W nadziei na mój list z Hogwartu. „Hogwarts Legacy” – oczekiwania

-

Premiera gry w uniwersum Harry’ego Pottera dopiero przed nami, więc nie można było przepuścić okazji do tego, by napisać parę słów o tym, co jako fani chcielibyśmy tam zobaczyć. 

Już 10 lutego na półkach sklepowych pojawi się Dziedzictwo Hogwartu, które pozwoli nam powrócić do najsłynniejszej szkoły magii i czarodziejstwa na świecie. Za stworzenie gry odpowiada studio Avalanche Software, a wydawcą na nasz kraj jest Cenega. 

Jak to jest być uczniem tej niesamowitej szkoły? 

Nie jestem pewnie jedynym dorosłym, który do dziś czeka na sowę z listem z Hogwartu i jednocześnie informację, iż magia jednak na tym świecie istnieje. W Dziedzictwie Hogwartu będziemy mogli wpłynąć na to, w jaki sposób rozwinie się historia. Wszystko zacznie się od stworzenia naszej postaci oraz wybrania domu, do jakiego to chcemy należeć. 

Zarówno w filmach, jak i grach, życie zwykłych uczniów i nauczycieli w szkole nie było zbytnio pokazywane. Nadchodząca gra jest świetną okazją na to, by dać graczom wgląd w codzienne funkcjonowanie placówki, jak i  pozwolić na doświadczenie magii nauki na własnej skórze, choć Hogwart to nie tylko lekcje i egzaminy.

Z materiałów, jakie można już dziś znaleźć w sieci, dowiadujemy się, że w grze dostępne będą pojedynki między uczniami, co na pewno stanie się ciekawą i równie zabawną aktywnością poboczną. Dodatkowy atutem na pewno można uznać fakt, iż nie będziemy samotni w naszej zabawie i eksploracji szkoły oraz odkrywania jej tajemnic. W każdym z dormitoriów spotkamy innych uczniów, którzy, co ważniejsze i kluczowe dla wątku fabularnego postaci, mogą być kluczowi dla naszej immersji w świat magii. 

Hogwart pełen tajemnic!

W grze na pewno nie zabraknie masy rzeczy do odnalezienia przez gracza, ale i równie dużej liczby nawiązań do książek, gier czy nawet filmów, mających swe podstawy w twórczości J. K. Rowling. I odkrywanie tego będzie dla mnie chyba największą zabawą. 

Wiemy, że akcja gry dzieje się w XIX wieku, około stu lat przed akcją znaną z serii o Harrym Potterze, co, dzięki masie materiałów źródłowych, daje twórcom naprawdę spore możliwości zaskoczenia graczy czymś równie niesamowitym. Jako fan jestem ciekaw, czy natrafię na coś w grze coś, co odwoła do sekretów związanych z założycielami szkoły, gdyż to właśnie ich dzieje są dla wielu miłośników uniwersum  wręcz idealnym materiałem na serial, jak nie oddzielny film. Kto wie, może odkryjemy coś nawiązującego do legendy Bazyliszka, albo do tego, kim powinien być prawdziwy Gryfon, lub też dowiemy się, co to znaczy być prawdziwym Ślizgonem, aby za moment odkryć, wyjątkowość w domu Roweny Ravencalw. Opcji mamy naprawdę multum, gdyż lore był naprawdę obszerny i ogranicza nas tylko wyobraźnia twórców. 

Niech ta magia trochę trwa! 

Dziedzictwo Hogwartu ma być tytułem z serii RPG, a te, jeśli są dobrze napisane i przygotowane, potrafią starczyć na dziesiątki, czy nawet setki godzin. Już dziś wiemy, że przejście gry ma zająć około 120 godzin, co prawdopodobnie można wydłużyć (przyszłą) zawartością dodatkową. Ja już dziś wiem, iż chcę doświadczyć tej rozgrywki z perspektywy członka każdego z domów, co odbije się pewnie na tym, jak będzie wyglądać mój styl gry. A ten staj się tak naprawdę dowolny, bo w końcu to od nas wszystko zależy czy nasze decyzje i działania przysłużą się spokojowi czy może chaosowi w świecie czarodziejów. 

Magia, walki i ciągle czyhające niebezpieczeństwo! 

