10 punktów dla Gryffindoru! „Harry Potter i Magiczny Quiz” — recenzja gry

-

Harry’ego Pottera nie trzeba nikomu przedstawiać. Młody czarodziej podbił serce niejednego wielbiciela magii. Sagę przetłumaczono na osiemdziesiąt różnych języków, a wszystkie siedem części sprzedało się w zawrotnej liczbie prawie pięćset milionów egzemplarzy, co spowodowało, że seria o przygodach uczniów Hogwartu stała się najczęściej nabywaną w historii literatury.

Nie będę ukrywać, że od czasu premiery pierwszego tomu, ja wciąż czekam na swój zaginiony list ze Szkoły Magii i Czarodziejstwa. Cóż, pewnie Poczta Polska znowu nawaliła… A tak zupełnie na serio, od wielu lat jestem wielką fanką świata Harry’ego Pottera. Wszystko, co z nim związane, musi znaleźć się w kolekcji. Filmy, książki (wiadomo), szaliki, kubki, a także tematyczne gry planszowe, które w jakiś sposób połączone są z magicznym uniwersum, zawsze trafiają w moje ręce. Może to skutek zaklęcia Accio?

10 punktów dla Gryffindoru! „Harry Potter i Magiczny Quiz” — recenzja gry

Kto zdobędzie Puchar Domów?

I tak nowość od wydawnictwa Rebel wzbogaciła moje zbiory kilka dni po samej premierze. Harry Potter i Magiczny Quiz, bo o nim mowa, to fantastyczne urządzenie, które każdy wielbiciel Hogwartu powinien mieć. Tytuł ten nie jest planszówką, karcianką czy nawet grą w tradycyjnym rozumieniu tego słowa. To bardziej interaktywny turniej, zamknięty w niewielkiej maszynie.

Po jego włączeniu, narrator gry (w tym wypadku dyrektor szkoły) wprowadza uczestników w całą historię, tłumacząc po drodze proste zasady. Każdy wybiera swój dom i… startujemy z zabawą. Otóż rozpoczyna się nowy rok w Hogwarcie, więc jako zdolni uczniowie, musimy wykazać się wiedzą i refleksem, by zdobywać punkty za poprawne odpowiedzi i ostatecznie wygrać Puchar Domów.

10 punktów dla Gryffindoru! „Harry Potter i Magiczny Quiz” — recenzja gry

Krótka instrukcja

Generalnie nie potrzebujemy zapoznawać się z informacjami zawartymi na pudełku, dotyczącymi reguł gry. Po włączeniu urządzenia, sam Albus Dumbledore nakreśli nam zasady w kilku słowach, a także później będzie odczytywał pytania, a nawet liczył punkty. Jednak warto zapoznać się z możliwością włączenia pauzy (wciśnięcie jednocześnie złotego i srebrnego przycisku) i powtórzenia pytania (złoty przycisk, wciśnięty dwa razy).

Zaraz po selekcji domów zostaniemy poproszeni o wybór poziom trudności: początkujący lub ekspert. Przy czym wyższy level jest faktycznie… ekspercki. Chociaż całą serię czytałam razy kilka, a filmy znam na pamięć, to niektóre pytania były jednak kłopotliwe.

W Magicznym Quizie czekają nas dwie rundy. W pierwszej dyrektor wybiera konkretny dom, który udzieli odpowiedzi na dane pytanie. W drugim etapie walki o Puchar Domów liczy się szybkość i refleks. Aby odpowiedzieć na dane zagadnienie, najpierw wciskamy przycisk z godłem, a dopiero potem te oznaczające prawdę lub fałsz. Za poprawny wybór uzyskujemy dziesięć punktów, za złą dyrektor odejmuje nam aż dwadzieścia. Wszyscy zaczynamy z równą pulą dwustu punktów.

