ARRR! „Córka Króla Piratów” – recenzja książki

-

Bezkresne morza, niebezpieczne wody, spragnieni bójki, krwi i skarbów piraci. Nie od dziś wiadomo, że życie morskiego rozbójnika bywa niebezpieczne, pełne potyczek i chwały, choć ta ostatnia jeździ, niczym łaska pańska, na pstrokatym koniu. Trudno jednak stwierdzić, że byt korsarzy bywa nudny – rzadko kiedy dane im jest spokojne żeglowanie po niespienionych wodach. Częściej atakują statki kupieckie albo odpierają napad, szukają ukrytych skarbów bądź są wabieni przez syreny.

Nic więc dziwnego, że pojawia się aż tyle opowieści o piratach – czy to w postaci filmów albo seriali, czy też spisane na kartach książek. Znacie Wyspę skarbów Juliusza Verne’a? Albo produkcję w odcinkach Piraci? A może film Piraci z Karaibów? Jeśli tak, i jeżeli podobały wam się przygody morskich złodziei, koniecznie sięgnijcie po powieść Tricii Levenseller. Wprawdzie jest to typowa młodzieżówka, jednak zawiera prawie wszystko to, co składa się na dobrą powieść piracką.

Zadanie do wykonania

Akcja Córki Króla Piratów rozpoczyna się w momencie, kiedy statek księżniczki Alosy (tytułowej córki Króla Piratów) zostaje zaatakowany przez załogę Nocnego Wędrowca. Zespół bohaterki odważnie stawia czoła oprawcom, jednak jest skazany na porażkę, przeciwnicy bardzo szybko zyskują zwycięstwo, a protagonistka dostaje się w niewolę kapitana oponentów.

Nie dajcie się jednak zwieść. Bardzo szybko okazuje się, że Alosa chciała znaleźć się na pokładzie Nocnego Wędrowca – ma bowiem zadanie do wykonania. Musi znaleźć jeden z trzech fragmentów mapy, która prowadzi do… Tak, dokładnie, jak łatwo przewidzieć zwitek prowadzi do wielkiego skarbu. Jeden jego fragment posiada już ojciec dziewczyny, drugi powinien znajdować się na statku, na którym jest przetrzymywana bohaterka. Dziewczyna nie ma za wiele czasu, musi zrobić wszystko, by odnaleźć mapę, gdyż kara za niepowodzenie może być bolesna.

Problem w tym, iż jej poczynaniom przygląda się Riden – brat kapitana Nocnego Wędrowca. Bohater jest niezwykle sprytny i podejrzewa, że Alosa nie znalazła się na jego okręcie przez przypadek. Czy dziewczynie uda się odnaleźć mapę? Co pójdzie nie tak (w końcu zawsze coś się komplikuje)?

Myśląca bohaterka

Córka Króla Piratów to typowa powieść skierowana do nastoletnich czytelników – mamy młodych bohaterów, wątek romantyczny, prosty język, nieskomplikowane opisy. To książka, którą można przeczytać w ciągu zaledwie kilku godzin, Levenseller nie bawi się w epickie opisy potyczek czy homeryckie porównania – jej styl okazuje się bardzo przystępny, dzięki czemu potrzeba niewiele czasu, by zaznajomić się z całą pozycją. Nie myślcie jednak, że historia Alosy to mało ambitna powiastka o dziewczynie udającej wilka morskiego.

Nic bardziej mylnego. Córka króla piratów to jedna z lepiej wykreowanych bohaterek, jeśli chodzi o pozycje młodzieżowe. Zazwyczaj dziewczęta wzdychają do przystojnych chłopców, a miłostki stanowią cały ich świat. Albo wpadają w tarapaty i to mężczyzna musi je ratować. Lub podejmują nieprzemyślane decyzje i kierują się humorem, nie rozsądkiem. Zazwyczaj kreacje protagonistek pozostawiają wiele do życzenia, w przypadku Alosy jest jednak inaczej.

