Poradnik dla niezwykłych. „Niezbędnik Maga z Domu Brooklyńskiego” – recenzja książki

-

Jeżeli przeczytaliście już serię Kroniki rodu Kane autorstwa Ricka Riordana i wciąż tęsknicie za bohaterami tych książek, to mamy dobrą wiadomość – w Polsce niedawno ukazała się pozycja, która znowu przeniesie was do świata egipskich bogów.

Niezbędnik Maga z Domu Brooklyńskiego to dodatek do trylogii – w jej skład wchodzą Czerwona piramida, Ognista piramida oraz Cień węża. Książki te opowiadają o losach rodzeństwa Kane – Sadie i Cartera. Dzieci pewnego dnia odkrywają, że postacie z mitów egipskich istnieją naprawdę. Set, bóg śmierci, skazuje ojca dzieci na wygnanie. Co więcej, planuje zniszczyć rodzinę Kane’ów. Siostra i brat wyruszają w niebezpieczną podróż po całym świecie, podczas której dowiadują się prawdy o sobie oraz o swoich przodkach.

Chociaż seria Kroniki rodu Kane jest zakończona i raczej na pewno nie ukaże się już żaden nowy tom, Rick Riordan postanowił powrócić do wykreowanego przez siebie uniwersum i stworzył Niezbędnik Maga z Domu Brooklyńskiego – poradnik dla ludzi pochodzących z rodu faraonów nie do końca rozumiejących magiczny świat, do którego trafili. Znajdziecie tu informacje o bogach i potworach oraz opowieści o innych rzeczach związanych z mitologią egipską.

Uprzedzam jednak, że lekturę książki polecam tylko osobom, które przeczytały wszystkie tomy Kronik rodu Kane, ponieważ Niezbędnik zawiera spoilery do tej trylogii.

Magia, humor i wiedza w jednym

Niezbędnik Maga z Domu Brooklyńskiego jest napisany z perspektywy kilku postaci. Główny narrator to Carter, chociaż wśród jego wypowiedzi znajdziemy również uwagi Sadie (są one zaznaczone pogrubioną czcionką). Pojawiają się także rozdziały pisane przez Amosa, stryja dzieci, oraz przez Ziyę Rashid, potężną maginię, władającą ogniem.

To, co zdecydowanie przemawia na korzyść tej książki, to to, że znajdziecie tutaj teksty naprawdę przeróżnego rodzaju – historie o przygodach rodzeństwa, sposoby na rozwiązanie problemów występujących w Domu Brooklyńskim, quizy sprawdzające waszą wiedzę na temat bóstw egipskich czy nawet scenariusze do W Sali Sądu, wymyślonego przez Sadie reality show dotyczącego pracy Ozyrysa. Jak widzicie, kreatywnych pomysłów Riordanowi nie brakuje. Do tego oczywiście całość ma w sobie dużo humoru, typowego dla tego pisarza. To, co zawsze podobało mi się w powieściach Ricka, to dawka wiedzy na temat mitologii , którą zawiera w swoich pozycjach. Z pozycji tego autora poza czystą rozrywką możemy wynieść także wartości edukacyjne. Tak samo jest w przypadku Niezbędnika Maga z Domu Brooklyńskiego. Choć ten dodatek do serii liczy zaledwie sto osiemdziesiąt stron, dowiemy się z niego bardzo dużo o egipskich wierzeniach. Co więcej, możemy sprawdzić swoje umiejętności z tej tematyki – znajdziemy tutaj mnóstwo testów na temat bogów i innych postaci z mitów. Na końcu książki znajduje się również dodatek zawierający notatki na temat magów, rysunki glifów wraz z ich objaśnieniami oraz słowniczek pojęć pojawiających się w tekście.

Nie może obejść się bez ale…

Chociaż tak jak mogliście już zauważyć, uważam Niezbędnik Maga z Domu Brooklyńskiego za naprawdę ciekawy dodatek do trylogii Kroniki Rodu Kane, który na pewno spodoba się fanom Riordana, to w mojej głowie rodzi się pytanie: czy tego nie jest już aby za dużo? Rick wciąż trzyma się tematu mitologii, dopisując do swojej historii kolejne wątki. I chociaż tak jak wiele innych osób darzę jego twórczość ogromną sympatią, to wolałabym, aby zostawił już temat bogów greckich/egipskich/nordyckich za sobą. Chciałabym przeczytać książki młodzieżowe tego autora rozgrywające się w innym uniwersum, które z poprzednimi pozycjami nie będą miały nic wspólnego.

Nie uważam jednak, aby Rick w najbliższym czasie porzucił temat mitologii. No cóż, nie można mieć wszystkiego.

Poradnik dla niezwykłych. „Niezbędnik Maga z Domu Brooklyńskiego” – recenzja książki

 

 

 

Tytuł: Niezbędnik maga z Domu Brooklyńskiego
Autor: Rick Riordan
Wydawnictwo: Galeria Książki
Liczba stron: 183

Karina Bałdyszko
Karina Bałdyszko
Ogromna miłośniczka książek. Zazwyczaj czyta obyczajówki, thrillery i fantasy, ale czasami sięga także po klasykę literatury. Uzależniona od seriali, należy do fandomu Ricka i Morty’ego. Uwielbia psy, zwłaszcza kundelki, za to nie przepada za kotami.

Inne artykuły tego redaktora

Popularne w tym tygodniu