Wirtualna miłość? „Feeling Close to You” – recenzja książki

-

Delikatna, subtelna i przykuwająca wzrok okładka oraz ciekawe fabularnie wnętrze książki, a do tego ja, posiadająca w domu poprzedni tom trylogii i nie mogąca przejść obojętnie koło tak cudownej szaty graficznej i poznania dalszej części historii.

Zastanawialiście się kiedyś, kto się kryje po drugiej stronie gry online bądź czatu? Dlaczego rozmowa online jest łatwiejsza, bez zobowiązań, traktowana niekiedy jako zwykła zabawa albo odskocznia od codzienności? A co, gdyby świat wirtualny był sposobem na życie? Jak wtedy byśmy się na niego zapatrywali?

Rzeczywistość vs. wirtualny świat

Na co dzień raczej nie zastanawiamy się zbytnio nad tym, gdzie jesteśmy. Oczywiście mamy swoje życie, dom, rodzinę, dzieci, może psa. Nie poświęcamy temu aż takiej uwagi, jakbyśmy chcieli. Natomiast żeby odpocząć, często sięgamy do tego wirtualnego świata, który pozwala się nam wyłączyć, oderwać myśli od problemów dnia codziennego, zatracić się w nim wiedząc, że nas zrozumie i co najważniejsze nie oceni. Akceptuje nas takimi, jakimi jesteśmy, bez wpasowywania się w jakiekolwiek kanony. Mam świadomość, że bardzo wielu z nas nie zwróciło uwagi na to, ile czasu spędzamy w mediach społecznościowych czy scrollując inne intersujące nas rzeczy.

Powoli do celu

Teagan ucieka w gry online, by zapomnieć o rzeczywistości. Nie jest to zwykła strategia unikania. Dziewczyna w grach widzi coś więcej niż oderwanie się od problemów dnia codziennego, tam jest jej wyobrażenie przyszłości na lepsze życie. By osiągnąć ten cel, dorabia po szkole w kawiarni, a nocami streamuje, z czego też ma dodatkowe wpływy. Nieraz do gier napędza ją kiepski dzień , dzięki czemu bywa niepokonana. Jest tak dobra, że na jednym z live’ów udaje się jej pokonać  najlepszego w rankingach Youtubera, Parkera. Dziewczyna małymi krokami powoli dąży do celu. W jej planach nie został uwzględniony chłopak i jego problemy, tym bardziej, że ze swoimi do końca sobie nie poradziła.

Dziewczyna sama musi podjąć decyzję, na ile pozwoli bohaterowi zbliżyć się do siebie. Ponadto dochodzi jeszcze kwestia związana z tatą protagonistki, który za nic w świecie nie chce się zgodzić na Teagan studia na kierunku projektowania gier. Upłynie trochę czasu zanim i on zaufa jej na tyle, żeby wiedzieć, że jego córka dorosła i sama wie, co robi.

Przełamać lęki

Feeling Close to You nie jest monotematyczna i nie tylko przeznaczona dla starszych nastolatków. W historii ukryte zostały tematy trudne i traumatyczne. Powieść rozwija się w swoim tempie, bez pośpiechu. Wszystko łączy się ze sobą w odpowiednich momentach i dzieje się zupełnie naturalnie, bez jakiejkolwiek sztuczności.

Powieść z początku może się wydawać niezrozumiała przez dziwny streamingowy język, ale im dalej zagłębimy się w powieści, tym pojawia się mniej specjalistycznego słownictwa.

Książka opowiada o tworzeniu swojej pasji, o dorastaniu i podejmowaniu decyzji, które mogą zmienić i zmieniają życie. Historia o pokonywaniu swoich leków, o przyjaźni, miłości, wierze w lepsze jutro, nadziei, zaufaniu, o budowaniu więzi od nowa.

Życie z daleka od rodziny i przyjaciół zawsze powoduje ból i tęsknotę, ale może też być nowym doświadczeniem i tworzeniem zupełnie innych wspomnień z wspaniałymi ludźmi, którzy są lub staną się bliscy.

Podsumowanie

Bianca Iosivoni nie zawiodła mnie ani w tym tomie, ani w żadnym innym, który wyszedł spod jej pióra autorki. Każda jej książka jest przemyślana, przepracowana, zostaje przeprowadzony odpowiedni research, dzięki czemu powieści nie są chaotyczne tylko poukładana i historia układa się w jedną większą całość, a postaci są ze sobą powiązane w ten czy inny sposób.

Niesamowite, że wszystkie książki wnoszą w nasze życie coś zupełnie innego, mimo że pojawiają się podobne uczucia i schematy, to jednak za każdym razem potrafi nas zadziwić.

Do tego dochodzi cudowna szata graficzna, która obłędnie zachwycająco cieszy oko, ale też duszę.

Zdecydowanie polecam lekturę nie tylko młodszym czytelnikom i mam nadzieję, że kolejny, ostatni, tom również utrzyma poziom jego poprzedniczek.

Feeling Close to YouTytuł: Feeling Close to You

Autor: Bianca Iosivoni

Wydawnictwo: Jaguar

Liczba stron: 358

ISBN: 978-83-8266-303-7

Więcej informacji TUTAJ

 


podsumowanie

Ocena
7

Komentarz

Niesamowicie wciągająca powieść o życiu w świecie streamów, gier online, youtuberów, konwentów, ale też o spełnianiu siebie, poszukiwaniu swojego miejsca w świecie i miłości, która nigdy nie czeka na właściwy moment.
Kinga Skrzypalik
Kinga Skrzypalik
Matka dwóch szalonych chłopców, która musi mieć oczy dookoła głowy. Nauczyła się łączyć zerkanie znad książki ze sprawdzaniem, czy dom jeszcze stoi. Zakochana w literaturze od zawsze. Fantastyka, romanse, thrillery, nieważny gatunek, ważna historia! Od niedawna odkrywa uroki Netflixa, z którego sideł czasem trudno ją wyciągnąć. Otwarta na doświadczenia i nowe przygody!

Inne artykuły tego redaktora

Popularne w tym tygodniu

Niesamowicie wciągająca powieść o życiu w świecie streamów, gier online, youtuberów, konwentów, ale też o spełnianiu siebie, poszukiwaniu swojego miejsca w świecie i miłości, która nigdy nie czeka na właściwy moment. Wirtualna miłość? „Feeling Close to You” – recenzja książki