Nowy dom. „Zdradzona” – recenzja książki

-

Popbookownik objął książkę swoim patronatem.

Za przekazanie egzemplarza recenzyjnego do współpracy patronackiej dziękujemy Wydawnictwu Jaguar

W Narzeczonej Kiera Cass zaserwowała nam twist, który okazał się trudny do przewidzenia. Z jednej strony było to ciekawe rozwiązanie, rzadko spotykane w powieściach, gdzie wątek miłosny stanowi najważniejszy element, z drugiej nie każdemu odbiorcy takie postępowanie mogło przypaść do gustu. Szok, niedowierzanie, zaskoczenie – te emocje na pewno towarzyszyły czytelnikowi w chwili, gdy Cass postanowiła poprowadzić fabułę w zupełnie niespodziewanym kierunku.

Pod koniec powieści pojawiło się sporo pytań, jedno z najważniejszych dotyczyło dalszego losu Hollis. Fabularny twist wywrócił wszystko do góry nogami, odbiorca nie wiedział więc, w którym kierunku podąży opowieść. W Zdradzonej, kontynuacji Narzeczonej, Kiera nie zwalnia – ma kilka kolejnych asów w rękawie, jakie wykorzystuje, by zadziwić czytelnika.

Inny kraj

Hollis Brite nie może pogodzić się z tym, do czego doszło. W jednej chwili jej nadzieje na lepszą przyszłość u boku mężczyzny, którego kocha, zostały zniszczone, a dzień, jaki powinien być najpiękniejszym w jej życiu, zamienił się w koszmar. Bohaterka nie wie, co zrobić, jak zemścić się za to, co spotkało jej bliskich. Nic już nie trzyma jej w Koroanii, dlatego opuszcza ją – wyrusza wraz z ocalałymi członkami rodziny jej męża do Izolty, by znaleźć dowody na to, iż król Quinten odpowiada za masakrę na jej weselu.

Czekają ją trudne chwile. Musi pogodzić się z tym, że już nigdy nie ujrzy Silasa ani swoich rodziców, a do tego udawać, iż nie wie o przewinach władcy kraju, w jakim się znalazła. Łączy siły z bliskimi Silasa w celu odnalezienia dowodów na przewiny Quintena i odebrać mu tron. Czy plany bohaterów się powiodą? Czy władca Izolty rzeczywiście odpowiada za masakrę na ślubie Hollis? Czy ktoś jeszcze nie skrywa mrocznych sekretów?

Asy w rękawie

Zdradzona okazała się ciekawszym tomem niż Naznaczona – Cass lepiej dopracowała tę część, mocniej skupiła się także na warstwie politycznej opowieści. Mamy więc protagonistów, którzy starają się za wszelką cenę zdobyć poparcie innych możnych rodów, mamy motyw związany z próbami obalenia dotychczasowego króla Izolty, mamy spiski i tajemnice. Do czego to wszystko doprowadzi bohaterów? Do zakończenia, jakiego nie spodziewał się czytelnik. Cass mocno namieszała w tym literackim kotle, pododawała kilka tajemniczych składników, by odbiorca nie mógł przewidzieć finału opowieści. Parę rzeczy można się domyślić, ale sporo rozwiązań okazuje się zaskoczeniem. Niestety jedno z nich nie zostało odpowiednio przemyślane. By uniknąć spoilerów, zdradzę tylko, że finalne starcie z antagonistą okazało się nie tylko grubymi nićmi szyte, ale także niezwykle… irracjonalne. Nie pasowało do całej historii i nie spodoba się sporej liczbie czytelników.

A co z Hollis i jej złamanym sercem? Kiera nie zapomina o swojej protagonistce. Serwuje nam kolejny wątek miłosny, tym razem jednak sięga po motyw hate-love. I trzeba przyznać, że wyszedł on o wiele lepiej niż ten z Narzeczonej, choć pojawia się jeden zarzut. Wszystko dzieje się za szybko. Cass powinna nieco rozwlec w czasie wydarzenia, bo przez tak prędkie popychanie akcji do przodu odbiorca nie do końca wierzy w to, co opowiada pisarka. Autorka mogła dodać jeszcze jedne tom albo przynajmniej sięgnąć po znaną futurospekcję. Wtedy zdarzenia w życiu Hollis miałby większy sens i okazały się bardziej naturalne.

Kiera najwięcej uwagi poświęciła jednak postaciom. Widać chociażby, jak wielką zmianę przeszła Hollis – inaczej patrzy na świat, dostrzega rzeczy, które wcześniej jej umykały. Bohaterka nie jest niewinną i zalęknioną ofiarą, działa i szuka sposobu na pomszczenie bliskich.

Podsumowanie

W Zdradzonej więcej się dzieje. Z jednej strony dzięki temu czytelnik nie poczuje zmęczenia materiałem, z drugiej niektóre wątki nie wypadły przez to wiarygodnie. Gdyby Cass nieco zwolniła tempo albo zastosowała time skip, na pewno książka by na tym nie straciła. Nie można odmówić autorce pomysłowości, rozwój niektórych wątków łatwo odgadnąć, jak choćby ten związany ze śmiercią Silasa, ale kilka rozwiązań naprawdę zaskakuje.

zdradzonaTytuł: Zdradzona

Autorka: Kiera Cass

Liczba stron: 320

Wydawnictwo: Jaguar

ISBN: 978-83-7686-973-5

Więcej informacji TUTAJ

podsumowanie

Ocena
6.5

Komentarz

Drugi tom okazał się lepszy od pierwszego.
Monika Doerre
Monika Doerre
Dawno, dawno temu odkryła magię książek. Teraz jest dumnym książkoholikiem i nie wyobraża sobie dnia bez przeczytania przynajmniej kilku stron jakiejś historii. Później odkryła seriale (filmy już znała i kochała). I wpadła po uszy. Bo przecież wielką nieskończoną miłością można obdarzyć wiele światów, nieskończoną liczbę bohaterów i bohaterek.

Inne artykuły tego redaktora

Popularne w tym tygodniu

Drugi tom okazał się lepszy od pierwszego. Nowy dom. „Zdradzona” – recenzja książki