Przez różowe okulary ze wzrokiem skierowanym ku górze. „Z głową w gwiazdach” – recenzja książki

-

Na świecie w tej chwili żyje ponad 7,5 miliarda ludzi, a my zakochujemy się właśnie w tej jednej, wyjątkowej osobie. Motyle w brzuchu sprawiają, że na jej widok nie możemy ustać w miejscu, a codzienna tęsknota wyzwala w nas uczucia, jakich wcześniej nie znaliśmy. Zakochani zmieniają swoje zachowania i przyzwyczajenia. Odrobina chaosu pojawia się w życiu perfekcjonistów i typowych pedantów, w życiu tych, którzy nie przejmowali, się zbytnio pracami porządkowymi zaczyna panować ład. Miłość dopada nas w najmniej oczekiwanym momencie, niekiedy to, kto wzbudza w nas ten niesamowity ładunek emocji i uczuć, może nas szokować. Nagle zaczynamy całkowicie inaczej patrzeć na naszego najlepszego przyjaciela, a czasem dostrzegamy w kimś, kogo naprawdę nie lubiliśmy, inną osobę. Móc kochać i być kochanym to niesamowita sprawa!
Amerykańska wycieczka

Zorie to dziewczyna, którą można opisać jako uporządkowaną perfekcjonistkę – zawsze przygotowana, z planem działania. Nieoczekiwanie zostaje wysłana na obóz, na którym spotyka swojego dawnego przyjaciela Lennona. Nastolatkowie od dłuższego czasu żyją w niezgodzie, dlatego dziewczyna nie jest zachwycona jego widokiem. Jej wakacyjne plany na wyjazd grupowy legły w gruzach i rozpoczęła się walka o przeżycie w towarzystwie nielubianego znajomego. Amerykańskie wakacje w lesie odkrywają przed bohaterami uczucia, jakich nie znali. A przygody, jakie na nich czekają, uświadamiają im, że urazy warto schować do kieszeni i żyć dalej, jakby świat miał skończyć się jutro. Oczywiście młodzi ludzie nie będą mieli lekko, ponieważ ich uczucia nie spodobają się każdemu, jednak ich miłość będzie w stanie pokonać wiele przeszkód.

Miłość rośnie wokół nas

Motyw nastoletniej miłości pojawia się w naprawdę wielu powieściach, komiksach, mangach, filmach i serialach. I mogłoby się wydawać, że jest to już temat, który przesycił rynek kulturowy, jednak twórcy nadal bardzo chętnie z niego korzystają i wplatają go w swoje historie. Jedni robią to lepiej, inni gorzej, a mimo to czytelnicy lubią testować nowości. Z głową w gwiazdach to powieść w stylu young adult / new adult, która łączy w sobie elementy nastoletniego romansu, amerykańskich wakacji pełnych przygód oraz wątek zdrady.

Powieść napisana jest w lekki sposób, dlatego czyta się ją naprawdę sprawnie i szybko. Młodzież nie powinna mieć problemów podczas lektury, książka wciąga do samego końca. Z głową w gwiazdach jest pozycją, od której warto zacząć swoją nastoletnią przygodę z czytaniem. Dlatego jeśli jako rodzic szukasz lekkiej i przyjemnej powieści, żeby podsunąć ją swojej córce, to właśnie będzie dobra propozycja.

Weź się przytul!

Bohaterowie w takich powieściach odgrywają naprawdę ważną rolę. Bo o ile niektóre książki potrafią zakryć niedoskonałość postaci wybuchową fabułą, o tyle tytuły takie jak ten bazują głównie na charakterach. Oczekiwałam od narratorki tej historii bardzo wiele, ponieważ z zasady główne bohaterki powieści young adult / new adult są irytujące i odpychają swoim dziecinnym zachowaniem bądź nieuzasadnioną zazdrością. Jednak Zorie zachwyciła mnie od samego początku, pokazując, że nie jest zwykła rozpieszczoną nastolatką. Charakter dziewczyny bardzo mocno kontrastuje z osobowościąmi Lennona. Chociaż mówi się, że przeciwieństwa się przyciągają!

Jenn Bennett stworzyła zabawną, uroczą i ciekawą powieść dla nastolatek, po którą warto sięgnąć. Oczywiście można przyczepić się do  szczegółów, ale książki idealne nie istnieją, ponieważ ile osób, tyle opinii. Bohaterowie są czarujący, a to, w jaki sposób zaczyna tworzyć się ich relacja, sprawia, że nie da się oderwać od tej książki. Postaci balansują na granicy między przyjaźnią a powolną budową związku i przyjemnie obserwuje się ich zauroczenie. Za to cenię sobie tę historię. Mogłam poczuć się jak jedna z bohaterek i śmiać się wraz z nimi czy chociażby smucić, gdy pojawiały się komplikacje. Z głową w gwiazdach to książka, która powinna znaleźć się w biblioteczce każdej nastolatki.Tytuł:
Z głową w gwiazdach

Autor: Jenn Bennett

Wydawnictwo: Iuvi

Liczba stron: 400

ISBN: 9788379660537

podsumowanie

Ocena
9

Komentarz

Nietuzinkowa, zabawna oraz urocza. To powieść, która powinna znaleźć się w biblioteczce każdej nastolatki oraz fanki ksiażek young adult/new adult.
Patrycja Szustak
Jest najprawdziwszym hobbitem, który kocha wszelkie zwierzęta, a najbardziej koty (jakby mogła wybrać swoje kolejne wcielenie, zostałaby grubym kotem). Przemieniła swój pokój w bibliotekę, na niekorzyść pleców mężczyzn, którzy musieli wnosić te wszystkie książki. Jej wzrost ułatwia zawinięcie się w kokon i oglądanie filmów oraz seriali całymi dniami. Lubi dobrą kawę, jednak jest zbyt leniwa, żeby ją zaparzyć.

Inne artykuły tego redaktora

Odpowiedz

UWAGA! Komentarze przechodzą wstępną weryfikację i pojawiają się na stronie z opóźnieniem.

Uzupełnij komentarz!
Podaj imię

UWAGA! Komentarze przechodzą wstępną weryfikację i pojawiają się na stronie z opóźnieniem.

Popularne w tym tygodniu