chwilowego pogłówkowania. Ot, na zasadzie: co zrobić, by się gdzieś dostać lub coś otworzyć. Oprócz zadań głównych możemy także zbierać zlecenia na dodatkowe misje (co zwiększa nasz prestiż) lub lecieć w stronę nagłych sygnałów alarmowych bądź nieznanych miejsc.

Everspace 2 to typowy przedstawiciel gatunku RPG, a zatem fabuła zmusza nas do zbierania przeróżnych rzeczy – od surowców, towarów po części do statku, a także niezbędne elementy do wytwarzania ulepszeń. Ponadto mamy tu także tryb handlowania, który nie ogranicza nas w żaden sposób, poza określoną z góry ceną skupu, sprzedaży czy dostępnością w danym sklepie towaru. Jednak nawet jeżeli nie będzie nam zależeć na szybkim bogactwie, to i tak zhandlujemy wszystko jak leci u pierwszego napotkanego chętnego. Natomiast przy większym zaangażowaniu możemy postarać się kupić, sprzedać i zarobić.

Oprócz zwykłych towarów, w trakcie rozgrywki nabywamy także niezbędne elementy rozwoju czy części do naszego statku, a nawet w niektórych miejscach nowe statki kosmiczne, podzielone na odpowiednie kategorie, z lepszymi lub gorszymi parametrami od aktualnie posiadanego przez nas oblatywacza gwiazd. Warte odnotowania jest też to, że asortyment handlarza pozaziemskimi pojazdami zmienia się losowo. Tak że przy uzbieranej kwocie na nasz wymarzony statek dochodzi jeszcze element szczęścia, czy na pewno ponownie go napotkamy.

System wytwarzania ulepszeń w Everspace 2 opiera się na zdobywaniu schematów poprzez wojaże, jak i rozkładanie posiadanych zdobyczy na części, co jest niezwykle logicznie zorganizowane. Niczego nie marnujemy i wszystkie działka, osłony czy pancerze możemy sprzedać, ulepszyć lub rozebrać na części. Dla miłośników majsterkowania będzie to prawdziwy raj na ziemi! A raczej poza nią, skoro przebywamy w kosmosie.

Everspace 2
Everspace 2
Ale strzelanie też jest?

Rzecz jasna w grze znajdą coś dla siebie także fani gwiezdnych potyczek. Walka w Everspace 2 jest dynamiczna i wymaga od nas dużego skupienia, a przy większej ilości wrogów robi się niezwykle efektowna. Potrzebujemy tutaj stabilnego pada do konsoli, aby wytrzymał intensywne wciskanie przycisków! Co ciekawe, różnorodność uzbrojenia oraz jego aktualny poziom nie tylko ukazuje nasze miejsce w szeregu wśród wrogów, ale także wydłuża lub skraca długość walk. Czasami wystarczy spryt, ale cierpliwość i szybka umiejętność reagowania oraz korzystania z dodatków i broni prowadzi do sukcesu nawet z dużymi hordami przeciwników, przy dość trudnej walce.

Everspace 2
Everspace 2
Jak się prezentuje Everspace 2 od strony audiowizualnej?

Przestrzeń kosmiczna wygląda tutaj bardzo ładnie. Liczne planety, gwiazdy, tajemnicze mgły, budynki i maszyny budują niesamowity klimat. Otrzymujemy rozbudowane lokacje, gdzie czasami poukrywano tajemnicze przedmioty, statki, kopalnie czy złoża surowców. Na pewno nie zaznamy tu monotonii i zawsze warto poszperać, aby znaleźć coś ciekawego, a być może nawet niezwykle przydatnego.

Everspace 2 recenzja gry
Everspace 2

Niestety ścieżka dźwiękowa, pomimo lekkiej różnorodności i dopasowania do klimatu oraz tematyki gry, dla niektórych może stać się z czasem nużąca lub wręcz irytująca. To zdecydowanie największa wada tego tytułu. Na szczęście właściwie jedyna.

Everspace 2 jest grą bardzo rozbudowaną, która potrafi pochłonąć najwytrwalszych na wiele godzin. Wciąga fabułą, poszerza swoje możliwości dodatkowymi zadaniami i efektownymi bitwami. Potrafi bawić komentarzami i smucić daną sytuacją. Skomplikowana i dla niektórych może przesadzona w tym temacie, ale dla graczy, którzy zaglądają w każdy kąt stworzonego świata, by się doskonalić, będzie kosmicznym rajem.

Chodź, postrzelamy sobie w kosmosie. „Everspace 2” – recenzja gry

  • mechanika gry,
  • fabuła,
  • rozbudowanie świata i ekosystemu,
  • warstwa graficzna.

Chodź, postrzelamy sobie w kosmosie. „Everspace 2” – recenzja gry

  • monotonna muzyka,
  • z czasem dla niektórych graczy może okazać się zbyt skomplikowana.

Do przygotowania recenzji otrzymaliśmy kopię gry od Kool Things sp. z o.o.

podsumowanie

Ocena
8

Komentarz

Daj się porwać w wielogodzinną przeprawę pozaziemską! Będą walki, będą zagadki, będzie też rozwijanie kosmicznego wyposażenia. No i świetna zabawa, choć rzadko z uśmiechem na ustach.
Klaudyna Maciąg
Klaudyna Maciąghttps://klaudynamaciag.pl
Za dnia copywriter, wieczorami - nałogowy gracz. Widywana albo z książką pod pachą, albo z padem w dłoni. Dużo czyta, jeszcze więcej tworzy i ogląda. Uzależnienie od popkultury, piłki nożnej i żużla zdiagnozowane już ze trzy dekady temu.

Inne artykuły tego redaktora

Popularne w tym tygodniu

Daj się porwać w wielogodzinną przeprawę pozaziemską! Będą walki, będą zagadki, będzie też rozwijanie kosmicznego wyposażenia. No i świetna zabawa, choć rzadko z uśmiechem na ustach.Chodź, postrzelamy sobie w kosmosie. „Everspace 2” – recenzja gry