Baśniowe transformacje. „Magiczne zawody” – recenzja książki

-

I nie chodzi bynajmniej o przemianę pięknej księżniczki w słodką żabkę (i vice versa), a o alchemiczną, mistyczną transformację metalu, nadanie mu pożądanego kształtu oraz napełnienie go mocą.
Magia w codzienności

Najnowszy album Witolda Vargasa i Pawła Zycha z rozrastającej się serii Legendarz, Magiczne zawody. Kowal, czarodziej, alchemik, przybliża czytelnikom przypowieści, legendy i historie związane z tytułowymi profesjami. Nie jest to w żaden sposób wyczerpująca czy szczegółowa encyklopedia (jak to w przypadku Legendarza bywa, TUTAJ możecie przeczytać naszą recenzję Bestiariusza), ale raczej pozycja zachęcająca do pogłębienia wiedzy na własną rękę i zrobienia swojego researchu na temat, który wyjątkowo przypadnie nam do gustu. W tym pomaga zawsze obecna, obszerna bibliografia na końcu książki.

Baśniowe transformacje. „Magiczne zawody” – recenzja książki

Zawód kowala (i szerzej, czarodzieja i alchemika) w mitologiach i podaniach bardzo często był powiązany z magią. Dla wielu umiejętność przemiany kawałka nijakiego metalu w kunsztownie wyrzeźbiony przedmiot (czy też zwykłą miskę) przekraczała granicę ludzkich możliwości. Dodatkowo, jak we Wstępie pisze Vargas, przez tereny Polski przetoczyła się masa odmiennych od siebie ludów, a wpływy nadeszły z różnych stron, co sprawiło, że słowiańska mitologia jest wyjątkowa w swojej złożoności.

Kowal kowalowi nierówny

Jeśli kiedykolwiek chcieliście poznać opowieści o kowalach, zawsze marzyliście o dowiedzeniu się, które złoża minerałów przyciągają mistyczne stworzenia i oczywiście jak poznać wiedźmę, to Magiczne zawody stanowią idealny punkt odniesienia. Wszystko jest przyozdobione grafikami Zycha. Ma on wprawę w kreowaniu swojskich, ale pełnych szczegółów rysunków, które świetnie oddają treść legend spisanych przez Vargasa.

Baśniowe transformacje. „Magiczne zawody” – recenzja książki

Po tysiąckroć tak!

BOSZ przyzwyczaił już czytelników do fantastycznie wydanych książek i Zawody nie są wyjątkiem. Twarda, lśniąca oprawa, dobrej jakości papier i skład sprawiają, że nie tylko przyjemnie czyta się tę pozycję, ale i sprawia ona wizualną radość. Gorąco polecam!

Baśniowe transformacje. „Magiczne zawody” – recenzja książki

 

 

Tytuł: Magiczne zawody. Kowal, czarodziej, alchemik

Autorzy: Witold Vargas, Paweł Zych

Wydawnictwo: BOSZ

Ilość stron: 204

Diana Cereniewicz
Diana Cereniewicz
Science fiction, boks, joga - to ulubieńce. Szczególnie science fiction, ale (często) zdarzają jej się też guilty pleasures w postaci filmów i seriali klasy c. Nie lubi spacerów w deszczu i smętnego gapienia się przez okno.

Inne artykuły tego redaktora

Popularne w tym tygodniu