Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 07.12-13.12.2019

0

Zapraszamy do kolejnej dawki informacji ze świata gier planszowych. Musimy przyznać, że w tym tygodniu na planszówkowej scenie działo się bardzo dużo. Swoje premiery miały prawdziwe giganty, natomiast z okazji zbliżającego się Nowego Roku wydawnictwa kuszą nas, graczy prawdziwymi perełkami, które ukażą się w przyszłym roku. Gotowi? No to zaczynamy!

PREMIERY

W tym tygodniu ruszyła sprzedaż wyczekiwanej przez wszystkich geeków polskiej wersji językowej gry przygodowej GloomhavenWarto się spieszyć, ponieważ nakład może wkrótce się wyczerpać. Gra wciąć zajmuje pierwsze miejsce w rankingu BoardGameGeek. Kooperacja przesiąknięta klimatem! Jeśli jeszcze nie wiecie, co chcielibyście dostać od Mikołaja, to już macie odpowiedź.

Miasteczka od wydawnictwa All in games swoją premierę miały mieć 10 grudnia, jednak data ta przesunęła się o kilka dni z uwagi na drobne opóźnienia w dostawie i odprawie celnej. Miasteczka to polska edycja gry Tiny Towns, w której gracze wcielą się w budowniczych i postarają się zapewnić mieszkańcom swojej mieścinki, składającej się z 16 pól, jak najwięcej miejsca do życia. Żeby to zrobić, będą pozyskiwać i układać kostki surowców na planszetkach miasta, według schematów dostępnych na kartach. Ważne, aby miasteczko zostało wypełnione aż po brzegi budowlami, ponieważ za każde wolne pole gracze otrzymają punkty ujemne. Gra jest już dostępna w sprzedaży. Więcej informacji na temat tego tytułu oraz instrukcję znajdziecie na stronie wydawcy.

Piątek trzynastego, chyba nie można wymarzyć sobie lepszego dnia na premierę gry w uniwersum Cthulhu. Pecha przyniesie wam Wielki Przedwieczny w dodatku do karcianki LCG Koszmar tysiąca wcieleń. Jest to drugi zestaw mitów do kampanii Pożeraczy snów. Inspiracją do stworzenia scenariusza było opowiadanie H.P. Lovecrafta Nienazwane. Tym razem badacze udadzą się w podróż między jawą a snem.

Nakładem wydawnictwa Galakta ukazała się na polskim rynku gra Volt autorstwa Emersona Matsuuchiego twórcy Reefa oraz Century: Korzenny szlak. Tytuł jest wznowieniem poprzedniej wersji o nazwie Volt – Robot Battle Arena. Gracze staną przeciwko sobie w walkach robotów. Podejmiecie wyzwanie?

Czy w waszej kolekcji brakuje jakiegokolwiek dodatku do Talismanu? Jeśli tak, to z pomocą przybywa wam Galakta, która dziesiątego grudnia ogłosiła premierę aż pięciu dodatków: Wilkołak, Miasto, Pani Jeziora, Smoki oraz Zapomniane krainy. Kolejne rozszerzenia ukażą się wiosną przyszłego roku. Pamiętajcie, przed wyruszeniem w drogę należy zebrać drużynę!

Już od środy na stołach fanów gry Wyspy Skye gości dodatek Druidzi. Jak poinformowało nas wydawnictwo dodatek będzie można łączyć z pierwszym rozszerzeniem: Wędrowcem. W porównaniu do Wędrowca, jest to bardziej rodzinne rozszerzenie. Główną zmianą jaką wprowadzają Druidzi jest podzielenie fazy Kupna żetonów na dwa etapy kupowania. W pierwszym z nich kupujecie nawzajem swoje żetony (jak zwykle). W drugim etapie każdy może kupić żeton z planszy Dolmenu, gdzie znajdują się tzw. żetony Druidów – są prawie takie same jak zwykłe żetony terenu, z tym że prawie wszystkie przedstawiają kamienną płytę albo zwój. Kamienne płyty wprowadzają działania specjalne, które możecie wykorzystywać do końca gry. Zwoje działają w zwykły sposób.

