Kobiety Śródziemia – silne, odważne i niezależne

-

John Ronald Reuel Tolkien to pisarz, którego kojarzy dosłownie każdy. Nie trzeba być fanem fantasy, by słyszeć o takich tytułach, jak Władca Pierścieni, Hobbit, czy Silmarillion. Ten brytyjski autor w swoich historiach stworzył niesamowicie rozbudowany i dopracowany w najmniejszych szczegółach świat, opierając się głównie na mitologiach, baśniach i wierzeniach znanych z angielskiego folkloru. Opisywał z olbrzymią dokładnością różnorodne krainy Śródziemia, skupiając się na ich dziejach, rodach, a nawet odmiennych językach, którymi posługiwali się mieszkańcy. Nie bez przyczyny jego książki nazywane są arcydziełami. Ponadczasowe, doskonałe, pozwalające odnaleźć czytelnikowi dokładnie to, czego szuka. Za każdym razem będzie to coś innego!

Każdy, kto chociaż raz zanurzył się w świecie Tolkiena zauważył, że w jego historiach pojawiają się nie tylko mężczyźni jako ci ratujący losy świata — odważni, heroiczni, niezwyciężeni. Są też postacie żeńskie, których opisom autor często poświęca wiele akapitów, a nawet stron.  Nie tworzą one tylko tła historii, ale przede wszystkim kreują jej realną część. Niezależne, dzielne, dobre, niepokonane — wręcz proszą się o to, by wspomnieć o nich w marcu — miesiącu silnych kobiet.

  1. Galadriela
Kobiety Śródziemia – silne, odważne i niezależne
Władca pierścieni / New Line Cinema

To zdecydowanie jedna z najpotężniejszych postaci w Śródziemiu. Urodziła się w Amanie — Błogosławionym Królestwie, jest córką Finarfina i Eärweny. Opisywana przez J.R.R. Tolkiena jako niesamowicie piękna elfka, poważna, silna, bystra i zdecydowana, szczupła, o niezwykle wysokim wzroście. Powiadano też, że w jej złotych włosach uwięzione zostało światło Drzew Valinor. Członkini Białej Rady, pani Lothlórien, władczyni magicznego zwierciadła, które pokazywało teraźniejszość, przeszłość, a niekiedy nawet przyszłość (a ta nie zawsze musiała się wydarzyć). 

Galadriela to postać tajemnicza, a jej historia opisywana w książkach Tolkiena jest skomplikowana, niektóre wątki często wzajemnie się wykluczają. Christopher Tolkien (syn autora) podsumował życiorys Pani z Lórien w Niedokończonych opowieściach słowami: (…) nie ma w historii Śródziemia drugiej równie zawiłej opowieści, jak ta traktująca o Galadrieli i Celebornie a .

  1. Arwena
Kobiety Śródziemia – silne, odważne i niezależne
Władca pierścieni / New Line Cinema

Półelfka — córka Elronda i Celebríany, wnuczka Galadrieli i Celeborna. Urodę swoją miała odziedziczyć po babce Lúthien, która była najpiękniejszą istotną, jaka kiedykolwiek chodziła po krainach Śródziemia. Sama Arwena posiadała długie, ciemne włosy, jasną cerę i szare oczy. Z miłości do Aragorna na Cerin Amroth wyrzekła się nieśmiertelności, stając się Królową Ludzi i Elfów Gondoru i Arnoru. Przez ten wybór utraciła możliwość popłynięcia do Nieśmiertelnych Krain.  Swoje miejsce na łodzi oddała Frodowi, ze względu na to, co uczynił, by ratować świat.

  1. Eowina
Kobiety Śródziemia – silne, odważne i niezależne
Władca pierścieni / New Line Cinema

Księżniczka Rohanu, córka Éomunda i Théodwiny. Kolejna kobieca postać, jakiej decyzje i wybory wpłynęły na historię Śródziemia. Od najmłodszych lat uczona władania mieczem i jazdy konnej, była tą, która chciała na równi z mężczyznami walczyć z siłami zła. Wbrew wszystkim zakazom, podając się za rycerza Dernhelma, wyruszyła na wojnę wraz z wojskiem Rohanu. Wzięła udział w Bitwie na Polach Pelennoru, w trakcie której pokonała Czarnoksiężnika z Angmaru. Po zwycięstwie nad Sauronem Eowina zamieszkała z Faramiem w Ithilien. Była zdeterminowana, odważna, pewna siebie, idealnie wpasowując się do grona silnych kobiet świata Tolkiena. 

  1. Złota Jagoda

Jedna z najbardziej tajemniczych postaci całego uniwersum Władcy Pierścieni. Pomięta w filmach Jacksona (ach, jaka szkoda!), w książce opisywana jako „córka rzeki”, niezwykle piękna Pani, żona Toma Bombadila. Miała długie, jasne włosy i była obdarzona pięknym głosem. Podobnie jak jej mąż nie wiadomo, do jakiej rasy należała. 

  1. Lúthien

Córka efla Thingola i Meliany z Majarów. Miała ciemne niby cienie włosy oraz oczy szare jak gwiaździsty wieczór. Twierdzono, że jej twarz jaśniała światłem. Łamiąc wszystkie zasady, zakochała się ze wzajemnością w człowieku — Berenie.  Ojciec Lúthien dowiedziawszy się o tej sytuacji zamknął córkę dla „jej dobra”, a jej ukochanego wysłał po zdobycie jednego z Silmarilów. Wbrew zakazom elfka uciekła z drzewa Hírilorn, aby ratować swojego wybranka. Podobnie jak Arwena odrzuciła nieśmiertelność, by żyć z Berenem.

  1. Meliana

Matka Lúthien, stworzona przez Boga i Stwórcę Ardy —Eru Ilúvatara. Jedna z najmądrzejszych postaci w historii Śródziemia. Jej zdolności czyniły z niej proroka — potrafiła przepowiadać przyszłość. Brała udział między innymi w Bitwie o Ład Świata, zadając nieprzyjacielowi znaczne straty. Założyła wraz ze swoim mężem królestwo Doriath. 

Meliana, jak i inne postacie żeńskie wymienione w tym zestawieniu udowadniają raz jeszcze — w Śródziemiu nie brakowało silnych i pewnym siebie kobiet. Niezależnie od ery historii świata, ich rasy czy pochodzenia. Nie zostały zepchnięte w cień i miały swoje znaczenie w kreowaniu całego uniwersum Władcy Pierścieni

  1. Bibliografia:
    a J.R.R. Tolkien: Niedokończone opowieści, s. 199.
Weronika Penar
Weronika Penarhttps://recenzowniaksiazkowa.blogspot.com/
Z zawodu behawiorystka i badaczka kociego zachowania -  nic co kocie, nie jest jej obce. Z zamiłowania czytelniczka dobrych kryminałów i książek przygodowych, kinomaniaczka i ciągła podróżniczka. Jeśli nie biega na swojej uczelni, nie uczy studentów lub nie czyta pod kocem książek, to na pewno podróżuje, szukając swojego miejsca w świecie.

Inne artykuły tego redaktora

Popularne w tym tygodniu