Przepowiednia wyznacza szlak, czyli jak jasnowidze wpływają na losy bohaterów

-

Wszyscy wiemy, że przeznaczenia nie można oszukać. Potwierdzają to liczne filmy, seriale, książki, komiksy, a nawet gry.
Jeśli w ciemnym zaułku dorwie was przystrojona w korale i barwne chusty kobieta – strzeżcie się.
Jesteście siódmym synem siódmego syna? Najprawdopodobniej wybawicie świat od wszelkiego zła!
Zażądaliście tego, co niespodziewane od mężczyzny, któremu przed chwilą uratowaliście życie? Módlcie się, abyście trafili na konia.

Tak jak mówiłam, przed przeznaczeniem nie uciekniecie. Oto kilka przykładów…

Harry Potter (książki J.K. Rowling oraz seria filmów)

Klasyka gatunku. Powrót do dzieciństwa. Oczywiste, że nie mogło zabraknąć historii chłopca, który przeżył.

Najważniejszą wróżbą dla świata czarodziejów okazała się ta przewidująca rychłe pokonanie Voldemorta. Pierwsza prawdziwa przepowiednia Sybilli Trelawney została wypowiedziana w 1980 roku, w gospodzie pod Świńskim Łbem. Osobą, która usłyszała ów monolog, był Albus Dumbledor – co tłumaczy późniejszą (wątpliwą) decyzję o zatrudnieniu Sybilli w Hogwarcie.

Jedyny problem z przepowiednią polegał na braku precyzji – wskazaniu dwóch potencjalnych „wybrańców”. Chłopcem naznaczonym przeznaczeniem mógł być więc Harry lub Neville i szczerze żałuję, że nie okazał się nim ten drugi.

Król Edyp Sofoklesa

Chyba nikt nie miał takiego pecha jeśli chodzi o wróżby, jak Edyp. No może z wyjątkiem Lajosa. W końcu to on, król Teb, usłyszał, że zginie z rąk własnego syna. Tego samego dziecka, które po morderstwie poślubi swoją matkę – Jokastę.

Ojcobójstwo i kazirodztwo?

Trzeba przyznać, że wyrocznia delficka miała specyficzne poczucie humoru. I jeszcze ten wróżbita Tejrezjasz…

Immortaliści Chloe Benjamin

Pod koniec lat 60. XX wieku na Manhattanie, na Hester Street, rodzeństwo Goldów postanowiło odwiedzić cygańską wróżkę, która potrafiła przewidzieć datę śmierci. Podobno.

Padają konkretne liczby, tajemnicza kobieta obwieszcza maksymalny wiek, którego dożyją bohaterowie, a najważniejsze pytanie, jakie zadaje czytelnikom autorka, Chloe Benjamin, jest niezwykle filozoficzne.

Co determinuje nasze życie – przeznaczenie czy wybór?

Wbrew naturze Mirki Andolfo

Chociaż komiks Mirki Andolfo odrobinę mnie rozczarował i nie należy do moich ulubionych, to historia o antropomorficznych zwierzętach zdecydowanie jest kierowana przez przeznaczenie.

Mamy tutaj wszystko: tajemnicze (prorocze) sny świnki Leslie, dziwne niebieskie włosy, które predestynują główną bohaterkę do wielkich rzeczy, oraz księgę uchylającą rąbka zagadki – stanowiącą swego rodzaju przepowiednię.

Władca pierścieni (książki J.R.R. Tolkiena oraz seria filmów)

W tym zestawieniu nie mogło zabraknąć jednej z moich ulubionych przepowiedni – tej, w której Glorfindel obwieszcza Nazgulowi zgubę.

Bitwa na polach Pelennoru stała się w moich oczach wybitną, bo to właśnie podczas jej trwania kobieta, Eowina (w duecie z niziołkiem), unicestwiła Czarnoksiężnika z Angmaru.

W końcu żaden mężczyzna nie mógł zgładzić pewnego siebie Wodza Sarumana, prawda?

Oczywiście zdaję sobie sprawę, że to jedynie krople w morzu przepowiedni. Złoty kompas, Wiedźmin, Opowieści z Narni, a nawet kultowa Gra o tron.

Jeśli chcecie, do czego gorąco zachęcam, podzielcie się swoimi ulubionymi przepowiedniami z popkultury. Jestem bardzo ciekawa, co będzie waszym typem!

Martyna Macyszyn
Martyna Macyszyn
Blogerka, graficzka, krypto czarownica odrzucająca miotłę na rzecz książek oraz Netflixa. Walcząca o prawa współczesnej animacji oraz równouprawnienie powieści graficznych (szczególnie tych rysowanych przez Jamesa H. Williamsa III). Popkultura jest dla niej tym, czym tornado dla rekina. Żona Wolverina, kochanka Gambita, wielbicielka Batmana.

Inne artykuły tego redaktora

Popularne w tym tygodniu