Zapowiedzi 2020 – filmy kinowe

-

Co ciekawego czeka filmoholików w tym roku? Poniżej przedstawiamy listę najbardziej interesujących premier w polskich kinach. Czy początek nowej dekady będzie obfitował w warte obejrzenia produkcje?

 

STYCZEŃ
Sokół z masłem orzechowym, reż. Tyler Nilson, Mike Schwartz

Zak jest wyjątkowym chłopakiem i zrobi wszystko, by spełnić swoje niezwykłe marzenie – chce podbić świat amerykańskiego wrestlingu. Na swojej drodze przypadkiem spotyka Tylera, drobnego złodziejaszka o wielkim sercu, który decyduje się mu pomóc. W głównej roli zobaczymy Shię LaBeoufa i Dakotę Johnson.

Judy, reż. Rupert Goold

Zima 1968 roku. Ciesząca się ogromną popularnością Judy Garland przybywa do Londynu na serię koncertów. W roli głównej Renée Zellweger.

Deerskin, reż. Quentin Dupieux

Właściciel kurtki z jeleniej skóry postanawia dla niej unicestwić wszystkie inne kurtki świata.

Koty, reż. Tom Hooper

Oczekiwana filmowa interpretacja jednego z najsłynniejszych broadwayowskich musicali, Koty, w której wystąpią same sławy, takie jak James Corden, Jason Derulo, Judy Dench, Taylor Swift, Rebel Wilson, Idris Elba, sir Ian McKellen.

The Grudge: Klątwa, reż. Nicolas Pesce

Historię składająca się z trzech różnych wątków – będziemy mieli okazję śledzić losy trzech osób, niegdyś mieszkających w nawiedzonym domu i którzy doświadczyli znajdującego się w nim zła. W międzyczasie lokalny detektyw pracuje nad sprawą tajemniczych morderstw i ich niejasnych przyczyn.


Wszystko dla mojej matki, reż. Małgorzata Imielska

Olka (Zofia Domalik) ma siedemnaście lat. Za ciągłe ucieczki z domu dziecka, sąd umieścił ją w zakładzie poprawczym. Pewnego dnia spotyka tam Andrzeja (Adam Cywka) i Irenę (Jowita Budnik). Gdy dowiaduje się, że mieszkają blisko jej dawnego domu rodzinnego, wymusza, by zabrali ją na wakacje. Dla niej to szansa, by wreszcie dowiedzieć się więcej o swojej matce. Nie wie jeszcze, jak ogromną cenę za to zapłaci…

Urwis, reż. Kevin Johnson

Urwis od szczeniaka żył w luksusie, nauczony, że na jedno szczeknięcie ma do dyspozycji służbę, miski pełne serdelków i drapanie za uchem. Niestety jego ukochana Pani po długim i szczęśliwym życiu przenosi się do wieczności, a jej spadkobiercy nie lubią czworonogów. Z dnia na dzień rozpieszczony kanapowiec Urwis traci dach nad głową i jedyną bliską osobę. Sam w dzikim, pełnym niebezpieczeństw świecie musi nauczyć się panujących tam reguł.

Tajni i fajni, reż. Nick Bruno, Troy Quane

Tajni i fajni to animowana komedia, której akcja toczy się w świecie międzynarodowych szpiegów najwyższej klasy. Superagent Lance Sterling (Will Smith) i naukowiec Walter Beckett (Tom Holland) są niemal dokładnymi przeciwieństwami. Lance jest pewny siebie, elegancki i obyty. Walter natomiast nie jest zbyt kontaktowy, ale nadrabia to sprytem i inwencją, wynajdując niesamowite gadżety, które Lance wykorzystuje podczas swych niezwykłych misji. Wydarzenia przybierają nieoczekiwany obrót, gdy Walter i Lance odkrywają, że dziwnym zrządzeniem losu muszą polegać na sobie w całkiem nowy sposób. A jeśli ta niedobrana para nie sprawdzi się jako zgrany duet, cały świat znajdzie się w niebezpieczeństwie…

 

Głębia strachu, reż. William Eubank

Underwater przedstawi historię grupy naukowców, którzy zostają uwięzieni pod wodą w wyniku destrukcyjnej siły trzęsienia ziemi. Reżyser zapewnia, że będzie to naprawdę mroczna i przerażająca opowieść o izolacji i przetrwaniu. W głównej roli wystąpi Kristen Stewart.

