Wizja człowieka doskonałego i ludzkiego robota. „Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy” – recenzja książki

-

Niestety w ostatnim czasie niezbyt często sięgałam po książki popularnonaukowe, ale mam nadzieję, że w tym roku liczba przeczytanych przeze mnie tytułów z tego gatunku będzie sukcesywnie rosła. Chociaż szczególnie interesują mnie publikacje z dziedziny nauk społecznych, sięgnęłam po Ludzkość poprawioną dotyczącą genetyki i informatyki. Dlaczego więc zdecydowałam się sięgnąć po książkę autorstwa Grzegorza Lindenberga? Odpowiedź jest prosta: ponieważ opisuje świat, w którym żyjemy, a dokładnie przyszłość naszego istnienia i funkcjonowania w nim. Rozwój biotechnologii i sztucznej inteligencji będzie miał ogromny wpływ między innymi na medycynę, rynek pracy oraz ogólny dobrobyt społeczeństwa. Autor w przystępny sposób opisuje nam jakie zmiany mamy szansę obserwować, a jego celem jest wywołanie dyskusji, abyśmy byli świadomi czekającej nas rewolucji.
Kierunek: długowieczność

Lindenberg jest doktorem socjologii, menedżerem, wydawcą i dziennikarzem. W pierwszej części swojej debiutanckiej książki (nie licząc doktoratu) skupił się na przedstawieniu osiągnięć naukowców w dziedzinie genetyki. Możemy przeczytać, w jaki sposób stają się oni poniekąd półbogami wpływając na zmianę wyglądu, a także funkcjonowania organizmów roślin, zwierząt a nawet ludzi. Większość z nas nie zdaje sobie nawet sprawy ze skutków prowadzonych przez nich badań.

Autor w nieskomplikowany sposób opisuje zarówno początki odkrywania mechanizmu zwanego CRISPR/Cas9 pozwalającego na manipulacje genomem danego organizmu oraz dokładny sposób jego działania. Prowadzi swoje rozważania w sposób zrozumiały, urozmaicając je praktycznymi przykładami, co pozwala czytelnikom na uświadomienie sobie jego skali i znaczenia dla ludzi. Dane, które przedstawia, pochodzą z wiarygodnych źródeł.

Lindenberg nakreśla niezwykle prawdopodobną wizję przyszłości. Chociaż, jak sam przyznaje, jest optymistą, dlatego stara się ukazać te przemiany w dobrym świetle, jednak wspomina także pokrótce o problemach i negatywnych konsekwencjach ingerencji naukowców w budowę genetyczną organizmów żywych. Największy a zarazem najważniejszy wpływ genetyki zauważymy w medycynie, który przekłada się na jakość i długość życia człowieka. Szczegółowe wyjaśnienie możliwości czekających na nas w tej oraz innych dziedzinach znajdziemy w książce.

Nadczłowiek?

W drugiej części znajdziemy wiele cennych informacji na temat sztucznej inteligencji. Autor zwraca uwagę na to, co już w tym zakresie zostało osiągnięte i wskazuje na konkretne przykłady jej działania. Powraca również do historii informatyki, by przejść do najważniejszego celu naukowców – stworzenia sztucznej inteligencji myślącej, przewidującej, podejmującej się zadań kreatywnych, a więc nawet potężniejszej od człowieka. Przedstawia nam rzetelne poszlaki sugerujące, że jest to możliwe. W tej kwestii istnieje więcej wątpliwości, które Lindenberg analizuje i przekazuje odbiorcom w przejrzysty sposób.

Nieskomplikowany styl

Ludzkość poprawiona jest napisana językiem przystępnym, a wszystkie trudniejsze pojęcia zostały dokładniej wyjaśnione. Najważniejsze algorytmy genetyczne i informatyczne przedstawiono starannie, bez obszernego i zbędnego rozpisywania, niektóre wzbogacono również ilustracjami ułatwiającymi ich zrozumienie. Publikacja zawiera także kilka zdjęć osób zasłużonych dla opisywanych dziedzin nauki oraz nawiązujących do ważnych historycznych momentów. Jestem pewna, że już prościej nie dało się niczego wyjaśnić. Pomimo to nawiązanie do historii sztucznej inteligencji było w kilku miejscach dla mnie zbyt długie. Z pewnością osoby bardziej zorientowane w temacie nie będą uważały tak samo. Z tego względu tekst nie powinien odstraszyć nawet osób, których zainteresowania zupełnie odbiegają od tego typu tematów.

Warto sięgnąć po tę książkę, by uświadomić sobie, co dzieje się w otaczającym nas świecie oraz  poznać możliwości płynące ze zmian, które prawdopodobnie zajdą w już nie tak dalekiej przyszłości. Lindenberg przyjął w swoich rozważaniach dwa przedziały czasowe – rok 2030 oraz 2050. Taka forma ułatwia odnalezienie i przyporządkowanie nadchodzących procesów w przyszłości. Pierwsze z nich będą zauważalne już za kilka lat. Science fiction zaczyna się urzeczywistniać. Informacje, które poznałam dzięki Ludzkości poprawionej wywołały we mnie sprzeczne emocje: zdziwienie i podziw prezentowanymi osiągnięciami, nadzieję, a także strach przed ich możliwymi konsekwencjami.

Książkę czytało się niezwykle szybko, z zaciekawieniem odkrywałam coraz to bardziej zdumiewające naukowe fakty. Mimo ich niewiarygodności, ani przez chwilę nie traciłam przekonania o autentyczności opisywanych zmian. Wywołują one lawinę pytań, domysłów i teorii o perspektywie funkcjonowania społeczeństwa w przeciągu najbliższych lat. Warto przekonać się samemu, jak mogą potoczyć się losy ludzkości.

Wizja człowieka doskonałego i ludzkiego robota. „Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy” – recenzja książki

 

Tytuł: Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy

Autor: Grzegorz Lindenberg

Wydawnictwo: Otwarte

Ilość stron: 216

ISBN: 978-83-75155-45-7

Paulina Adamczuk
Paulina Adamczuk
Indywidualistka szukająca nowych wyzwań. Pasjonatka literatury z zamiłowaniem do kryminałów, uwielbia zagadki i mroczne klimaty. Chętnie buja w obłokach oderwana od rzeczywistości poznając fantastyczny świat popkultury. Specjalista od spraw nieziemskich - nic, co trudne nie jest jej straszne. Nie zaczyna dnia bez uśmiechu, czarnej kawy i dobrej książki.

Inne artykuły tego redaktora

Popularne w tym tygodniu