10 punktów dla Gryffindoru! „Harry Potter i Magiczny Quiz” — recenzja gry
Wrażenia po kilku rundach

Według informacji zawartej na opakowaniu, w quiz może zagrać od dwóch do czterech graczy. Potwierdzam — używałam urządzenia zarówno w duecie, jak i przy komplecie uczestników. Za każdym razem gra bawi tak samo, a czas rozgrywki nie różni się od tego podanego na pudełku (wynosi około dwadzieścia minut).

Trzeba przyznać, że premierowy tytuł od Rebela to na pewno jakaś nowość na rynku wydawniczym. Ciekawy pomysł, który spodoba się niejednemu potteromaniakowi. Liczba tysiąca pytań pozwala na długie godziny rozgrywki.

Uważam, że samo wykonanie urządzenia reprezentuje sobą dobry poziom. Ładnie wygląda i dobrze eksponuje się na półce. Jest lekkie i niedużych rozmiarów, przez co dobrze sprawdzi się na rodzinnych wycieczkach. Jednakże sam plastik wydaje się mało wytrzymały i dość słabej jakości (być może jest to mylne wrażenie). Przyciski działają dobrze, nie potrzeba specjalnej siły do ich użycia.

Na minus zaliczam brak możliwości przyciszenia quizu. Niestety, grając na stole, dźwięk jest zbyt głośny, przez co też traci na jakości. No i niektóre pytania mają zakodowane błędne odpowiedzi.

10 punktów dla Gryffindoru! „Harry Potter i Magiczny Quiz” — recenzja gry
Dwa słowa na koniec

Harry Potter i Magiczny Quiz to dobra odskocznia od typowych planszówek. Każdy fan Hogwartu wkręci się w rozgrywkę, niezależnie od wieku. Aczkolwiek przy rudzie, w której liczy się refleks, dobrze dać młodszym uczestnikom fory, aby też mieli szansę na odpowiedź.

U mnie na pewno to niewielkie urządzonko na stałe zagości na półce i pewnie nie raz będę do niego wracać. Ale może przed kolejną rozgrywką obejrzę jeszcze ponownie całą serię, by zdobyć więcej punktów i wygrać Puchar Domów.

10 punktów dla Gryffindoru! „Harry Potter i Magiczny Quiz” — recenzja gryTytuł: Harry Potter i Magiczny Quiz

Liczba graczy: 2-4

Wiek: 8+

Czas rozgrywki: 20 minut

Wydawnictwo: Rebel

 

 

Za przekazanie gry do recenzji dziękujemy wydawnictwu Rebel, więcej o grze przeczytacie tutaj:10 punktów dla Gryffindoru! „Harry Potter i Magiczny Quiz” — recenzja gry

podsumowanie

Ocena
7

Komentarz

Slytherin, Ravenclaw, Gryffindor czy Hufflepuff – to od ciebie zależy, kto zdobędzie Puchar Domów. Zagraj w „Magiczny Quiz”, wykaż się wiedzą i sprytem, udowodnij, że jesteś najlepszym uczniem Hogwartu.
Weronika Penar
Weronika Penarhttps://recenzowniaksiazkowa.blogspot.com/
Z zawodu behawiorystka i badaczka kociego zachowania -  nic co kocie, nie jest jej obce. Z zamiłowania czytelniczka dobrych kryminałów i książek przygodowych, kinomaniaczka i ciągła podróżniczka. Jeśli nie biega na swojej uczelni, nie uczy studentów lub nie czyta pod kocem książek, to na pewno podróżuje, szukając swojego miejsca w świecie.

Inne artykuły tego redaktora

Popularne w tym tygodniu

Slytherin, Ravenclaw, Gryffindor czy Hufflepuff – to od ciebie zależy, kto zdobędzie Puchar Domów. Zagraj w „Magiczny Quiz”, wykaż się wiedzą i sprytem, udowodnij, że jesteś najlepszym uczniem Hogwartu.10 punktów dla Gryffindoru! „Harry Potter i Magiczny Quiz” — recenzja gry