Wojowniczka. „W świecie iluzji” – recenzja książki

-

Dawno, dawno temu Disney postanowił przenieść na ekrany znane baśnie, by opowieści o walczących ze złem i niesprawiedliwością bohaterkach trafiły do szerszego grona młodych odbiorców. Królewna Śnieżka, Kopciuszek, Aurora, Ariel… Powstała całkiem pokaźna liczba historii, których protagonistkami okazały się dziewczęta – silne, zaradne i mądre. Na jedną rzucono klątwę, inna zjadła kawałek zatrutego jabłka, kolejna zakochała się w ludzkim mężczyźnie… Opowieści o ich przygodach były różne, jednak niosły podobne przesłanie.

Wiele młodych dziewczynek pokochało historie o disneyowskich bohaterkach. Powstały parki rozrywki, gdzie dzieci mogą spotkać postaci z ulubionych bajek, do tego należy jeszcze dodać wszelakie gadżety związane z filmami animowanymi. A to nie koniec. Od jakiegoś czasu Disney tworzy aktorskie wersje swoich bajek, na ekranach kin mogliśmy już zobaczyć produkcje takie jak Aladyn czy Piękna i Bestia. To jednak nadal nie wszystko, co ma do zaoferowania wytwórnia.

Disney stworzył również serię książek – Mroczna Baśń. To alternatywne wersje opowieści znanych z popularnych animacji firmy – do tej pory ukazały się cztery historie: o Śpiącej Królewnie, syrence Ariel, Aladynie oraz Dżasminie czy Elsie i Annie. Za kilka dni światło dzienne ujrzą dwa kolejne tomy – jednym z nich będzie powieść o przygodach Mulan – wojowniczej bohaterki, która poszukuje swojego miejsce w świecie.

A gdyby tak…

Disneyowska Mulan to opowieść o młodej dziewczynie, która trafia do chińskiego wojska, by walczyć w imię cesarza. Bohaterka, jako mężczyzna, zaciąga się do armii, ponieważ chce uchronić przed wzięciem udziału w potyczce swojego rodziciela – schorowanego i niezdolnego do boju. Kto obejrzał bajkę, ten wie, jak kończy się historia. Elizabeth Lim wprowadziła jednak sporo zmian do znanej opowieści.

>> Polecamy: 10 powodów za obejrzeniem animowanej „Mulan” <<

Podczas starcia z Hunami, Li Shang zostaje poważnie ranny – przyjmuje na siebie cios przeznaczony dla Mulan. Dziewczyna czuje się odpowiedzialna za to, co się przytrafiło jej przyjacielowi. Wprawdzie uratowała Chiny przed napastnikami, jednak przez działania bohaterki Shang może umrzeć. Dziewczyna nie poddaje się, zrobi wszystko, by uratować bliską jej sercu osobę. Okazuje się, że jest sposób, aby pomóc Li – Mulan musi udać się do Diyu, Zaświatów, i wybłagać u pana tego miejsca, Jamy, ratunek dla Shanga. Protagonistka nie waha się ani chwili, jest gotowa na niebezpieczną wyprawę, byle tylko ocalić Li.

Orfeusz i Eurydyka?

Jeśli fascynują was greckie mity, zapewne znacie jeden z nich – historię Orfeusza, który zszedł do królestwa Hadesa, by odnaleźć ukochaną, Eurydykę, i sprowadzić ją do świata żywych. Ta opowieść została wykorzystana w książce Lim. Mulan również podąża do Zaświatów, by uratować Shanga – towarzyszy jej strażnik rodziny Li – lew Shishi. Tym razem jednak to nie muzyka odegra ważną rolę w wyprawie, Mulan będzie musiała stawić czoła wielu niebezpieczeństwom, by wyprowadzić z Diyu swojego przyjaciela.

Podróż, jaką muszą odbyć bohaterowie, to ryzykowna eskapada. Protagoniści spotkają na swojej drodze demony, duchy i groźne bóstwa, znajdą się w wielu ekstremalnych sytuacjach, a do tego staną oko w oko ze swoimi największymi lękami.

