Zmarł Józef Para, aktor znany z „Vabanku”

Związek Artystów Scen Polskich poinformował o śmierci aktora Józefa Pary.

Najbardziej kojarzony był z rolą komisarza Przygody w filmach z serii Vabank Juliusza Machulskiego. Wystąpił także chociażby w Trędowatej Jerzego Hoffmana, ale na swoim koncie miał ponad sto różnych tytułów, z którymi był związany nie tylko aktorsko, ale i reżysersko.

Józef Para pojawiał się głównie na deskach teatrów. Pełnił funkcję dyrektora Teatru Polskiego w Bielsku-Białej, Śląskiego w Katowicach oraz wrocławskiego współczesnego.

Został wielokrotnie wyróżniony – otrzymał między innymi tytuł Kawalera Krzyża Kawalerskiego oraz Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski, uhonorowano go także Złotym Krzyżem Zasługi i Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” w sześćdziesięciolecie pracy aktorskiej.

Józef Para zmarł wczoraj, w wieku 98 lat.

 

Redakcja Popbookownik.pl składa najbliższym wyrazy głębokiego współczucia.

Adrianna Dworzyńska
Adrianna Dworzyńska
Geek i fanatyczka popkulturalna. Fascynatka astrofizyki, miłośniczka wszystkiego, co azjatyckie, a także była tulmbreciara. Członkini wielkiej trójki fandomów. Ceni magię ponad efektami, dlatego kocha Doctora Who i Merlina nad życie. Dyrektor ds. Memologii 2.0, śmieszek 24/7, ale przede wszystkim stuprocentowy hobbit - lubi święty spokój, jedzenie i spanie.

Odpowiedz

UWAGA! Komentarze przechodzą wstępną weryfikację i pojawiają się na stronie z opóźnieniem.

Uzupełnij komentarz!
Podaj imię

UWAGA! Komentarze przechodzą wstępną weryfikację i pojawiają się na stronie z opóźnieniem.

Popularne w tym tygodniu