 

Tam gdzieś musi być niebo, reż. Elia Suleiman

Główny bohater filmu, w którego rolę wciela się sam reżyser, przestaje się czuć komfortowo w rodzinnym Nazarecie. Niewinne scysje z sąsiadem, niepokojące akty wandalizmu i narastająca agresja sprawiają, że dojrzewa w nim myśl o wyjeździe.

Nowego życia i alternatywy dla swojej ojczyzny szuka najpierw w Paryżu, później w Nowym Jorku. Nie jest to jednak łatwe, gdyż myśli o Palestynie prześladują go niemal na każdym kroku, a kusząca wizja świeżego startu zamienia się w komedię pomyłek. Podobną, jaką dla bohatera jest filmowy biznes, który przez Suleimana został tu sportretowany w groteskowy sposób.

 

Psy 3. W imię zasad, reż. Władysław Pasikowski

Po 25 latach odsiadki Franz Maurer wkracza w nową Polskę, gdzie nic nie jest takie, jak zapamiętał. Wkrótce ponownie spotyka Nowego.

 

Doktor Dollitle, reż. Stephen Gaghan

Po stracie żony, siedem lat wcześniej, ekscentryczny doktor John Dolittle (Robert Downey Jr.), słynny naukowiec i lekarz weterynarii w wiktoriańskiej Anglii, wiedzie pustelniczy tryb życia, w otoczeniu menażerii swych egzotycznych zwierząt. Kiedy jednak młoda królowa zapada na śmiertelną chorobę, nieustraszony doktor wyrusza w pełną przygód podróż na mityczną wyspę, gdzie spodziewa się znaleźć lekarstwo dla królowej. Wykorzysta w tym swą odwagę i niepodrabialne poczucie humoru, odkryje wiele niezwykłych stworzeń i spotka się ponownie ze starymi wrogami. W wyprawie towarzyszyć mu będzie młoda, pewna siebie uczennica (Harry Collett) oraz wesoła ferajna przyjaciół-zwierząt, w tym lękliwa gorylica, entuzjastycznie nastawiona do świata kaczka (o, cóż, ptasim móżdżku), niezwykły duet składający się z cynicznego strusia i optymistycznego słonia oraz prawdziwa twardzielka – papuga, najbardziej zaufana przyjaciółka Dolittle’a.

 

Bad Boys for Life, reż. Adil El Arbi, Bilall Fallah

Powrót Willa Smitha i Martina Lawrenca jako kultowych Bad Boysów. Marcus Burnett i Mike Lowery ponownie łączą siły, gdy albański najemnik obiecuje im zemstę za śmierć brata.

 

Jojo Rabbit, reż. Taika Waititi

Gdy niemiecki chłopiec (Roman Griffin Davis jako Jojo) znajduje młodą Żydówkę (Thomasin McKenzie), którą ukrywa na strychu samotnie wychowująca go matka (Scarlett Johansson), jego świat staje na głowie. Mając u boku jedynie idiotycznego wymyślonego przyjaciela, którym jest nikt inny jak sam Adolf Hitler (Taika Waititi), Jojo musi teraz stawić czoła swemu ślepemu nacjonalizmowi.

 

1917, reż. Sam Mendes

Dwaj brytyjscy szeregowcy Schofield i Perry, u schyłku Pierwszej Wojny Światowej otrzymują ogromnie ryzykowną misję, od której powodzenia zależy życie ich towarzyszy. Muszą przedrzeć się za linię wroga i przekazać rozkaz odwołujący atak, który w świetle nowych informacji nie ma najmniejszych szans powodzenia. Jeśli nie uda się wypełnić misji, niechybna śmierć czeka ponad 1600 żołnierzy, a wśród nich brata Schofielda.

 

Richard Jewell, reż. Clint Eastwood

Amerykański ochroniarz ratuje życie tysięcy ludzi, zapobiegając wybuchowi bomby w trakcie igrzysk olimpijskich. Tymczasem media podają fałszywą informację, jakoby to on był terrorystą. W filmie występują Sam Rockwell, Olivia Wilde, John Hamm i Kathy Bates.

