Odpalamy, za trzy… dwa… jeden…! ,,Rakieta Imprezowa” – recenzja gry

-

Jakiś czas temu swoją premierę miała gra planszowa o tytule Rakieta Imprezowa, w Polsce wydana przez FoxGames. Od razu postanowiłam po nią sięgnąć, ponieważ sama jej nazwa wskazywała na dobrą zabawę wśród grona znajomych. Uwielbiam gry angażujące większą liczbę osób, bo to właśnie wtedy najlepiej spędza się czas w trakcie rozgrywki. Wraz z moimi przyjaciółmi poddaliśmy Rakietę Imprezową kilku próbom. A oto efekty naszych starań.
Coś się zaczyna!

Zawsze przed rozpoczęciem rundy należy odpowiednio przygotować stół bądź inne podłoże, na którym będziemy rozkładać karty. Twórca sugeruje nam, że graczy może być od trzech do piętnastu, więc należy to uwzględnić podczas chociażby samego wyboru miejsca. Między uczestnikami zabawy powinien zostać zachowany odpowiedni odstęp, aby nie podglądali oni swoich odpowiedzi. Kiedy odnajdziemy idealne stanowisko, możemy wyciągnąć karty i położyć je na środku, a każdemu z graczy rozdać po jednej kartce z tabelami odpowiedzi. Należy przygotować sobie także coś do pisania, ponieważ w pudełku nie odnajdziemy przyborów piśmienniczych. Jeśli wszystkie te czynniki zostały spełnione, możemy rozpocząć pierwszą rundę!

Odpalamy, za trzy... dwa... jeden...! ,,Rakieta Imprezowa” – recenzja gry

Przebieg Gry
1. Wpisywanie

Runda rozpoczyna się wylosowaniem karty kategorii. Gracz, który zaczynał może wybrać jedną z dwóch zadań, a następnie odczytuje je na głos. Każdy z uczestników, w tajemnicy przed innymi, wymyśla oraz zapisuje w swojej tabelce cztery hasła pasujące do wybranej myśli. Pierwsze trzy  zapisujemy w zwykłych polach oznaczonych numerami, a ostanie w polu z symbolem rakiety. Gdy wszystkie słowa zostaną spisane, gracze przechodzą do następnego etapu rozgrywki.

2. Konfrontacja

Każdy z graczy kolejno odczytuje hasło ze swoich trzech rubryk. Po każdorazowym przeczytaniu słów, uczestnicy zgłaszają, czy mają takie samo słowo na listach. Na samym końcu wypowiada się hasła z rakietą. Jeśli uczestnik wyczytał słowo, którego nikt nie wpisał do tabeli, wtedy żaden z grających nie otrzymuje punktu. Jeśli hasło powtórzyło się w tabelach: jeden, dwa lub trzy, u kilku graczy, wówczas wszyscy uczestnicy, mający to samo hasło, otrzymują po jednym punkcie. Jeśli gracz wyczyta hasło znajdujące się w rubryce z rakietą, to wszyscy gracze, którzy mieli to samo słowo w specjalnej sekcji, otrzymują po dwa punkty; pozostali nie zdobywają nic. Wyniki zapisujemy w odpowiednich miejscach w tabeli. W jednej rundzie można uzyskać od zera do pięciu punktów.

3. Zakończenie

Gra kończy się po rozegraniu pięciu rund. Zwycięzcą zostaje ten, kto zebrał łącznie najwięcej punktów, a w przypadku remisu – osoba, która trafiła większą liczbę rakiet.

Podczas rozgrywki należy pamiętać o zasadach zapisywania słów. Synonimy takie jak przykładowo samochód i auto, traktujemy jako różne od siebie. Zdrobnienia (na przykła kwiat, kwiatek, kwiatuszek) bądź inne formy gramatyczne (na przykład pies, psy) uważane są za takie same hasła.

