Top 5 książek na niepogodę

-

Wrzesień to dość humorzasty miesiąc. Raz mamy ciepłą pogodę, grzejemy się w słoneczku, by za chwilę pojawiły się chmury, spadła temperatura i deszcz z nieba. Co robić, kiedy za oknem szaro, buro i deszczowo? Czytać! A co? Sprawdźcie!
Krótkie odpowiedzi na wielkie pytania, Stephen Hawking

Kiedy za oknem szaruga, a humor jakiś taki nieciekawy, nie pozostaje nic innego, jak usiąść w domu na kanapie, zaparzyć sobie herbaty i nie martwiąc się niepogodą, sięgnąć po jakąś książkę. Na takie dni zatem warto polecić Krótkie odpowiedzi na wielkie pytania autorstwa nieżyjącego już Stephena Hawkinga, najwybitniejszego astrofizyka naszych czasów.

Ciemne chmury i chłodne dni pobudzają do rozmyślań, nie tylko o życiu, ale także o jego podstawie – wszechświecie. Dlatego warto wybrać się w podróż po wiedzę i zapoznać się z wspomnianym tytułem.

Krótkie odpowiedzi na wielkie pytania to zbiór pytań nurtujących zwykłych ludzi, na które Hawking odpowiada rzetelnie, obszernie, ale przede wszystkim – zrozumiale. To także jego spojrzenie na cywilizację i jej dorobek, przyszłość i technologię oraz kwestie egzystencjalne, takie jak chociażby istnienie Boga.

I chociaż świat za oknem emanuje niesprzyjającą aurą, to warto go poznać bliżej, poza granicami tego, co widzimy. A jeśli jeszcze się wahacie, przeczytajcie naszą recenzję. – Adrianna 

Top 5 książek na niepogodę
@Zysk i S-ka
Ocalałe, Riley Sager

Wychodzę z założenia, że kiedy na zewnątrz jest brzydka pogoda, pada i wieje, a my jedyne, na co mamy ochotę, to ukryć się pod grubym kocem z kubkiem gorącej herbaty, to idealnym dodatkiem jest również taka książka, która pochłonie nas bez reszty, aż całkowicie zapomnimy o otaczającym nas świecie. Do takowych tytułów bez wątpienia należy pewien thriller o dość tajemniczym tytule Ocalałe. Fabuła jest prosta, bowiem opiera się na historii trzech kobiet, które przeżyły masakrę. Quincy przebywała w pewnym domku pod lasem wraz ze swoimi przyjaciółmi, kiedy to zostali oni brutalnie zaatakowani i zamordowani, wszyscy oprócz niej jednej. Lisa była w jednym z pokoi w akademiku, kiedy to zaczął po nim grasować zabójca. Zaś Sam zamieszkiwała w motelu, kiedy to właśnie te miejsce złoczyńca obrał sobie za cel. Trzy kobiety zwane Ocalałymi. Każda z nich niesie ze sobą swoją własną historię. Żadna z nich się nie poznała z drugą osobiście. Co się wydarzy, kiedy okaże się, że Lisa nie żyje, zaś Sam zapuka do drzwi Quincy? Ocalałe to niewątpliwie trzymający w napięciu thriller, który nie dam wam spać. Do ostatniego zdania nie wiadomo, co tak naprawdę się wydarzyło w pewnym wiejskim domku w Pine Cottage, a kiedy już się poznaje zakończenie, na długo pozostaje ono w głowie czytelnika. Jest to idealna lektura na deszczową pogodę i niewątpliwie od tej pory zaczniecie inaczej postrzegać las i jego mroczne zakamarki! –Paulina 

Top 5 książek na niepogodę
@Wydawnictwo Otwarte
Dzieci krwi i kości, Tomi Adeyemi

Tomi Adeyemi zabiera nas w pasjonującą podróż do świata, gdzie magia została uśpiona. Dawno, dawno temu, podczas jednej z bitew, król, który nie władał czarami, znalazł sposób na pozbycie się ich ze swojego królestwa. Oczywiście uzdolnieni ludzie pozbawieni magii stali się wyrzutkami, byli źle traktowani, gorzej niż przedmioty. Mijają lata i trójka bohaterów wyrusza w podróż, która ma na celu przywrócenie czarów. Czy im się to uda?