Lim zabiera nas do świata magii, pełnego niebezpieczeństw, bohaterowie będą musieli podjąć sporo trudnych decyzji, od jakich zależy los ich misji. Mulan to silna bohaterka, ale często widzimy również jej drugie oblicze – zagubionej i niepewnej dziewczyny, która boi się konsekwencji swoich czynów. Protagonistka złamała prawo, podała się za kogoś innego, wstąpiła do wojska, jednak to nie kara za ten występek spędza jej sen w powiek. Owszem, boi się gniewu cesarza, ale jeszcze bardziej martwi się o to, jak zareagują jej rodzice i przyjaciele. Lim często uświadamia nam, jak ciężkie brzemię niesie na swych barkach bohaterka. Czytelnik współczuje Mulan, utożsamia się z tą odważną i silną postacią i pragnie, by jej opowieść zakończyła się szczęśliwie. Czy rzeczywiście tak będzie?

Dylematy

W świecie iluzji to wciągająca historia pełna akcji. Lim nie skupia się jednak tylko na fabularnych aspektach, owszem, co i rusz bohaterowie muszą mierzyć się z kolejnym zagrożeniem, a czytelnik co chwilę wstrzymuje oddech niepewny losu protagonistów, ale ta pozycja porusza także wiele ważnych problemów. Jednym z nich okazuje się miejsce kobiety w świecie. Mulan żyje w czasach, kiedy rola dziewcząt sprowadza się do znalezienia odpowiedniego kandydata na męża i stworzenia rodziny. Kobiety nie mogą walczyć, powinny wychowywać dzieci i dbać o mężczyzn. Bohaterka książki nie potrafi jednak podążyć wyznaczoną jej przez społeczeństwo drogą. Wie, że nie sprawdzi się w roli, jaką narzucają jej obyczaje i kultura.

Do tego dochodzi sprawa związana z tajemnicą, jaką skrywa Mulan. Dziewczyna okłamuje przyjaciół, podaje się za mężczyznę, złamała prawo, pozostawiła swoich rodzicieli. Lim przedstawia czytelnikowi obawy protagonistki, pokazuje również, jak silną i odpowiedzialną osobą jest Fa. Powieść nie tylko wciąga odbiorcę, ale daje również do myślenia. To obok historii Aladyna i Dżasminy najlepszy tom cyklu Mroczna Baśń.

Podsumowanie

W świecie iluzji to mroczniejsza wersja opowieści o przygodach Mulan. Lim skupia się na obawach bohaterki, zabiera czytelnika w podróż po niebezpiecznej krainie, powieść nie jest jednak pozbawiona wartkiej akcji. Jeśli znacie wcześniejsze tomy cyklu, musicie poznać i ten. Mulan to bohaterka, która została dobrze nakreślona, ma charakter i popełnia błędy. Takie postaci najlepiej trafiają do odbiorców.

Wojowniczka. „W świecie iluzji” – recenzja książkiTytuł: W świecie iluzji

Autor: Elizabeth Lim

Wydawnictwo: Egmont/HarperCollins

Ilość stron: 384

ISBN: 9788328148352

Więcej informacji znajdziecie TUTAJ

podsumowanie

Ocena
7

Komentarz

W tej opowieści Mulan musi udać się do Zaświatów, by uratować przyjaciela. Przed dziewczyną trudne zadanie do wykonania, zmierzy się nie tylko z groźnymi demonami i duchami, ale i samą sobą.
Monika Doerre
Monika Doerre
Dawno, dawno temu odkryła magię książek. Teraz jest dumnym książkoholikiem i nie wyobraża sobie dnia bez przeczytania przynajmniej kilku stron jakiejś historii. Później odkryła seriale (filmy już znała i kochała). I wpadła po uszy. Bo przecież wielką nieskończoną miłością można obdarzyć wiele światów, nieskończoną liczbę bohaterów i bohaterek.

Inne artykuły tego redaktora

Popularne w tym tygodniu

W tej opowieści Mulan musi udać się do Zaświatów, by uratować przyjaciela. Przed dziewczyną trudne zadanie do wykonania, zmierzy się nie tylko z groźnymi demonami i duchami, ale i samą sobą. Wojowniczka. „W świecie iluzji” – recenzja książki