Uważaj na życzenia. „Opowieść północna” – recenzja książki

-

Popbookownik objął książkę Opowieść północna swoim patronatem.

Za przekazanie egzemplarza recenzyjnego książki Opowieść północna do współpracy patronackiej dziękujemy Wydawnictwu Nowa Baśń.

Nie codziennie trafia się historia, która na każdym kroku zaskakuje czytelnika, a ta jest tylko początkiem czegoś niesamowitego. 

Szymon Krug w swojej książce Opowieść północna przypomina nam, że nasze życzenia mają o wiele większą moc, niż może się wydawać na pierwszy rzut oka. Bohaterem recenzowanej przeze mnie pozycji jest mały Tobi, którego świat staje na głowie pewnego wieczoru, kiedy jego rodzice wychodzą, zostawiając go z siostrą. 

Jednak wszystko się zmienia, bo chłopiec nieświadomie wypowiada życzenie i na zawsze transformuje jego wieczór w lawinę zdarzeń, o jakich nie słyszał w żadnych bajkach opowiadanych na dobranoc i nie śnił w koszmarach, które później nawiedziły jego krainę snów

Dom pełen tajemnic i cudów 

Wyobraźcie sobie, że w miejscu, które zwiecie swoim azylem, nagle pojawia się ktoś mówiący, iż to on był w nim pierwszy, a do tego zdaje się nie należeć do końca z naszego świata. W pierwszej chwili myślisz, że to pewnie, koszmar albo może wyobraźnia płata ci figle, lecz nie… To dopiero początek niecodziennej przygody. 

Tobi nie jest wyłącznym bohaterem wątku fabularnego, obok niego znajdziemy jeszcze parę innych postaci, o jakich istnieniu dowiadujemy się, gdy ten odkrywa swój tajemniczy rodzinny dom, który stanowi dla niego pewną wielką zagadką. 

Oczywiście powinienem przytoczyć tutaj imiona wszystkich co ważniejszych person, jakież to przyjdzie nam poznać na kartach książki, lecz zostawię to odbiorcy, gdyż istnieje szansa, iż inaczej wyobrazić sobie daną postać. 

To książka inna niż pozostałe

W miarę tego, jak rozwija się historia oraz jej postaci, nie możemy pozbyć się wrażenia, iż jedynym i prostym motywem opowiedzianym w zawiły sposób jest podróż bohatera z punktu A do punktu B. Im dalej, tym dowiadujemy się więcej o enigmie tego specyficznego domu. 

Kiedy w pierwszej chwili mamy książkę w dłoni, optycznie może się ona wydawać obszerniejsza, niż faktycznie.. Tak naprawdę, to pozycja na (i nawet chyba nie) wieczór. Świetny zamiennik jednego odcinka Wednesday, kiedy poszukujecie przyzwoitej i krótkiej opowieści

Autor również nie zapomniał o tym, by jego postaci zmieniały się wraz z rozwojem wydarzeń i oczywiście udało mu to się nie tylko na poziomie swoich bohaterów, ale i odbiorcy samej opowieści, ale o tym za moment. 

Mrocznie i rysunkowo  

Podczas zagłębiania się w Opowieści Północnej po raz pierwszy niektórym starszym czytelnikom może przyjść do głowy C.S. Lewis i seria Opowieści z Narnii, chociaż w omawianym tytule nie posiada magicznej szafy, lecz cały budynek zdaje się pełen magii.

Autor oddaje w ręce swojego odbiorcy coś, co nie tylko ma w sobie świetną historię z niespotykanymi postaciami, lecz wisienką na torcie można uznać za fakt, iż to pozycja ilustrowana oraz specyficznie wydana, jakby ktoś wyciągnął ją z innego i nieznanego nam świata

Pozycja dla każdego! 

Bez wątpienia to, co przygotował Szymon Krug, w pierwszej chwili wizualnie na pewno przykuje uwagę młodszych odbiorców, dzięki, chociażby oprawie graficznej, a dopiero potem skupią się oni na rozwijającej się powoli opowieści. 

W moim przypadku było jednak odrobinę inaczej, pozycja ta trafiła do mnie w celu napisania tej recenzji trochę z przypadku i cieszę się, iż mnie spotkała, gdyż odkryłem, że czasem warto spróbować czegoś, po co normalnie sam z siebie bym po prostu nie sięgnął. 

Gdzie zaniesie nas ta opowieść? 

Do miejsca, gdzie nasz świat ociera się o ten, jaki ukryty jest blisko nas. Poznamy tam stworzenia z marzeń, koszmarów i skądkolwiek sobie wyobrazimy. czy życzeń. Dodatkowo odczujemy na własnej skórze, iż pewne życzenia oraz pragnienia powinny pozostać niewypowiedziane. W końcu nie wiemy, kto nas słucha i czy nasze słowa mają wyjątkową moc, zwłaszcza w nieznanym nam do końca miejscu. 

Opowieść północna to coś innego

Mamy tutaj mieszankę niespotykanej historii, fantastycznych stworów i do tego magicznego miejsca, łączące to wszystko w jedną spójną całość w świetnej, lekko mrocznej oprawie graficznej dodającej immersji odbioru całego dzieła. 

W tym punkcie swojego tekstu, jestem zaintrygowany i zapytuję, czy autor szykuje następne projekty o podobnym pomyśle, gdyż zostawił mi w duszy drobny niesmak, iż ta przyjemność trwała tak krótko. 

opowieść północnaTytuł: Opowieść północna 

Autor: Szymon Krug 

Wydawnictwo: Nowa Baśń 

Liczba stron: 150

ISBN: 978-83-8203-194-2

Więcej informacji TUTAJ

podsumowanie

Ocena
7

Komentarz

"Opowieść północna" to niecodzienna historia fantastyczna, która zostawi Cię z pytaniami o to, czy jesteś świadom mocy swoich życzeń oraz ile tak naprawdę wiesz o sobie i miejscu, jakie zwiesz swoim domem.
Karol Riebandt
Karol Riebandthttp://improbite.pl/
Gość, do którego dzwoni Rick, gdy Morty ma wolne. Maruda i gracz, ale nie pogardzi też dobrym komiksem i książką.

Inne artykuły tego redaktora

Popularne w tym tygodniu

"Opowieść północna" to niecodzienna historia fantastyczna, która zostawi Cię z pytaniami o to, czy jesteś świadom mocy swoich życzeń oraz ile tak naprawdę wiesz o sobie i miejscu, jakie zwiesz swoim domem. Uważaj na życzenia. „Opowieść północna” – recenzja książki