Zawsze bawiło mnie to, że w filmach Dumbledore mówił, że szkoła to najbezpieczniejsze miejsce, w jakim mogą znajdować się jego uczniowie. Jednak chwilę potem zaczynał się rok szkolny i z bezpieczeństwem i spokojem różnie bywało. Podobnie w Dziedzictwie Hogwartu, nie będzie to miejsce sielankowe, a nasza różdżka zawsze musi być w pogotowiu, gdyż jednym z głównych elementów rozgrywki jest właśnie pojedynkowanie się. Lecz na naszej drodze staną nie tylko z uczniowie spotkani w szkole, ale i źli czarodzieje czy magiczne stworzenia, pojawiający się w tajemniczych miejscach, gdzie czyhać będzie na nas wiele niebezpieczeństw.

Twórcy przygotowali  możliwość wykorzystywania zestawów zaklęć, które da się dowolnie dobierać tak, by służyły nam one podczas naszej rozgrywki. Gracze będą korzystać z wielu różnych drzewek umiejętności, które dostosują rozgrywkę i pozwolą wybrać własne przeznaczenie oraz opowiedzieć unikatową wersję magicznej historii. 

Dla mnie, jako fana, możliwość stworzenia własnego czarodzieja, dzięki któremu przyjdzie mi przeżyć jeszcze raz magiczne przygody w Hogwarcie, to świetna okazja na nostalgiczną wyprawę do czasów własnej młodości i marzeń o tym, by magia naprawdę istniała. Czego chcieć więcej?

Czeka nas i zabawa poza szkołą! 

W Dziedzictwie Hogwartu czeka na nas opcja swobodnej eksploracji świata, tworzenia relacji z innymi, współpraca z profesorami, a także, po prostu — możliwość odkrycia tego, co jest poza murami szkoły. Odwiedzimy kultowe miejsca z dobrze znanego nam świata, a latająca miotła nie będzie jedynym środkiem naszego transportu. W końcu to magiczny świat i nikt nie wie, co wyskoczy na niego zza rogu. 

Hogwart, ale i miejsca naokoło niego, na pewno skrywają wiele tajemnic i zagadek, które przyjdzie nam rozwikłać podczas rozgrywki, a ta szybko się nie skończy. Zwłaszcza że ma być to tytuł, będzie rozwijany po swojej premierze. 

Wciągaj nas, magiczny świecie! 

Postać Harry’ego Pottera oraz jego świat, do dziś dla wielu jest fenomenem, który zapisał się w naszej historii jako coś, co łączyło, łączy i prawdopodobnie łączyć będzie następne pokolenia. Chciałbym, aby ta gra sprawiła, że zatracimy się w tym niesamowitym uniwersum. Nie oczekuję od niej, że osiągnie ten cel, jednak gdzieś w moim fanowskim sercu mam nadzieję, że to się po prostu uda tej produkcji.  

Dla mnie rozgrywka będzie na pewno świetną okazją do weryfikacji tego, co wiem, co myślę, że pamiętam o słynnym świecie i odkrycia tego, co chwilowo nieznane.

Oczko w stronę starych odbiorców, obok następnego pokolenia graczy! 

Jak pisałem wcześniej, miałem to szczęście, że wychowywałem się na książkach o Harrym Potterze, stąd w Dziedzictwie Hogwartu na pewno odnajdę coś, cóż nie tylko będzie nowe i nieznane w świecie tej przygody, ale i natrafię na cokolwiek, co ucieszy, że miłość do tej marki jeszcze we mnie nie umarła. 

Kto wie, może właśnie premiera tej gry dla wielu nowych graczy stanie się  zaproszeniem do tego niesamowitego świata, a my będziemy świadkami swoistego renesansu magiii zobaczymy, ten moment, kiedy to różdżki wybierają następne pokolenie czarownic i czarodziejów. W końcu nie przewidzimy, jak magia będzie na nich działać, prawda? 

Dziedzictwo Hogwartu zostanie wydane na PlayStation®5, Xbox Series X|S i PC 10 lutego 2023 r. 4 kwietnia 2023 roku będzie dostępne na PlayStation®4 i Xbox One, natomiast 25 lipca 2023 pojawi się na Nintendo Switch.

Karol Riebandt
Karol Riebandthttp://improbite.pl/
Gość, do którego dzwoni Rick, gdy Morty ma wolne. Maruda i gracz, ale nie pogardzi też dobrym komiksem i książką.

Inne artykuły tego redaktora

Popularne w tym tygodniu