To niebywała, wciągająca i bardzo dobrze przemyślana oraz poprowadzona powieść. Za oceanem podbiła czytelnicze serca, u nas też było o niej głośno w momencie premiery. Za jakiś czas ma się ukazać druga część Dzieci krwi i kości. To idealna pozycja na pochmurne, szare i deszczowe dni, bowiem jest pełna pasji i barw. To cudowny choć brutalny świat, gdzie brat walczy przeciw siostrze. Przygoda goni przygodę, a czytelnik zostaje wciągnięty w sam środek walki o wolność i władzę. Jeśli chcecie się dowiedzieć więcej o tej książce, koniecznie przeczytajcie jej recenzję. – Monika

Top 5 książek na niepogodę
@Wydawnictwo Dolnośląskie
Córka dymu i kości, Laini Taylor

Pamiętam, jak powieść Córka dymu i kości kupiłam zupełnym przypadkiem. Może spodobała mi się okładka albo opis zaintrygował mnie do tego stopnia, że sięgnęłam po ten tytuł. Oczywiście trochę czasu minęło, nim wzięłam się do lektury. Ale kiedy już to zrobiłam, to zupełnie przepadłam w świecie wykreowanym przez Laini Taylor. Bowiem pisarka ma niepowtarzalny talent do tego, by za pomocą słów przenieść czytelnika do zupełnie innej krainy.

Akcja książki częściowo osadzona jest w Pradze, gdzie mieszka bardzo utalentowana artystka, Karou. Już sam jej wygląd może budzić wiele kontrowersji: ma jaskrawoniebieskie niefarbowane włosy, niezwykłe tatuaże i blizny. Życie dziewczyny nigdy nie było łatwe, a kiedy dodatkowo pojawia się nieznane niebezpieczeństwo pod postacią wypalonych śladów dłoni na drzwiach, wszystko się jeszcze komplikuje. 

Nie będę jednak zdradzać zbyt wiele, bo i sama pisarka stopniowo odsłania kolejne karty. Warto jednak dodać, że w Córce dymu i kości wątek romantyczny stanowi jeden z głównych punktów fabuły i jest on bardzo, bardzo gorący. – Agnieszka

Top 5 książek na niepogodę
@Wydawnictwo Amber
Tańcz ze mną tango, Artur Tołłoczko

Główny bohater ma talent podróżowania w czasie. Jednakże w końcu orientuje się, że nie może walczyć z czasem, ponieważ to, co ma się wydarzyć, to i tak się stanie bez względu, jak bardzo będzie ingerował w swoje wspomnienia. Niniejsza powieść jest podróżą we wspomnieniach głównego bohatera. W jego sercu jest tylko jedna kobieta, ale to rudowłosa nieznajoma uświadamia mu, czego tak naprawdę pragnie i do czego dąży, pomimo setek lat podróży po różnych epokach, latach, miejscach i czasie. Książka jest bardzo fajnie napisana i bardzo szybko się ją czyta, wprost na deszczową pogodę i do herbatki pod kocykiem. Ona nam też pokazuje, czym jest czas. Jest tangiem pełnym namiętności, zazdrości i miłości, wzlotów i upadków. W chaotycznych krokach towarzyszymy mu, pragnąc jak najwięcej zatańczyć, wiedząc, że to się kiedyś skończy. – Patrycja S.

Top 5 książek na niepogodę
@Wydawnictwo Psychoskok
Popbookownik
Popbookownik
Britney była królową popu, a my jesteśmy królowymi i królami popkultury. Nowa recenzja, artykuł czy świeży news? Ups! Zrobiliśmy to znowu! Nie mamy swojego Timberlake’a, ale za to możemy pochwalić się tekstami, które są równie atrakcyjne.

Inne artykuły tego redaktora

1 komentarz

Popularne w tym tygodniu