To bohaterka, która wie, czego chce od życia, ma wyznaczoną drogę i konsekwentnie nią podąża. Jej zadanie polega na znalezieniu fragmentu mapy i nie podda się, dopóki nie osiągnie celu. Alosa nie jest kolejną głupiutką bohaterką, która polega na sile (zarówno umysłu, jak i mięśni) przedstawicieli płci przeciwnej. Bohaterka posiada swój własny statek, którego załogę, w przeważającej części, stanowią kobiety. Równie silne, bystre i niebezpieczne jak ona sama.

Bo z Alosą nie powinno się zadzierać. Ona dokładnie wie, jak uderzyć, żeby zabolało. Levenseller sprawiła, że bardzo trudno nie polubić tej zarozumiałej, pewnej siebie i niezwykle upartej dziewczyny. Głównym plusem całej historii okazuje się właśnie jej protagonistka, która nie tylko potrafi walczyć i zadbać o siebie, ale także myśli. Nie idzie w paszczę lwa, chyba że ma ku temu powód, i plan, jak wyjść z tego spotkania obronną ręką.

Jeśli więc lubicie książki, w których protagonistka wykazuje się odwagą, pomyślunkiem i ma charakterek, Córka Króla Piratów powinna przypaść wam do gustu.

Piracka opowieść

Pozycja Levenseller to książka przygodowa, której akcja dzieje się na morzu. Mamy niebezpiecznych piratów, pragnących grabić, zdobywać skarby i oczywiście lubujących się w mocnym trunku. Autorka nie serwuje nam wprawdzie ociekającej krwią i przemocą opowieści, jednak nie robi także z pirackiej opowieści słodkiej, przesłodzonej i lukrowanej historii. Wszystko zostało odpowiednio przedstawione, czytelnik nie czuje się rozczarowany.

Jedyne „ale” można mieć do akcji. Otóż pisarka nieco skąpi nam trzymających w napięciu scen. Dzieje się wiele, jednak tylko niektóre wydarzenia mogą wywołać przyspieszone bicie serca odbiorcy. A szkoda, bo Alosa przeżywa sporo przygód, które można by nieco bardziej ubarwić – dodać więcej akcji, niebezpieczeństw i nieoczekiwanych zwrotów.

Córka Króla Piratów wzbudza jednak apetyt na więcej. Pojawia się kilka pytań – najważniejsze dotyczy pochodzenia głównej bohaterki (nie jest ona zwykłym człowiekiem) i tego, czy uda jej się skompletować mapę. A jeśli tak, do jakiego miejsca prowadzi zwitek papieru.

ARRR! „Córka Króla Piratów” – recenzja książki

 

Tytuł: Córka Króla Piratów

Autor: Tricia Levenseller

Wydawnictwo: Filia

Liczba stron: 380

ISBN: 978-83-8075-688-5

podsumowanie

Ocena
6.85

Komentarz

Ahoj, wielka przygodo! Jeśli uwielbiacie książki z silnymi i myślącymi bohaterkami, ta koniecznie powinna się znaleźć na waszej liście "Do przeczytania".
Monika Doerre
Monika Doerre
Dawno, dawno temu odkryła magię książek. Teraz jest dumnym książkoholikiem i nie wyobraża sobie dnia bez przeczytania przynajmniej kilku stron jakiejś historii. Później odkryła seriale (filmy już znała i kochała). I wpadła po uszy. Bo przecież wielką nieskończoną miłością można obdarzyć wiele światów, nieskończoną liczbę bohaterów i bohaterek.

Inne artykuły tego redaktora

Popularne w tym tygodniu

Ahoj, wielka przygodo! Jeśli uwielbiacie książki z silnymi i myślącymi bohaterkami, ta koniecznie powinna się znaleźć na waszej liście "Do przeczytania". ARRR! „Córka Króla Piratów” – recenzja książki