 

Proxima, reż. Alice Winocour

Sara (Eva Green) jest astronautką. Jako jedyna kobieta bierze udział w wyczerpującym szkoleniu Europejskiej Agencji Kosmicznej. Każdego dnia, pod kontrolą maszyn i specjalistów, poddana ekstremalnym warunkom jakie panują na statku kosmicznym, ćwiczy wytrzymałość swojego organizmu. Jej codzienność to nie tylko mordercze treningi, ale również ciągłe udowadnianie męskiej części załogi, że zasługuje na miejsce w zespole. W domu zrzuca skafander i jest mamą 7-letniej Stelli. Kiedy zostaje wybrana na członka załogi misji „Proxima”, jej dotychczasowe życie zaczyna się komplikować. Jako astronautka jest gotowa, by spełnić swoje marzenia i polecieć w kosmos, jako mama boi się rozłąki z córką. Każda decyzja jest dobra i zła jednocześnie. Wyprawa w kosmos czasami okazuje się mniejszym wyzwaniem niż zwykłe życie na Ziemi.

 

Błąd systemu, reż. Nora Fingscheidt

Benni ma zaledwie dziewięć lat, a doświadczeniem mogłaby obdzielić kilkoro swoich rówieśników. Do jakiejkolwiek placówki by nie trafiła, prędzej czy później zostaje z niej wydalona. Takie przypadki, jak niewinnie na pierwszy rzut oka wyglądająca Benni, w slangu pracowników socjalnych nazywane są „łamaczami systemu”. Za agresją, krzykiem, gwałtownością, które charakteryzują zachowanie dziewczynki kryje się jeden cel. Jest nim desperacka chęć powrotu do domu i życie u boku ukochanej matki. Kobieta ma jednak spore wątpliwości, obawiając się, że krnąbrna córka nie pozwoli jej ułożyć sobie na nowo życia. Kiedy kolejne sposoby nie pomagają poskromić wybuchowego charakteru Benni, niespodziewanie pojawia się światełko w tunelu w osobie nowego opiekuna Michy. Czy uda mu się odnieść sukces tam, gdzie wszyscy inni postawili na dziewczynce krzyżyk?

 

Małe kobietki, reż. Greta Gerwig

Adaptacja powieści autorstwa Louisy May Alcott. W głównych rolach występują Emma Watson, Saoirse Ronan i inni, nie zabraknie również Meryl Streep.

 

LUTY
Ptaki Nocy (i fantastyczna emancypacja pewnej Harley Quinn), reż. Cathy Yan

A znacie to o policjantce, kanarku, wariatce i mafijnej księżniczce? Ptaki Nocy (i fantastyczna emancypacja pewnej Harley Quinn) to pokręcona historia, opowiadana przez samą Harley w stylu, w jakim tylko ona może ją opowiedzieć. Kiedy najbardziej narcystyczny z bandziorów Gotham, Roman Sionis, i jego oddana prawa ręka Zsasz biorą na cel niejaką Cass, w poszukiwania dziewczyny angażuje się całe miasto. Nieprawdopodobny zbieg okoliczności krzyżuje drogi Harley, Łowczyni, Czarnego Kanarka i Renee Montoyi. Cztery diametralnie różniące się kobiety nie mają wyjścia. Muszą współpracować, żeby pokonać Romana.

 

Dżentelmeni, reż. Guy Ritchie

Brytyjski baron narkotykowy usiłuje sprzedać swoje wysoko opłacalne imperium dynastii miliarderów z Oklahomy. W filmie wystąpią Matthew McConaughey, Charlie Hunnam, Colin Farell, Hugh Grant.

 

Wyspa Fantazji, reż. Jeff Wadlow

Tajemniczy Pan Roarke (w tej roli Michael Peña) spełnia marzenia kilku szczęśliwców, którzy trafiają do luksusowego, tropikalnego resortu. Jednak kiedy ich fantazje zamieniają się w koszmar, goście muszą rozwiązać zagadkę wyspy, by uciec z niej z życiem.