Miękkie lądowanie

Rakieta Imprezowa na pewno urzeka swoim ciekawym i kolorowym pudełkiem, jednak to, co kryje się w jego środku, jest równie interesujące. Karty zostały utrzymane w klimacie pudła, a do ich wykonania nie można się przyczepić. Ciepłe odcienie czerwieni oraz żółci są miłe dla oka, a oprawa graficzna jest schludna. Kartki z tabelami do zapisywania punktacji także zostały wykonane porządnie, a minimalizm pozwala nam dobrze pilnować słów oraz punktów w trakcie rozgrywki. Bloczek z kartkami może jednak szybko się skończyć, dlatego warto odłożyć jedną kartkę na sam spód pudła i zostawić ją sobie do skserowania. Dobrze także pisać ołówkiem i po każdej rundzie zmazywać odpowiedzi, bo gdy już się wkręcimy, to trudno się od niej oderwać.

Sama rozgrywka jest dynamiczna, przez co nie możemy się przy niej nudzić. Wymyślanie i dopasowywanie haseł daje nam dużo zabawy, a o to przecież chodzi w graniu w gry planszowe. Będzie to świetna alternatywa dla monotonnego poznawania nowych ludzi – lepiej bowiem zaznajamiać się z nimi za pomocą tego tytułu!

Rakieta Imprezowa sprawdzi się także na rodzinne wieczory, ponieważ mogą w nią zagrać dzieci już od dziesiątego roku życia. Łatwo da się zauważyć, że FoxGames stworzyło tytuł uniwersalny, który podbije serca osób w różnym wieku.

Rakieta Imprezowa to interesujący tytuł, któremu warto poświęcić kilka chwil, a może i nawet dużo więcej czasu. Całokształt tej pozycji wypada naprawdę przyzwoicie i ciężko jest się do czegokolwiek przyczepić. Jest to gra dynamiczna i ciekawa, która przypadnie do gustu zarówno tym większym, jak i tym mniejszym graczom. Sama rozgrywa daje nam dużo frajdy, a to jest najważniejsze. Mogę polecić ją każdemu.

Odpalamy, za trzy... dwa... jeden...! ,,Rakieta Imprezowa” – recenzja gry

 

Tytuł: Rakieta Imprezowa

Liczba graczy: 3-15

Wiek: 10+

Czas rozgrywki: 25 minut

Wydawnictwo: FoxGames

 

Za przekazanie gry do recenzji dziękujemy wydawnictwu FoxGames, więcej o grze przeczytacie tutaj:

Odpalamy, za trzy... dwa... jeden...! ,,Rakieta Imprezowa” – recenzja gry

podsumowanie

Ocena
8

Komentarz

Jak sam tytuł mówi, jest to rakieta, która rozkręci niejedną imprezę, a czasami umili rodzinny czas. To ciekawa gra, w jaką można zagrać nawet, gdy jest się już dorosłym.
Patrycja Szustak
Patrycja Szustak
Jest najprawdziwszym hobbitem, który kocha wszelkie zwierzęta, a najbardziej koty (jakby mogła wybrać swoje kolejne wcielenie, zostałaby grubym kotem). Przemieniła swój pokój w bibliotekę, na niekorzyść pleców mężczyzn, którzy musieli wnosić te wszystkie książki. Jej wzrost ułatwia zawinięcie się w kokon i oglądanie filmów oraz seriali całymi dniami. Lubi dobrą kawę, jednak jest zbyt leniwa, żeby ją zaparzyć.

Inne artykuły tego redaktora

Odpowiedz

UWAGA! Komentarze przechodzą wstępną weryfikację i pojawiają się na stronie z opóźnieniem.

Uzupełnij komentarz!
Podaj imię

UWAGA! Komentarze przechodzą wstępną weryfikację i pojawiają się na stronie z opóźnieniem.

Popularne w tym tygodniu

Jak sam tytuł mówi, jest to rakieta, która rozkręci niejedną imprezę, a czasami umili rodzinny czas. To ciekawa gra, w jaką można zagrać nawet, gdy jest się już dorosłym.Odpalamy, za trzy... dwa... jeden...! ,,Rakieta Imprezowa” – recenzja gry