„Niebo we śnie” Chaeho Sin – zapowiedź książki

Już za tydzień swoją premierę będzie miała nowa pozycja od wydawnictwa Yumeka – Niebo we śnie autorstwa Chaeho Sina.

W Niebie we śnie znajdziecie dwie historie pióra Chaeho Sina: tytułowe Niebo we śnie (꿈하늘) oraz Wojnę smoków (용과용의대격전). Pierwsze mocno nawiązuje do klasycznej Boskiej komedii Dantego, drugie – do dramatycznych wydarzeń początku XX wieku.

niebo we śnieAby poznać i lepiej zrozumieć dzieło koreańskiego anarchisty i nacjonalisty, warto byłoby czytać je z podręcznikiem do historii Korei u boku. Co ciekawe – mimo licznych nawiązań do mało znanej polskiemu czytelnikowi kultury, zarówno Wojna Smoków, jak i Niebo we śnie to przystępne i jasne w odbiorze dzieła, zwłaszcza gdy zauważy się w nich bardzo wyraźne podobieństwa do tego, co dzieje się we współczesnej polityce. Tylko czy polityków przestraszy fakt, że „złamanie reguły lojalności wobec narodu jest (…) wielką przewiną, za którą trafia się do Piekła?”

Z Wojny Smoków płynie smutny wniosek: Dlaczegoś biedny? Boś głupi. Dlaczegoś głupi? Boś biedny – gorzka to lekcja. Po lekturze Nieba we śnie nasuwa się przykra w swym obrazie alegoria władzy, bo „pojemność słowa „my” zmienia się w zależności od czasów”.

Koreański autor prezentuje kolejne kręgi piekieł, zupełnie jak Dante. „Kto zostaje królem lub ministrem wskutek decyzji ludu, (…) a dba wyłącznie o swoje dobra materialne i prywatne interesy, (…) nie zazna ratunku, lecz nie zasługuje także na śmierć. (…) W ciągu jednego dnia umiera dwanaście razy i dwanaście razy powraca do życia.”

Czy Orwell zaglądał do pism Chaeho Sina? Mnożą się niepokojące w swym podobieństwie wątki. Niebo we śnie, podobnie jak Rok 1984, to futurystyczna dystopia o licznych podtekstach politycznych. W Niebie mieszkają silni, w Piekle zaś słabi, w dodatku sami je sobie stworzyli. Zbudowali je z własnych win.

Jakie przesłanie adresuje do odbiorcy dwudziestowieczny koreański myśliciel? O co pyta? „Czy zobaczysz słońce, mając zamknięte oczy?”

Niebo we śnie możecie już zakupić w przedsprzedaży na na stronie Wydawnictwa Yumeka, a premierę książki zaplanowano na 14 września.

Więcej informacji również na facebookowym profilu Wydawnictwa Yumeka.

Adrianna Dworzyńska
Adrianna Dworzyńska
Geek i fanatyczka popkulturalna. Fascynatka astrofizyki, miłośniczka wszystkiego, co azjatyckie, a także była tumblreciara. Członkini wielkiej trójki fandomów. Ceni magię ponad efektami, dlatego kocha Doctora Who i Merlina nad życie. Dyrektor ds. Memologii 2.0, śmieszek 24/7, ale przede wszystkim stuprocentowy hobbit - lubi święty spokój, jedzenie i spanie.

Popularne w tym tygodniu