 

Bloodshot, reż. Dave Wilson

Vin Diesel wciela się w postać Raya Garrisona, żołnierza, który zginął podczas akcji i został przywrócony do życia przez korporację RST jako super-człowiek, tytułowy Bloodshot. W jego żyłach płynie armia nanotechnologicznych rozwiązań, dzięki czemu jest kimś nie do zatrzymania – silniejszym niż jakikolwiek człowiek, z organizmem zdolnym do natychmiastowej regeneracji. Ale naprawiając jego ciało i przywracając go do życia, korporacja przejęła kontrolę nad jego życiem; wykasowała też jego wspomnienia i pamięć. Ray nie wie, co jest realne, a co nie. Ale ma misję – chce się tego dowiedzieć.

 

Zew krwi, reż. Chris Sanders

Harrison Ford w filmie na podstawie klasycznej powieści Jacka Londona Zew krwi, opowiadającej porywającą historię Bucka, psa o wielkim sercu, którego świat staje na głowie, gdy wprost z sielskiego domu w Kalifornii trafia na egzotyczne pustynie śnieżne Alaski podczas gorączki złota lat 90-tych XIX wieku. Jako nowicjusz w drużynie psich zaprzęgów – a później jej przywódca – Buck przeżywa przygodę życia, a ostatecznie odnajduje swoje prawdziwe miejsce w świecie i staje się panem swego losu.

 

Sonic. Szybki jak błyskawica, reż. Jeff Fowler

Tom Wachowski, oficer policji w San Francisco oraz Sonic – antropomorficzny pozaziemski jeż, łączą siły, by pokonać Doktora Robotnika.

 

W labiryncie, reż. Donato Carrisi

Nastoletnia Samantha zostaje porwana w drodze do szkoły. Pomimo intensywnych poszukiwań nikt nie trafił na jej ślad. Piętnaście lat później odnajduje się w szpitalu. Nie wie kim jest, nie wie co się z nią działo. Z pomocą doktora Greena (Dustin Hoffman) próbuje odzyskać pamięć. Wspólnie starają się poukładać wspomnienia z tajemniczego labiryntu – podziemnego więzienia, w którym ktoś zmuszał ją do rozwiązywania zagadek, stosując przerażający system nagród i kar. Tajemnicę zniknięcia i powrotu dziewczyny próbuje również rozwiązać Bruno Genko (Toni Servillo) niepokorny i bezkompromisowy detektyw, mający tylu przyjaciół, ilu wrogów. Sprawa Samanthy może być ostatnią, nad którą pracuje.

 

Emma, reż. Autumn de Wilde

Piękna, mądra i bogata Emma Woodhouse jest królową swego sennego miasteczka, nie ma konkurencji, ponieważ nie dorównuje jej nikt. W tej błyskotliwej satyrze na podziały klasowe, Emma musi zmierzyć się z bólem dorastania oraz miłosnymi pomyłkami, zanim odnajdzie miłość, której zawsze pragnęła.

 

MARZEC
Niewidzialny człowiek, reż. Leigh Whannell

Uwięziona w toksycznym związku z agresywnym i zaborczym bogatym naukowcem Cecilia w końcu postanawia uciec. Jednak kiedy jej były już partner popełnia samobójstwo, zostawiając jej pokaźny spadek, bohaterka zaczyna się zastanawiać, czy tragedia nie była upozorowana. Seria przypadków zmienia życie jej i jej bliskich, a sama Cecilia zaczyna tracić zmysły. W głównej roli znana z Opowieści podręcznej Elisabeth Moss.

 

Naprzód, reż. Dan Scanlon

Onward przedstawi opowieść o dwóch młodych, elfickich braciach, którzy „wyruszyli na niesamowitą eskapadę, by sprawdzić czy w świecie zostało jeszcze trochę magii”.

 

Tylko sprawiedliwość, reż. Destin Daniel Cretton

Światowej sławy adwokat Bryan Stevenson wspomina sprawę skazanego na karę śmierci mordercy osiemnastolatki Waltera McMilliana, którego udało mu się wybronić. W filmie występują Michael B. Jordan, Jamie Foxx i Brie Larson.

 

Mulan, reż. Niki Caro

Mulan opowiada historię nieustraszonej młodej dziewczyny, która w męskim przebraniu wyrusza do walki w obronie swojego kraju. Będąc nieodrodną córką wielkiego wojownika, Hua Mulan jest szybka, nieustraszona i zdeterminowana. Kiedy cesarz nakazuje, aby jeden mężczyzna z każdej rodziny służył w jego armii, Mulan zajmuje miejsce swojego chorego ojca. Jako Hua Jun staje się jednym z największych chińskich wojowników.