W poniedziałek dziewiątego grudnia na sklepowe półki wleciały Ptaki Europy czyli dodatek do gry Na skrzydłach. Wprowadza on przede wszystkim karty urozmaicające rozgrywkę nowymi umiejętnościami, dzięki którym dochodzi do większej interakcji między graczami. Jednak nie jest to jedyny atut tego dodatku, w pudełku z grą znajdziemy również tackę, nowy zestaw fioletowych jajek, żetony pożywienia oraz celów i notesy punktacji. Gramy?

Mamy tutaj fanów Abominacji? Założę się, że tak. Specjalnie dla was wydawnictwo Rebel przetłumaczyło i opublikowało Wariant skracający rozgrywkę. Jak sam tytuł wskazuje owa instrukcja zawiera wszelkie wytyczne dotyczące zmian, jakich musimy dokonać i wprowadzić w trakcie rozgrywki. Dzięki nim czas gry znacznie się skróci. Idealne rozwiązanie dla tych, którzy nie lubią nad jedną grą spędzić ponad dwóch godzin, teraz nie macie wyjścia, musicie spróbować!

PLANY WYDAWNICZE

Czacha Games zapowiedziało wydanie polskiej edycji Yggdrasil – Kroniki. Gracze wcielą się w role nordyckich bogów i wspólnymi siłami, na trójwymiarowej planszy, spróbują powstrzymać siły zła przed zniszczeniem dziewięciu światów oraz drzewa Yggrasil. Według informacji od wydawcy planszówka pojawi się w czerwcu dwa tysiące dwudziestego roku.

W zeszłym tygodniu poznaliśmy plany wydawnicze FoxGames na dwa tysiące dwudziesty rok. Warto wiedzieć, że wśród nich znajdują się także zapowiedzi gier, których pierwotna premiera miała mieć miejsce jeszcze w tym roku. Jednakże na Iluzję, Londyn, Wielki Turniej i 7 słów trzeba będzie poczekać nieco dłużej. Jako pierwsza z tej grupy zostanie wydana Iluzja, bo już dwudziestego dziewiątego stycznia dwa tysiące dwudziestego roku. To gra karciana ćwicząca spostrzegawczość, polegającą na szacowaniu. Gracze tworzą łańcuszek z konkretnego koloru w danej rundzie, tak by procentowo zgadzał się z jego ilością na karcie startowej. Wszyscy, którzy znają już grę Timeline, będą nią zachwyceni, gdyż obie opierają się na tej samej mechanice. Z pewnością nie będzie to prosta rozgrywka, ale jakże wciągająca!

Czy mamy tutaj miłośników Catanu? Z pewnością każdy poznał już dobrze znany klasyk. Jednak tym razem, za sprawą Galakty, wzniesiemy nasze osady i miasta… w kosmosie. Jak zapowiedziało wydawnictwo nie będzie to zwykły dodruk, ponieważ grę specjalnie dostosowano do tematyki. W międzyplanetarną podróż pod tytułem Catan: Gwiezdni Osadnicy wyruszymy wiosną przyszłego roku.

Wydawnictwo Hobbity zapowiedziało wypuszczenie na rynek polskiej wersji językowej gry On Mars. Akcja planszówki osadzona została na czerwonej planecie, a gracze wcielą się w role szefów jednej z prywatnych kompanii eksploracji i kolonizacji przestrzeni pozaziemskiej. Celem gry będzie zbudowanie i rozwinięcie największej i najbardziej zaawansowanej kolonii na Marsie. Premiera gry zaplanowana została na styczeń dwa tysiące dwudziestego roku.

