Za przekazanie egzemplarza recenzenckiego komiksu Heartstopper. Tom 5, do współpracy recenzenckiej, dziękujemy wydawnictwu Jaguar.
Przyszedł czas na duże i ważne decyzje w życiu tak Charliego i Nicka, jak również części ich bliskich znajomych osób. Niezależnie bowiem od tego, jak bardzo chcieliby zatrzymać czas, by cieszyć się sobą oraz skrawkiem szczęścia, jakie wreszcie znaleźli – szkoła powoli się kończy, przyszłość wygląda już zza rogu i nie da się jej przegonić żadnym patykiem ani prześcignąć w żadnych zawodach. W przedostatniej części opowieści Alice Oseman czeka na nas sporo naprawdę miłych zaskoczeń.
Znaleźć odwagę
Za niecałe trzy miesiące kończy się rok szkolny, a zatem zbliżają się egzaminy oraz konieczność wyboru uczelni dla Elle, Tary i Nicka. Charlie zaczął ponownie w miarę normalnie funkcjonować i jeść, wciąż jednak depresja z anoreksją dają o sobie od czasu do czasu znać. Na szczęście nie dość mocno, by choć na chwilę przestał myśleć o Nicku – fakt, że częściej całują się w szkole (wszyscy już o nich wiedzą, więc czemu by mieli nie), a także to, jak coraz trudniej im przestać, wcale mu w tym nie pomagają. Na tym etapie ich pragnienia zaczynają rosnąć sprawiając, że obaj są gotowi na kolejny krok, choć nie do końca wiedzą, jak dokładnie mieliby się za tę sprawę zabrać. A lekcje wychowania seksualnego w szkole nie bardzo udzielają odpowiedzi na dręczące ich pytania – sama umiejętność założenia prezerwatywy (choć przydatna!) to jednak trochę za mało. To nie wszystkie trudności, z jakimi przyjdzie im się zmierzyć – konieczność wybrania kierunku studiów oraz uczelni, a co za tym idzie: możliwość rozłąki. Czas, by obaj, poza miłością do siebie, znaleźli dobrze skrywaną odwagę.
Ważnych lekcji ciąg dalszy
Heartstopper od samego początku nie pełni tylko funkcji rozrywkowej przez opowiedzenie uroczej, pełnej ciepła i nadziei historii o dwóch kochających się chłopcach oraz ich wspierającej, queerowej paczce znajomych osób. Alice Oseman od samego początku traktuje swój komiks również dydaktycznie – od bullyingu, przez trudności coming outu, zaburzenia odżywiania, po problemy rodzinne, aby w tomie piątym, wraz z dorastającymi do poważniejszych życiowych decyzji bohaterami, wprowadzić kolejny temat: decyzję o rozpoczęciu współżycia z ukochaną osobą. Postaciom towarzyszy wiele wątpliwości: kiedy? Jak? Czy to już, czy może jeszcze nie? A może – w ogóle nie? Szkolne zajęcia z edukacji seksualnej nie bardzo udzielają im najważniejszych odpowiedzi – koncentrują się raczej na kwestiach „technicznych” niż emocjonalnych. Nauczyciel, zapytany przez uczniów o kwestie związane właśnie z intymnością oraz uczuciami, dość szybko ucieka do ponownego omawiania STI (sexually transmited infections, czyli infekcji przenoszonych drogą płciową). Odpowiedzi zatem chłopcy szukać muszą w większości sami ze sobą, poszukując podobnych doświadczeń, ale i zapewnień, że pierwszy seks to nie wyścigi na ocenę. A także – nie jest to coś, co w ogóle musi pojawić się, o czym świadczy rozwinięty w Solitaire wątek siostry Charliego.
Dużo miejsca Oseman poświęciła również istotności podejmowania odpowiednich dla siebie decyzji związanych z wyborem uczelni. Nick, targany intensywnym uczuciem oraz wątpliwościami czy będzie umiał być wciąż sobą bez Charliego, przechodzi w piątym tomie Heartstoppera przez kilka naprawdę trudnych momentów. Na jego szczęście, gdy w końcu zaczyna opowiadać o swoich uczuciach Elle i Tarze, obie dziewczyny stanowczo biorą w tym problemie stronę… Nicka. Tłumaczą, że to jest ten moment, w którym musi postawić przede wszystkim na siebie, reszta – jakoś się ułoży.
Tam, gdzie Oseman stosunkowo rozważnie rozwijała kwestię rozpoczęcia współżycia, pokazując różne rozterki oraz pary, tak w tym przypadku trochę przebiegła przez ten wątek, nie wykorzystując pokazanego wcześniej potencjału jednej z postaci: matki Nicka. Opowieść zdecydowanie potrzebowała, aby ten wewnętrzny konflikt się pojawił, aby dalej budować zdrową, nie opartą na współzależności relację między postaciami. Trochę szkoda więc, że nie poświęciła jej więcej uwagi – a mogłaby, biorąc pod uwagę fakt, że zawarte w tomie piątym rozdziały obejmują trzy miesiące.
Przedostatnie przygody
Piąty tom Heartstoppera to przedostatnia część opowieści o Charliem i Nicku – wciąż urocza, pełna wrażliwości oraz empatii, wzbudzająca ciepłe uczucia i dająca pociechę tym, którzy sięgają po pracę Alice Oseman w jej poszukiwaniu. Na głównych bohaterów czekają kolejne etapy rozwijającego się związku: pogłębienie relacji, ale i możliwość rozłąki związanej ze skończeniem liceum i pójściem na studia. Doskonała lektura na chłodne wieczory.
Tytuł: Heartstopper. Tom 5
Autorka: Alice Oseman
Liczba stron: 336
Wydawnictwo: Jaguar
Jeśli sami znaleźliście się w kryzysie i nie bardzo wiecie, jak o tym porozmawiać z najbliższymi, pamiętajcie, że są specjaliści, którzy wam pomogą – i ci w przychodniach (żeby odwiedzić psychiatrę, nie trzeba mieć skierowania!), i ci czekający przy telefonach pomocowych. Nie bójcie się korzystać z tego wsparcia i pomocy jeśli czujecie się źle – po to istnieją, a odbierają je przeszkolone odpowiednio osoby.
- telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116-111 (codziennie, całą dobę), połączenie bezpłatne
- telefon zaufania Lambda Warszawa: 22 628 52 22 (poniedziałek-piątek, 18:00-21:00)
- Kryzysowy Telefon Zaufania Polskiego Towarzystwa Psychologicznego 116 123 (codziennie, 14:00-22:00)
Rzetelnych informacji dotyczących zaburzeń odżywiania zawsze szukajcie na sprawdzonych stronach, na przykład na: www.centrumzaburzenodzywiania.pl.