 

KWIECIEŃ
Nowi mutanci, reż. Josh Boone

Pięcioro młodych mutantów, trzymanych w sekretnym ośrodku wbrew ich woli, przebudza swoje zdolności i walczy, by uciec od grzechów przeszłości. W rolach głównych Anya Taylor-Joy, Charlie Heaton i Maisie Williams.

 

Nie czas umierać, reż. Cary Joji Fukunaga

Na prośbę swojego starego przyjaciela, Felixa Leitera z CIA, James Bond bierze udział w misji odbicia porwanego naukowca. Trop prowadzi do niebezpiecznego złoczyńcy. Ostatni występ Daniela Craiga w roli agenta Jamesa Bonda.

 

MAJ

Czarna Wdowa, reż. Cate Shortland

Fabuła jest na razie trzymana w tajemnicy. Wiemy jedynie, że historia rozgrywa się pomiędzy wydarzeniami z filmów Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów i Avengers: Wojna bez granic. Poza Scarlett Johansson w roli Natashy, w filmie pojawią się także David Harbour i Rachel Weisz.

 

Scooby-Doo!, reż. Tony Cervone, Dax Shepard

W pierwszej kinowej animacji ze Scooby-Doo w roli głównej poznamy nowe wątki, dotyczące pochodzenia uroczego psiaka. Zobaczymy też najbardziej zawiłe śledztwo w historii Tajemniczej Spółki. Scooby-Doo! pokazuje początki wieloletniej przyjaźni Scooby’ego i Kudłatego. Dowiemy się, jak wspólnie z Fredem, Velmą i Daphne założyli oni słynną Tajemniczą Spółkę. Teraz, po setkach śledztw i przygód, Scooby i jego gang stają w obliczu największego i najtrudniejszego wyzwania. Ktoś chce uwolnić psa z zaświatów, Cerbera. Młodzi detektywi starają się powstrzymać globalną „apsokalipsę”. Jednocześnie odkrywają sekrety z przeszłości Scooby’ego i poznają jego przeznaczenie – wspanialsze, niż ktokolwiek sobie wyobrażał.

 

Trolle 2, reż. Walt Dohrn

Kontynuacja słynnej animacji Trolle.

 

CZERWIEC
Wonder Woman 1984, reż. Patty Jenkins

Wonder Woman 1984 to kontynuacja hitu z 2017 roku. Wciąż niewiele wiemy o szczegółach fabuły kolejnej już superprodukcji z Gal Gadot. Pewne póki co są dwie rzeczy – akcja będzie się rozgrywać w latach 80., a na ekranach kin zobaczymy znów Steve’a Trevora.

 

Co w duszy gra, reż. Pete Docter

Animacja opowiada historię Joe’go Gardnera, który po swoim pierwszym poważnym występie przypadkowo wpada do studzienki kanalizacyjnej i przenosi się do zupełnie innego, tajemniczego świata, gdzie spotyka 22.

 

LIPIEC
Free Guy, reż. Shawn Levy

Ryan Reynolds w komedii jako pracownik banku, który odkrywa, że jest postacią niezależną w brutalnej przygodowej grze akcji.

 

Tenet, reż. Christopher Nolan

Fabuła produkcji nie jest jeszcze znana. Projekt opisano jako epicki film sensacyjny, skupiający się na międzynarodowym szpiegostwie, podróżach w czasie i ewolucji.  Film z doborową obsadą – Robert Pattinson, Elizabeth Debicki, Michael Caine, Aaron Taylor-Johnson.

 

Wyprawa do dżungli, reż. Jaume Collet-Serra

Głównym bohaterem filmu jest kapitan łodzi (w tej roli Dwayne Johnson), który zabiera swoją siostrę i brata na misję celem odnalezienia drzewa posiadającego moc uzdrawiania. Podczas podróży bohaterowie będą zmagali się z dzikimi zwierzętami i konkurencyjną ekspedycją, która również chce dotrzeć do magicznego drzewa.