Fanów gry Osadnicy: Królestwa Północy od Portal Games zapewne ucieszy wiadomość, że w pierwszym kwartale przyszłego roku ukaże się kolejne rozszerzenie. Tym razem wcielimy się w Rzymian, dzięki którym zabawa w budowę własnego imperium zostanie wzbogacona o nowe mechaniki. Autorem projektu pod tytułem Sztandary Rzymu jest Joanna Kijanka. Jeśli jeszcze nie mieliście okazji poznać gry, to zapraszamy do naszego artykułu.

PRZEDSPRZEDAŻE

Trwa przedsprzedaż gry podstawowej oraz dodatku Endeavor: Age of Sail w polskiej wersji językowej od Czacha Games. Premiera planszówki została przeniesiona na przełom stycznia i lutego dwa tysiące dwudziestego roku.

WSPIERAJKI

W tym tygodniu wydawnictwo Phalanx poinformowało, że wkrótce ruszy kampania na stronie Kickstarter, dotycząca zbiórki funduszy na realizację projektu gry polegającej na budowaniu współczesnej eksploracji kosmosu – Rocketman. To nowe dzieło autorstwa Martina Wallace’a. Wystarczy wejść w link i kliknąć „Notify me on launch a dostaniecie informację o jej uruchomieniu.

IMPREZY I WYDARZENIA

W piątek, trzynastego grudnia o godzinie siedemnastej wystartowała kolejna edycja Nocnego Grania w Arenie Gliwice. Impreza trwała do godziny pierwszej w nocy. Na tegorocznej Świątecznej Edycji Specjalnej nie zabrakło mnóstwa atrakcji. Na przybyłych czekały prezentacje gier wydawnictwa Hobbity.eu, w tym prototypu Dywizjonu 303, a także gry Minerały oraz Volt. Na ten czas zaplanowano także pubquizy i spotkanie przy kominku ze strategiczną karcianką – Hearthstone.

Natomiast w Warszawie w sobotę rozpoczęła się impreza Rzuć Kostką – edycja świąteczna. Fani gier planszowych mają okazję spotkać się na niej także dzisiaj (piętnastego grudnia). Wydarzenie trwa bowiem do godziny siedemnastej przy ul. Wóycickiego w Audytorium Maximum. Organizatorzy przygotowali dla uczestników strefę prototypów, losowanie gier, quiz, Kościany Ryneczek, wypożyczalnię gier i warsztaty malarskie. Imprezę uświetnia obecność wydawnictw: Nasza Księgarnia, Egmont – Kraina Planszówek i Lacerta. Wydarzenie zorganizowali twórcy popularnego kanału o grach planszowych – Game Troll TV.

Jeżeli zaś ktoś lubi bardziej kameralne spotkania i niedaleko mu do Ustki, to będzie miał okazję wziąć udział w wydarzeniu Planszoluby organizowanym przez Miejską Bibliotekę znajdującą się w tym właśnie mieście. Dwudziestego grudnia o godzinie szesnastej w tutejszej Czytelni rozpocznie się wydarzenie z grami planszowymi i fabularyzowanymi grami karcianymi. Mieszkańcy Ustki i okolic przybywajcie! W tym samym tygodniu, w środę (osiemnastego grudnia) Biblioteka w Wodzisławiu Śląskim zaprasza na wydarzenie Głową i kostką – popołudnie z planszówkami. Chcecie odreagować gorączkę przedświątecznych przygotowań? Taka impreza jest do tego najlepszym rozwiązaniem. Dwie godziny grania w planszówki pozwoli wam zapomnieć o karpiach, pierogach, pieczeniu, sprzątaniu i innych przedświątecznych obowiązkach. Organizatorzy zapewniają, że dostarczą uczestnikom wydarzenia dużą dawkę humoru, śmiechu i dobrych emocji oraz nieco adrenaliny.

 

Jak doniosła nam Fabryka Kart Trefl-Kraków, wydawnictwo…

Obsypało nagrodami!

