Opowieści. „Wiedźma z Bliska” – recenzja książki

-

Za przekazanie egzemplarza recenzenckiego książki Wiedźma z Bliska do współpracy recenzenckiej dziękujemy wydawnictwu We Need YA.

Niesamowity styl, lekkość pisania, tworzenie dobrze nakreślonej fabuły, kreowanie ciekawych i nietuzinkowych osób bohaterskich, umiejętność budowania napięcia oraz interesującego rozwijania akcji – to tylko niektóre z wielu literackich umiejętności V.E. Schwab. Od książek tej osoby autorskiej nie da się oderwać, są po prostu dobre. Może nie każda z nich w równym stopniu podbija czytelnicze serca, o jej powieści Niewidzialne życie Addie LaRue mówi się sporo pozytywnych rzeczy, ale pojawiają się również opinie, że ten tytuł okazał się za bardzo rozwleczony, ale na pewno nie odmówi się Schwab pisarskich umiejętności i pomysłowości.

Niedawno na naszym rynku księgarskim zagościł kolejny utwór tej osoby autorskiej. Nie jest to wprawdzie jej najnowsze dzieło, pozycja została napisana jakiś czas temu, jednak przesłanie z niej płynące i jej wydźwięk pozostają nadal aktualne. Jak wypada Wiedźma z Bliska?

Małe miasteczko

Po wiosce Blisko od lat krąży legenda o pewnej wiedźmie, której żywot został zakończony w bestialski sposób. Jak głosi podanie, kiedyś żyła ona w zgodzie z mieszkańcami wioski, jednak po jakimś czasie zboczyła na ścieżkę zła i przez to stała się śmiertelnie niebezpieczna. Ludzie pochodzący z tej małej mieściny musieli podjąć odpowiednie kroki, by pozbyć się niewygodnej osoby.

Od tego wydarzenia minęło sporo lat. Opowieść pozostała opowieścią, służąc jako przypowiastka przekazywana przez rodziców swoim dzieciom. Problem w tym, że nie wszystko jest takie, jak się w niej przedstawia…

Pewnego dnia do wioski Blisko powracają przeszłe lęki. Pojawia się w niej nieznajomy, a chwilę po jego zawitaniu do mieściny zaczynają ginąć dzieci. W sercach mieszkańców wioski gości strach. Werdykt jest jeden – to na pewno obcy stoi za zniknięciami nieletnich, wystarczy go złapać i zmusić do przyznania się, gdzie ukrył ciała porwanych. Jedyną osobą, która nie wierzy w tę wersję wydarzeń, jest Lexi – dziewczyna zamierza sama zbadać sprawę zaginionych dzieci i dowieść, że nieznajomy nie ma z nią nic wspólnego. Czy bohaterka się nie myli? Czy rzeczywiście może zaufać obcemu? Czy sprawa z przeszłości będzie miała wpływ na obecne wydarzenia?

Nieznany

Wiedźma z Bliska to niepokojąca, przejmująca i wciągająca opowieść o sile i determinacji jednostki, zemście, próbie odpokutowania za błędy przeszłości i ludzkim strachu. Zwłaszcza ten ostatni motyw został mocno zarysowany i rozbudowany w powieści Schwab.

Wyobraźcie sobie małe miasteczko, którego mieszkańcy od lat podążają utartym szlakiem – wszystko, co inne, budzi ich niepokój. Nagle na ich ziemi pojawia się obcy i tego samego dnia znika pierwsze dziecko. Nie trzeba mieć zdolności Kasandry, by wiedzieć, jak dalej podążą myśli mieszkańców. Nieznajomy bardzo szybko staje się zagrożeniem, wrogiem, kimś, kogo trzeba się pozbyć.

Schwab pokazuje czytelnikom, jak łatwo rzucić w kogoś pierwszy kamień, jak łatwo kogoś oskarżyć, jak łatwo szachować wyrokami. Mieszkańcy wioski, zwłaszcza „dzielni” i „silni” mężczyźni, bardzo szybko znajdują kozła ofiarnego – kogoś obcego, spoza ich społeczeństwa, INNEGO. Wszystko, byle w jakiś sposób uzasadnić swoje czyny, pokazać, że przecież panują nad wydarzeniami i potrafią pozbyć się zagrożenia.

Na szczęście Wiedźma z Bliska nie przedstawia jedynie wizji miasteczka pełnego zaślepionych strachem ludzi. Jest jeszcze Lexi – dziewczyna, która wyznaje odmienne zasady, potrafi opanować lęk i dojść do konkretnych wniosków, bazując na tym, co widzi, a nie tym, co dyktuje jej przepełnione bojaźnią serce. To postać będąca niejako osobą żyjącą na granicy dwóch światów – tego, w jakim prawdziwe są opowiadane jej przez zmarłego ojca baśnie i legendy, i racjonalnego, rzeczywistego, pozafantastycznego. Bardzo szybko dostrzega, kim tak naprawdę jest obcy, poznaje jego opowieść i wie, że przybysz nie znalazł się w jej miasteczku bez przyczyny.

A jaką tajemnicę skrywa nieznajomy? Tego dowiecie się, sięgając po Wiedźmę z Bliska i dodatek w niej się znajdujący – Zrodzonego z popiołu.

Podsumowanie

Wiedźma z Bliska to kolejna godna przeczytania powieść w dorobku Schwab. Wciągająca, z przesłaniem, dobrze poprowadzona, mieszająca fantastykę z realizmem. Z jednej strony ściera się świat pełen magii, z drugiej ten zwyczajny, niemagiczny. Schwab potrafi snuć przejmujące i niezwykle piękne opowieści z morałem. W przypadku Wiedźmy z Bliska jawa miesza się ze snem, horror z ludzką ciekawością, strach z determinacją. Czytelnik nie wie, jak skończy się historia – czy wygra lęk, czy może upór. Jedno jest jednak pewne – ta opowieść zachwyca.

Wiedźma z BliskaOsoba autorska: V.E. Schwab

Tytuł: Wiedźma z Bliska

ISBN: 9788367551564

Wydawnictwo: We Need YA

Liczba stron: 352

Więcej informacji TUTAJ


podsumowanie

Ocena
7

Komentarz

„Wiedźma z Bliska” niepokoi i zachwyca.
Monika Doerre
Monika Doerre
Dawno, dawno temu odkryła magię książek. Teraz jest dumnym książkoholikiem i nie wyobraża sobie dnia bez przeczytania przynajmniej kilku stron jakiejś historii. Później odkryła seriale (filmy już znała i kochała). I wpadła po uszy. Bo przecież wielką nieskończoną miłością można obdarzyć wiele światów, nieskończoną liczbę bohaterów i bohaterek.

Inne artykuły tego redaktora

Popularne w tym tygodniu

„Wiedźma z Bliska” niepokoi i zachwyca.Opowieści. „Wiedźma z Bliska” – recenzja książki