Top 5 świątecznych filmów

-

Świąteczne filmy to obrazy dla każdego. Te produkcje oglądamy co roku, chociaż doskonale znamy ich zakończenia, a niektóre dialogi wygłaszamy wraz z bohaterami. Mają one jednak w sobie coś takiego, że za każdym razem wyzwalają w nas konkretne uczucia, ale też skłaniają do refleksji i każdorazowo wprawiają w świąteczny nastrój. Zawsze piękne, ciepłe i pozostawiające po sobie przyjemne wspomnienia. Jednocześnie tak magiczne, że nie jesteśmy w stanie oglądać ich w inne miesiące niż te świąteczne. Najważniejsze jest jednak przesłanie, że czasem miłość czai się tuż za rogiem, a rodzina to rzecz piorytetowa i należy zawsze o niej pamiętać. Zatem uszykujcie sobie ciepłe kakao, wełniany kocyk i wygodną podusię, bo przygotowaliśmy dla was naszą listę filmów Must See w wigilijny wieczór. Gwarantuję wam, że będziecie mieli co oglądać.
Kevin sam w domu, reżyseria Chris Columbus

Kevin sam w domu pojawia się w programie zawsze w wigilijny wieczór. Ten świąteczny film stał się już bożonarodzeniowym zwyczajem.  Co roku gromadzi przed telewizorami milionową widownię. Polacy nie wyobrażają sobie świąt bez Kevina do tego stopnia, ze gdy w 2010 roku Polsat postanowił go nie emitować, ponad dziewięćdziesiąt tysięcy osób natychmiast zaprotestowało na Facebooku i produkcja wróciła do ramówki.

Film ten opowiada zabawną historię tytułowego bohatera, którego rodzice, przez małe zamieszanie, zostawiają przez przypadek w domu, a sami wyjeżdżają do rodziny na święta. Ośmioletni chłopiec od tej pory musi zacząć sobie radzić ze wszystkim, w czym wcześniej wyręczali go staruszkowie… łącznie z dwoma złodziejami, którzy pod nieobecność właścicieli tylko czyhają, by okraść dom McCallisterów.

Top 5 świątecznych filmów
Źródło
Holiday, reżyseria Nancy Meyers

Holiday to film pełen ciepła i świątecznego klimatu! Kto jeszcze nie oglądał, niech żałuje i czym prędzej nadrabia zaległość. Dwie nieznające się kobiety, aby uciec od problemów, postanawiają na święta zamienić się domami. Iris przeprowadza się do słonecznego Los Angeles, a Amanda wyjeżdża na zaśnieżoną angielską wieś. Zmiana adresu okazuje się początkiem nowego życia. Żadna z nich nie pozostanie samotna zbyt długo, bo jak to w komedii romantycznej (i filmie świątecznym), tuż za rogiem zawsze czai się nowa miłość.

Top 5 świątecznych filmów
Źródło
To właśnie miłość, reżyseria Richard Curtis

Curtis jest znany przede wszystkim z pisania wyśmienitych scenariuszy. Po raz kolejny podarował nam doskonałą opowieść ze świetną obsadą, poruszającą tematykę ludzkich uczuć. Tym razem jednak okraszoną wigilijnym klimatem.

To właśnie miłość to film, który szesnaście lat temu podbił serca publiczności na całym świecie. Ta komedia romantyczna do dziś jest chętnie oglądana i wciąż tak samo wzrusza. Przedstawia nam ona różne, czasami zabawne, a czasem także smutne, historie o miłości w Londynie. Ten początkowo chaotyczny obraz pod koniec filmu układa się w całość, niosąc nam przesłanie, iż każdy człowiek kocha inaczej oraz że niekiedy, aby znaleźć swoją drugą połówkę, musimy szukać bardzo długo lub jej nie zauważamy, mimo tego, że jest tuż obok.

Top 5 świątecznych filmów
Źródło
Ekspres Polarny, reżyseria Robert Zemeckis

W chwili premiery, w 2004 roku, była to najdroższa animacja w historii kina. Przeszłe lata, kiedy IMAX wyświetlał jedynie filmy przyrodniczo-naukowe lub krótkie produkcje dla dzieci. Ci, którzy mieli okazję oglądać Ekspres Polarny te piętnaście lat temu w IMAX 3D, twierdzą, że uczestniczyli w wyjątkowym doświadczeniu. Na uwagę oczywiście zasługują też muzyka i piosenki, z nominowaną do Oscara Believe na czele.

Ta magiczna opowieść to historia ośmioletniego chłopca, który nie wierzy w istnienie Świętego Mikołaja. W Wigilię Bożego Narodzenia zostaje obudzony przez nadjeżdżający pociąg. Osobliwy pan Konduktor zaprasza chłopca w niezwykłą podróż na sam Biegun Północny. Ekspres Polarny zabierze go w wyprawę, podczas której przekona się, jak ważne są przyjaźń, odwaga i wzajemne zaufanie. Wspaniała bajka dla dzieci, a jednocześnie nostalgiczna opowieść dla dorosłych.

Top 5 świątecznych filmów
Źródło
Szklana pułapka, reżyseria John McTiernan

Szklana pułapka to klasyk kina akcji. John McClane (Bruce Willis) przylatuje do Los Angeles, by spędzić Wigilię z rodziną. Na miejscu okazuje się, że nowoczesny wieżowiec zostaje opanowany przez grupę terrorystów. Główny bohater, uzbrojony jedynie w służbowy pistolet, postanawia samodzielnie uwolnić zakładników. Co w tym świątecznego? Otóż więcej niż może się wydawać na pierwszy rzut oka. Po pierwsze mamy wtedy gwiazdkę, po drugie jest motyw uratowanej rodziny i po trzecie walka dobra ze złem oraz jako świetny gratis: seksowny Bruce Willis. W sam raz na doborowy wieczór z piernikowym grzańcem.

To nie są żarty! Przeprowadzane ankiety pokazują, że większość widzów uparcie twierdzi, że Szklana pułapka jest tak mocno związana z Bożym Narodzeniem jak Kevin sam w domu. Okazuje się nawet, że przedstawiciele 20th Century Fox uważają, że to najlepszy film świąteczny, jaki powstał. Dowodem tego był nowy zwiastun produkcji sprzed trzydziestu lat wypuszczony w 2018 roku, w którym pojawiły się chyba wszystkie bożonarodzeniowe elementy występujące w hicie wyreżyserowanym przez Johna McTiernana.

Top 5 świątecznych filmów
Źródło
Weronika Penar
Weronika Penarhttps://recenzowniaksiazkowa.blogspot.com/
Z zawodu behawiorystka i badaczka kociego zachowania -  nic co kocie, nie jest jej obce. Z zamiłowania czytelniczka dobrych kryminałów i książek przygodowych, kinomaniaczka i ciągła podróżniczka. Jeśli nie biega na swojej uczelni, nie uczy studentów lub nie czyta pod kocem książek, to na pewno podróżuje, szukając swojego miejsca w świecie.

Inne artykuły tego redaktora

Popularne w tym tygodniu