Taka końcówka roku to marzenie! Gry Fabryki Kart Trefl-Kraków otrzymały nowe wyróżnienia i nagrody.

Gra Kto pierwszy, ten lepszy z serii Zu&Berry, zdobyła tytuł Dziecięcej Gry Roku Targów Gra i Zabawa 2019. Impreza odbyła się w Gdańsku w dniach dwudziestego czwartego i dwudziestego piatego listopada i zgromadziła aż trzynaście tysięcy uczestników, na których do wypróbowania czekało blisko trzy tysiące gier!

Kto pierwszy ten lepszy

Psotne potworki rozbiegły się po planszy! To miminki. Każdy z nich jest inny, ale wszystkie uwielbiają się bawić w naśladowanie. Rzuć kostkami i zobacz, którego miminka masz odszukać tym razem. Może zielonego i zdziwionego? Gdy znajdziesz małego urwisa, jak najszybciej przyjmij odpowiednią pozę. Udało się? Kto pierwszy, ten lepszy! Wesołe miminki robią śmieszne minki!

Zu&Berry, seria pięknie zaprojektowanych edukacyjno-rozrywkowych tytułów dla młodszych graczy, zdobyła tytuł i certyfikat Rodzinnej Marki Roku 2019.

Rodzinna Marka Roku to ogólnopolski projekt  w którym nagradzane są najwyższej jakości produkty stworzone z myślą o rodzinie. Zdobywcy tytułu Rodzinna Marka Roku to marki godne zaufania i bezpieczne, nieustannie dążące do podnoszenia standardów, dla których satysfakcja i komfort klienta są na pierwszym miejscu.

scena z: Anna Kudiura, Ewelina Szczepocka i Paulina Ohar-Zima z Fabryki Kart Trefl-Kraków SK: fot. Niemiec/AKPA

Gry i karty Zu&Berry skierowane są do dzieci w wieku od zera do około sześciu lat. W wesoły sposób pomagają maluchom w rozwoju mowy, umiejętności matematycznych, nauce pisania i czytania. Rozwijają zdolność logicznego myślenia (przyczyna-skutek) i wyciągania wniosków, a jednocześnie stymulują dziecięcą wyobraźnię i kreatywność. W serii ukazało się już ponad 30 tytułów – to prawdziwa kopalnia pomysłów na mądrą i wesołą zabawę z maluchami.

Linii patronuje para sympatycznych, pogodnych zwierzaków: pochodząca z And, ciekawska i puchata alpaka Berry oraz podróżująca po całym świecie surykatka Zu.

Zdobyte wyróżnienia i nagrody dodają energii i motywacji do dalszej intensywnej pracy – Fabryka Kart Trefl-Kraków obiecuje, że przyszły rok również będzie wypełniony wyjątkowymi premierami.

Redakcja Popbookownika gratuluje takiego sukcesu i życzy powodzenia w kolejnych plebiscytach! Już teraz możemy zdradzić, że również nasz portal przyczyni się do szerzenia planszówkowego hobby wśród najmłodszych, ponieważ niebawem ukażą się recenzje gier z tejże serii.

 

Na dziś to wszystko, co dla was przygotowaliśmy. Jeśli uważacie, że coś przeoczyliśmy, albo chcecie podzielić się jakimś planszówkowym wydarzeniem w waszej okolicy zachęcamy do pozostawienia komentarzy pod tym artykułem. Dziękujemy i do zobaczenia już za tydzień!


Artykuł przygotowały: Natalia Jóźwiak, Paulina Adamczuk, Sylwia Smolińska

Odpowiedz

UWAGA! Komentarze przechodzą wstępną weryfikację i pojawiają się na stronie z opóźnieniem.

Uzupełnij komentarz!
Podaj imię

UWAGA! Komentarze przechodzą wstępną weryfikację i pojawiają się na stronie z opóźnieniem.