Ruszaj w książkową podróż z #LiterackąMapąPolski

-

Przyznaję, mam słabość do powieści, których akcja rozgrywa się w moim mieście. Jest coś wyjątkowo satysfakcjonującego w świadomości, iż doskonale znam ulice, jakimi poruszają się bohaterowie. I że sama bywałam i bywam w miejscach mających znaczenie dla przebiegu akcji. Z przyjemnością odwiedzam także literackie zakątki, ilekroć przemierzam Wrocław, Kraków czy Gdańsk. Dlaczego? Na przykład, by przekonać się, czy to, co widziałam oczami wyobraźni, wygląda podobnie w rzeczywistości.

Ten proces może przebiegać także inaczej – kiedy zachwycą nas odwiedzane rejony, a potem dotrze do nas wieść, iż zostały one sportretowane przez któregoś z pisarzy. Albo gdy sami zaczniemy dowiadywać się czy miejsca, które fotografowaliśmy w trakcie podróży służbowej lub rodzinnych wakacji, czasem nie stały się bohaterami literackich opowieści.

Gdzie jednak takich informacji szukać?

Skąd mamy wiedzieć, czy w danym mieście w ogóle rozgrywa się akcja jakiejkolwiek powieści?

Może w tym pomóc #LiterackaMapaPolski, idea zapoczątkowana przez recenzentkę i korektorkę, Katarzynę Bieńkowską z Poligonu Domowego.

Co to jest #LiterackaMapaPolski?

Przejdź na stronę akcji – tutaj.

LMP to wirtualna mapa naszego kraju z zaznaczonymi rejonami, w których polscy pisarze i pisarki osadzili akcje swoich powieści. Znajdują się tam zarówno duże miasta, takie jak Poznań czy Warszawa, ale także mniejsze miejscowości – na przykład Łańcut albo Namysłów.

Literacką Mapę Polski współtworzą użytkownicy. Każdy – zarówno autor, wydawca, jak i czytelnik – ma możliwość zgłoszenia się do inicjatorki akcji z informacją o kolejnych tytułach, dla których warto umieścić wirtualną pinezkę na LMP. Procedura jest prosta: wysyłamy prywatną wiadomość, zostawiając swojego maila, a po akceptacji „właścicielki” mapy zyskujemy sposobność nanoszenia na niej zmian. W ten sposób w kilku prostych ruchach możemy wzbogacić LMP o kolejne pozycje.

Na co komu #LiterackaMapaPolski?

Tego typu idee przede wszystkim sprzyjają promocji rodzimej literatury. Na Popbookowniku listopad 2022 stoi pod znakiem polskich pisarek i pisarzy, warto więc przybliżać czytelnikom takie pomysły. Pomysły zachęcające do spacerów śladami bohaterów powieści. Pomysły rozbudzające ciekawość. Pomysły wspierające lokalny patriotyzm.

Co ważne, LMP funkcjonuje już kilka miesięcy (i doczekała się nawet naśladowców), ale nie będzie się rozwijać bez wsparcia użytkowników. Dlatego też jeżeli chcesz, aby książka, którą znasz, pojawiła się na wirtualnej mapie naszego kraju, zgłoś się do jej właścicielki. Miło jest mieć świadomość, że nasze zaangażowanie przyczyniło się do rozwoju naprawdę ciekawej idei. Przy okazji rzuć okiem na już istniejące pinezki – kto wie, może nawet nie zdajesz sobie sprawy, że w twojej okolicy rozgrywa się akcja krwawego horroru, a w mieście, które odwiedzasz w wakacje, osadzono wydarzenia cenionej przez wielu powieści historycznej?

Udanych poszukiwań! To mogą być naprawdę fantastyczne literackie odkrycia!


Klaudyna Maciąg
Klaudyna Maciąghttps://klaudynamaciag.pl
Za dnia copywriter, wieczorami - nałogowy gracz. Widywana albo z książką pod pachą, albo z padem w dłoni. Dużo czyta, jeszcze więcej tworzy i ogląda. Uzależnienie od popkultury, piłki nożnej i żużla zdiagnozowane już ze trzy dekady temu.

Inne artykuły tego redaktora

1 komentarz

Popularne w tym tygodniu