Nostalgiczne powroty na de_dust2 i nie tylko

-

Pamiętam jeszcze jak byłam dzieckiem i obserwowałam jak moi rodzice grają w stare, dobre Diablo 2. Uczyłam się wtedy od nich taktyk oraz tego, w jaki sposób budować postacie po to, aby w przyszłości stanąć do walki ze złem. Dzielnie przemierzałam kolejne lokacje z wiedzą przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Ciepło wspominam te czasy i chętnie wracam do tej konkretnej gry. W późniejszych latach już ze znajomymi ogrywałam inne tytuły i te również zapadły mi w pamięci, chętnie je wam przybliżę: 
Metin 2 

Gra o której stworzono mnóstwo memów. Myślę, że każdy, lubiący gry typu MMORPG, chociaż raz zagrał w Metina2. Z przyjaciółmi kłóciliśmy się o to, kto należy do jakiego królestwa i dlaczego akurat jego jest najlepsze. Zostawialiśmy otwarte sklepy na CH2, kiedy grzecznie szliśmy do szkoły, a potem biegiem wracaliśmy do swojego wojownika budowanego pod mental. Dawaliśmy się oszukiwać samozwańczym GM, by potem na spotach krzyczeliśmy ,,Bo zaraz przyjdę wojem”. Legenda polskiej sceny gier MMORPG, tak to właśnie zapamiętałam.

Nostalgiczne powroty na de_dust2 i nie tylko
Kadr z gry Metin2 / Webzen
Call od Duty

Call of Duty, pomimo  wzlotów I upadków w swojej karierze, z pewnością możemy określić mianem klasyka. Dla nas, wielu młodych graczy, był to pierwszy kontakt z historią z II wojny światowej, a sceny z pierwszych części, jak na przykład lądowanie w Normandii, pamiętamy po dziś dzień. Natomiast ludzie, którym udało się zagrać w multiplayera, wiedzą doskonale, jaki rozmach miała ta gra. Nagle mogliśmy zasiąść za sterami czołgu i razem z naszą drużyną zajmować kolejne punkty. 

Nostalgiczne powroty na de_dust2 i nie tylko
Call of Duty Classic / Activision
CS 1.6

Chyba każdy gracz chociaż raz próbował swoich sił w CS GO, ale dzisiaj przypomnę wam wszystkim o jego starszej wersji. CS 1.6 to produkcja, która także królowała na komputerach w latach mojego dzieciństwa. Chętnie wraz z przyjaciółmi biegaliśmy na ,,B’’ oraz irytowaliśmy się, kiedy ginęliśmy od naboju z pistoletu. Tak jak poprzednicy, zapisała się głęboko w kulturze gier i dawała nam mnóstwo dobrej rozrywki. W menu wyboru mogliśmy wybierać pomiędzy różnymi serwerami. Od klasycznego po specjalnie przygotowane serwery z klasami postaci. Pamiętacie jeszcze de_dust2?

Nostalgiczne powroty na de_dust2 i nie tylko
Kadr z gry Counter Strike 1.6 / Valve

WIĘCEJ ARTYKUŁÓW TEJ AUTORKI

Minecraft

Nie znam drugiej tak bardzo popularnej gry. Produkcja ta ukształtowała całe pokolenia. Udało jej się przekroczyć bariery komputera, trafiając na konsole. A następnie na jej podstawie ludzie pisali książki, nagrywali piosenki, a nawet niektórym graczom udało się osiągnąć sukces, tworząc poradniki na You Tubie. Kwadratowe bryły i kanciaści bohaterowie chętnie pojawiali się na niezliczonej ilości gadżetów i zabawek, zapewniając dzieciakom rozrywkę poza wirtualnym medium. Uważam, że to gra absolutnie klasyczna, która jest aktualizowana do dziś. 

Nostalgiczne powroty na de_dust2 i nie tylko
Kadr z gry Minecraft / Mojang Studio
Gothic

Gra, która na stałe zakorzeniła się w historii i zdobyła pewną sławę w Polsce, po dziś dzień jest ogrywana przez wielu graczy, a niedawna premiera dodatku fabularnego do drugiej części na Steam pokazuje, że fanbase jest nadal żywy i przez długi czas nie pozwoli nam zapomnieć o tej grze. Mimo że sama gra nie zestarzała się najlepiej, to głos Jacka Mikołajczyka w roli Bezimiennego u niektórych potrafi sprawić, że zakręci się łezka w oku.

Nostalgiczne powroty na de_dust2 i nie tylko
Kadr z gry Gothic / Piranha Bytes

Wyżej wymienione gry stały się dla mojego pokolenia klasykami, do których wracamy na co dzień. Cieszę się, że mogłam dorastać w czasie świetności tych produkcji i dzielić te chwile z moimi przyjaciółmi. Niektóre z tych tytułów dały także przyszłość ich nowszym, bardziej współczesnym wersjom, dzięki czemu młodsze pokolenia może poznać trochę starszych czasów.

Patrycja Szustak
Patrycja Szustak
Jest najprawdziwszym hobbitem, który kocha wszelkie zwierzęta, a najbardziej koty (jakby mogła wybrać swoje kolejne wcielenie, zostałaby grubym kotem). Przemieniła swój pokój w bibliotekę, na niekorzyść pleców mężczyzn, którzy musieli wnosić te wszystkie książki. Jej wzrost ułatwia zawinięcie się w kokon i oglądanie filmów oraz seriali całymi dniami. Lubi dobrą kawę, jednak jest zbyt leniwa, żeby ją zaparzyć.

Inne artykuły tego redaktora

Popularne w tym tygodniu