Kłamstwo sposobem na szczęście najbliższych. „Prawda zapisana w popiołach. Milczenie aniołów” – recenzja książki

-

Osoby szukające w literaturze wzruszeń i mocnych wrażeń z pewnością powinny sięgać po książki, których akcja rozgrywa się w czasach wojennych lub niedługo po nich. Im zapewne znana jest już Joanna Jax. Jej powieści zyskały dużo fanów i fanek, dla których połączenie losów bohaterów z poprzednich tomów w jednym będzie intrygujące, nawet jeśli wymagające dla samej autorki. Czy zatem poznaliście protagonistów sagi Zemsta i przebaczenie oraz trylogii Zanim nadejdzie jutro? Mam nadzieję, że tak, oto bowiem w Prawdzie zapisanej w popiołach dowiecie się, jak potoczy się ich powojenne życie. Jeżeli są oni jeszcze wam obcy to nie szkodzi – również i wy odnajdziecie się w tej historii. Milczenie aniołów to pierwszy tom kolejnej serii tej autorki.

Wszyscy, którzy niechętnie rozstawali się z ulubionymi postaciami z książek Joanny Jax, z pewnością będą uradowani tym, że mogą poznać ich dalsze dzieje. Przyjemnie jest obserwować, jak układają sobie życie oraz współczuć, gdy po raz kolejny zmagają się z niełatwymi problemami. Ja sama poznałam tylko niektórych z nich, nie czytałam bowiem jeszcze sagi Zemsta i przebaczenie. Z tego też względu czuję się bardziej zaintrygowana losami jej bohaterów, tym bardziej, że Milczenie aniołów okazało się nie mniej interesujące od pozostałych powieści tej autorki.

Koniec wojny nie oznacza końca problemów 

Szymek Wielopolski, Mateusz Rosiński, Nadia Niechowska, Kuba Staśko i Nela Domosławska fani i fanki twórczości Joanny Jax znają już tych bohaterów. I to między innymi oni są protagonistami jej najnowszej powieści. Pomimo tego, iż wojna się skończyła, na ich drodze nadal czyhają problemy i dylematy, które mają swoje źródło w okrutnej przeszłości. Sytuacja w kraju nie jest jeszcze spokojna a społeczeństwo dzieli się na dwa obozy, w zależności od tego, kto był ich wybawicielem Niemcy czy ZSRR. Do tego dochodzą rozterki uczuciowe i walka o lepszy byt. Ludzie dalej są zastraszani, w mediach panuje cenzura a szansa na lepsze życie zależy od przychylności innych osób. Czy bohaterom uda się odnaleźć w takiej rzeczywistości? Jakich będą musieli dokonywać wyborów, by uszczęśliwić najbliższych? Prawda nie zawsze daje wyzwolenie…

Uczucia mają znaczenie 

Każda z postaci jest charakterystyczna i ma swoją historię naznaczoną indywidualnym cierpieniem. W Milczeniu aniołów losy bohaterów łączą się ze sobą w zaskakujący sposób, tworząc nową, pełną wrażeń i życiowych zawirowań przygodę. Szymek Wielopolski to początkujący adwokat, który traci nić porozumienia z żoną. Nela zaś to już dorosła kobieta, nadal mająca krnąbrny charakter wpędzający ją w kłopoty, także te sercowe. Nie zabraknie tu również opowieści o jej opiekunach Błażeju i Gabrysi. Może jesteście też ciekawi, jak dalej radzi sobie Kuba Staśko? Czy w jego duszy w końcu zagości spokój i radość? Zaś Mateusz Rosiński zadziwi was swoją patriotyczną postawą wzbudzającą szacunek a nawet niedowierzanie. W centrum burzliwych przeżyć wszyscy jednak marzą o harmonii, bezpieczeństwie i miłości. 

Jax na tle sytuacji politycznej Polski przedstawia prywatne problemy bohaterów, które nie są obojętne czytelnikowi. Milczenie aniołów to powieść wielowątkowa, łącząca w sobie sprawy wagi państwowej z porywami serc i patriotyzmem. Możemy poznać obraz tamtych czasów i podziwiać postawę osób w nich żyjących. Autorka rzetelnie odtworzyła realia życia w powojennej rzeczywistości, umiejętnie połączyła wątki, podtrzymując przy tym zainteresowanie odbiorców rozwojem fabuły. Przedstawiła zarówno zwolenników ówczesnego ustroju, jak i jego przeciwników. Z łatwością wyobrazimy sobie ich odczucia i docenimy to, że nas one nie dosięgły.

Przeszłość nie daje o sobie zapomnieć 

Jako, że Milczenie aniołów jest kontynuacją losów bohaterów wcześniejszych powieści, to znajdziemy w niej odwołania do ich przeszłości. Jax krótko przypomina ważne wydarzenia z życia poszczególnych postaci oraz zaznacza, jaki wpływ mają na teraźniejszość. Dzięki temu nawet osoba, która po raz pierwszy sięgnie po jej książkę, nie poczuje się zagubiona, ale zaintrygowana poprzednimi wydarzeniami. 

Autorka doskonale przedstawiła tło historyczne powieści, poruszyła nietuzinkowe problemy i zarysowała przemianę niektórych bohaterów. Na koniec wprowadziła niespodziewane zwroty akcji, poruszające i zmuszającą do refleksji. Z niecierpliwością oczekuję na dalszy rozwój wydarzeń w kolejnym tomie. Krzyk zagubionych serc zostanie wydany już w lutym.

Kłamstwo sposobem na szczęście najbliższych. „Prawda zapisana w popiołach. Milczenie aniołów” – recenzja książki

 

Tytuł: Prawda zapisana w popiołach. Milczenie aniołów

Autor: Joanna Jax 

Liczba stron: 432

Wydawnictwo: Videograf

ISBN: 9788378357322

podsumowanie

Ocena
8

Komentarz

„Prawda zapisana w popiołach” to najnowsza trylogia autorstwa Joanny Jax. „Milczenie aniołów” jest jej pierwszym tomem, w którym łączą się losy bohaterów „Zemsty i przebaczenia” oraz „Zanim nadejdzie jutro”. Niezwykle udane, intrygujące przedstawienie realiów powojennych czasów, a także miłosnych uniesień bohaterów. Dla fanów gatunku – lektura obowiązkowa.
Paulina Adamczuk
Paulina Adamczuk
Indywidualistka szukająca nowych wyzwań. Pasjonatka literatury z zamiłowaniem do kryminałów, uwielbia zagadki i mroczne klimaty. Chętnie buja w obłokach oderwana od rzeczywistości poznając fantastyczny świat popkultury. Specjalista od spraw nieziemskich - nic, co trudne nie jest jej straszne. Nie zaczyna dnia bez uśmiechu, czarnej kawy i dobrej książki.

Inne artykuły tego redaktora

Popularne w tym tygodniu

„Prawda zapisana w popiołach” to najnowsza trylogia autorstwa Joanny Jax. „Milczenie aniołów” jest jej pierwszym tomem, w którym łączą się losy bohaterów „Zemsty i przebaczenia” oraz „Zanim nadejdzie jutro”. Niezwykle udane, intrygujące przedstawienie realiów powojennych czasów, a także miłosnych uniesień bohaterów. Dla fanów gatunku – lektura obowiązkowa.Kłamstwo sposobem na szczęście najbliższych. „Prawda zapisana w popiołach. Milczenie aniołów” – recenzja książki