 

WRZESIEŃ
The Conjuring: The Devil Made Me Do It, reż. Michael Chaves

Trzecia część serii filmów Obecność. Rok 1981. Małżeństwo Warren bada sprawę mężczyzny oskarżonego o morderstwo. Sprawca jednak utrzymuje, że za zbrodnie odpowiedzialny jest potężny demon, władający jego ciałem.

Nie opublikowano jeszcze oficjalnego zwiastuna.

 

PAŹDZIERNIK
Magnezja, reż. Maciej Bochniak

Pogranicze polsko-sowieckie, przełom lat 20. i 30. XX wieku. Po śmierci szefa gangu i głowy rodziny, władza nad przestępczym klanem Lewenfiszów przechodzi w ręce jego córki – Róży (Maja Ostaszewska). Razem ze swoimi siostrami kobieta kontynuuje szemrane interesy ojca i robi wszystko, by oprzeć się rosnącym w siłę sowieckim bandytom, którym przewodzi konserwatywny Lew (Andrzej Chyra). Tymczasem w cieniu rywalizacji dwóch potężnych rodzin, nierozłączni bracia – Albin (Mateusz Kościukiewicz) i Albert Hudini (Dawid Ogrodnik) – wcielają w życie swój przewrotny plan. Z pomocą uwodzicielskiej Heleny (Magdalena Boczarska) chcą okraść bank, w którym przechowywane są bogactwa Lewenfiszów. Wystarczy jednak kilka złych decyzji, zwykły pech i dwa trupy, by cała misterna intryga została zagrożona. A to zaledwie początek kłopotów, gdyż do miasteczka przybywa właśnie obdarzona genialnym zmysłem śledczym inspektor Stanisława Kochaj (Agata Kulesza). To co wydarzy się wkrótce będzie mieć krwawe i pełne czarnego humoru konsekwencje, które na zawsze wstrząsną pograniczem!

 

Śmierć na Nilu, reż. Kenneth Branagh

W czasie wakacji nad Nilem, Hercule Poirot musi zbadać morderstwo młodej dziedziczki.

 

LISTOPAD
Eternals, reż. Chloé Zhao

Nowy film Marvela o nieśmiertelnych istotach, które niegdyś żyły na Ziemi i ukształtowały jej historię i cywilizację. W rolach głównych Angelina Jolie, Dong-seok Ma, Kumail Nanjiani, Salma Hayek i Richard Madden.

 

Godzilla vs. Kong, reż. Adam Wingard

Kiedy ogromny Kong spotyka na swojej drodze niepowstrzymaną Godzillę, świat z zapartym tchem będzie obserwował ich pojedynek. Kto zostanie Królem Potworów?

 

Raya and the Last Dragon, reż. Paul Briggs, Dean Wellins

W królestwie zwanym Lumandra, będącym nową wersją Ziemi, zamieszkaną przez starożytną cywilizację, wojowniczka imieniem Raya musi odnaleźć ostatniego smoka.

 

GRUDZIEŃ
Diuna, reż. Denis Villeneuve

Adaptacja słynnej powieści science fiction, autorstwa Franka Herberta.

 

West Side Story, reż. Steven Spielberg

Adaptacja znanego musicalu z 1957 roku. West Side Story to opowieść o zakazanej miłości oraz rywalizacji między Jetsami i Sharkami – dwoma ulicznymi gangami nastolatków, o różnorodnych podłożach etnicznych.

 

Na co wybierzecie się do kina? Dajcie znać w komentarzu!

Adrianna Dworzyńska
Geek i fanatyczka popkulturalna. Fascynatka astrofizyki, miłośniczka wszystkiego, co brytyjskie. Członkini wielkiej trójki fandomów. Ceni magię ponad efektami, dlatego kocha Doctora Who i Merlina nad życie. Dyrektor ds. Memologii 2.0, śmieszek 24/7, ale przede wszystkim stuprocentowy hobbit - lubi święty spokój, jedzenie i spanie.

Inne artykuły tego redaktora

Odpowiedz

UWAGA! Komentarze przechodzą wstępną weryfikację i pojawiają się na stronie z opóźnieniem.

Uzupełnij komentarz!
Podaj imię

UWAGA! Komentarze przechodzą wstępną weryfikację i pojawiają się na stronie z opóźnieniem.

Popularne w tym tygodniu