Syrenia pieśń. „Córka Królowej Oceanu” – recenzja książki

-

Piraci słyną z okrucieństwa. To odważni, przebiegli i niezwykle niebezpieczni ludzie, którzy większość swojego czasu spędzają na morzu, napadając i grabiąc napotkane statki i ich załogę. W ich słowniku nie figuruje słowo litość, najważniejsze są dla nich bogactwa. A te po zdobyciu lubią ukryć na tajemniczej wyspie, tylko nieliczni wiedzą, na jakim obszarze można odnaleźć zrabowane precjoza. Oczywiście, by nie zapomnieć o miejscu, w którym znajduje się skradziony łup, piraci tworzą mapy, dzięki nim dotrą do złota, kiedy będą go potrzebowali.

Niestety bardzo często dzieje się tak, że owa mapa przepada – jej właściciel zapewne upił się w jakiejś karczmie i ją zgubił albo sam padł ofiarą złodzieja. I wtedy zaczyna się przygoda! Nowy właściciel mapy wyrusza bowiem w podróż w celu znalezienia skarbu i przejęcia go.

Syreni skarb

A gdyby tak wartościowe precjoza znajdowały się głęboko pod wodą i wcale nie należały do piratów tylko do syren? A morscy rozbójnicy ostrzyli sobie na nie zęby. Alosa skompletowała dla swojego ojca, Króla Piratów, wszystkie części mapy skarbów. Teraz pozostaje tylko jedno – wyruszyć w niebezpieczną drogę i zdobyć wartościowe przedmioty.

Bohaterka jest gotowa na wyprawę, jednak kiedy dowiaduje się prawdy o swoim rodzicielu, jej plany ulegają zmianie. Ma dość kłamstw, nie może pogodzić się z tym, że jej ojciec oszukiwał ją przez tak długi czas. Pragnie zemsty, pragnie spokoju i pragnie zniszczyć bestię, którą jest jej rodziciel. Wie, że nigdy mu na niej nie zależało, dziewczyna była dla niego tylko środkiem do sukcesu – odnalezienia map. Teraz, kiedy prawda o matce bohaterki wyszła na jaw, nic nie będzie już takie samo. Alosa wraz ze swoją załogą wyrusza do krainy syren, a Król Piratów ściga ją.

Ahoj, przygodo!

Pierwsza część serii Tricii Levenseller – Córka Króla Piratów – skupiła się bardziej na wątku zdobywania poszczególnych fragmentów cennej mapy. Autorka wyjaśniła, na czym polegają moce protagonistki, pokazała, jak sprytną i rezolutną osobą jest Alosa. Akcja nie była tutaj najważniejszym elementem, choć nie zabrakło typowych dla powieści pirackich elementów, czyli walki, pościgów morskich i motywu zdrady. Jednak to dopiero w drugiej części cyklu, Córce Królowej Oceanu, otrzymujemy to, co stanowi kwintesencję książek o morskich rozbójnikach.

Tym razem pisarka nie owleka niczego w bawełnę, nie ugładza swojej historii i nie szczędzi czytelnikowi soczystych fragmentów. W końcu piracki żywot polega na grabieniu i zabijaniu. I właśnie to otrzymujemy w nowej powieści Levenseller.

Ojciec Alosy pokazuje pełnię swojego okrucieństwa, tym razem nie poskąpiono odbiorcy scen ociekających krwią i brutalnych. Córka Króla Piratów była deserem, natomiast Córka Królowej Oceanu to czytelnicza uczta.

Przygoda goni przygodę, a akcja pędzi z zawrotną prędkością. Autorka nie zapomniała jednak o tym, że liczy się również fabuła i zaserwowała nam historię, która wciąga, zaskakuje i wywołuje mnóstwo przeróżnych emocji.

Życie pirata

Alosa zmienia się. Kiedy dowiaduje się prawdy o swojej matce, jej świat zostaje wywrócony do góry nogami. Na szczęście bohaterka może liczyć na członków swojej załogi (w większości składającej się z kobiet), którzy są gotowi na wszystko. W tej części poznajemy nowych bohaterów, przyjaciółki i przyjaciele protagonistki do wilki morskie, którym niestraszne trudy życia na statku. Stanowią przeciwieństwo zwolenników Króla Piratów, ludzi bezwzględnych i wyznających zasadę po trupach do celu.

Córka syreny otacza się inteligentnymi i odważnymi osobami. Sama okazała się niezwykle dzielną, silną i przebiegłą osóbką, nic więc dziwnego, że jej załoga także coś sobą reprezentuje – to nie są zwykli, bezmyślni piraci i piratki, to dobrze wykreowane charaktery, z własnymi historiami i myślące. Tricia doskonale wie, jak stworzyć ciekawe i żywe bohaterki i bohaterów, nie tylko tych pozytywnych. Jej antagonistów rzeczywiście można się bać, Król Piratów budzi przerażenie, do tego okazuje się bezwzględny i dba tylko o własne dobro.

I właśnie za to ta powieść jest tak dobra. Mamy rewelacyjnie wykreowane postaci, protagonistkę, która myśli i działa, a nie wzdycha do ukochanego, subtelny i zabawny wątek miłosny, syreny oraz moc niesamowitych, ale także mrożących krew w żyłach, przygód. Córka Królowej Oceanu to mała perełka, obok której nie wolno przejść obojętnie.

Syrenia pieśń. „Córka Królowej Oceanu” – recenzja książki

 

Tytuł: Córka Królowej Oceanu

Autor: Tricia Levenseller

Wydawnictwo: Filia

Liczba stron: 336

ISBN: 9788380758278

podsumowanie

Ocena
7

Komentarz

Wartka akcja, poszukiwanie skarbu, niesamowite przygody i dzielni bohaterowie. Kwintesencja powieści pirackiej.
Monika Doerre
Monika Doerre
Dawno, dawno temu odkryła magię książek. Teraz jest dumnym książkoholikiem i nie wyobraża sobie dnia bez przeczytania przynajmniej kilku stron jakiejś historii. Później odkryła seriale (filmy już znała i kochała). I wpadła po uszy. Bo przecież wielką nieskończoną miłością można obdarzyć wiele światów, nieskończoną liczbę bohaterów i bohaterek.

Inne artykuły tego redaktora

Popularne w tym tygodniu

Wartka akcja, poszukiwanie skarbu, niesamowite przygody i dzielni bohaterowie. Kwintesencja powieści pirackiej. Syrenia pieśń. „Córka Królowej Oceanu” – recenzja książki