Wywiad z B.A. Paris

-

26 maja dzięki uprzejmości wydawnictwa Albatros udałem się do jednej z warszawskich kawiarni Green Cafe Nero na kameralne spotkanie z królową thrillerów psychologicznych, czyli uwielbianą przez czytelników B.A Paris. Autorka na swoim koncie ma obecnie trzy publikacje: Za zamkniętymi drzwiami, Na skraju załamania, Pozwól mi wrócić, a podczas spotkania zdradziła, że czwarta książka ukaże się już w 2020 roku! Kiedy pisarka porozmawiała już ze wszystkimi uczestnikami spotkania i rozdała autografy, pozwoliłem sobie do niej podejść i poprosić o krótki wywiad. Naszą rozmowę możecie przeczytać poniżej.

Kiedy po raz pierwszy pomyślałaś – „Muszę napisać książkę”?

To było wtedy, kiedy moja córka powiedziała mi, że powinnam to zrobić. Wtedy też uświadomiłam sobie, że wiem, o czym powinnam napisać książkę, dlatego też niedługo po tej sytuacji kupiłam komputer i zabrałam się do pracy. Nigdy wcześniej nie zastanawiałam się nad pisaniem książek,, chociaż przyznam, że nie raz myślałam o pisaniu opowiadań dla dzieci.

No właśnie. W Internecie znalazłem informację, że wcześniej pisałaś opowiadania dla dzieci. Czy w przyszłości planujesz napisać ich więcej?

Żadne z opowiadań, które napisałam, nigdy nie zostało wydane, były czytane tylko przez moje córki. Ale tak, może któregoś dnia to zrobię. Może gdy już napiszę wszystkie powieści, które mam w głowie.

Kto był lub co było dla ciebie inspiracją do tego, żeby zacząć pisać?

Trudno stwierdzić… Kiedy miałam siedem lat, napisałam swój pierwszy wiersz. Myślę, że ta chęć pisania zawsze była gdzieś we mnie. Przypuszczam, że mogły mieć też na to wpływ Enid Blyton i Agatha Christie. Książki Enid zaczęłam czytać, gdy miałam siedem lat, przeczytałam wszystkie jej powieści dla dzieci. Jako jedenastolatka rozpoczęłam swoją przygodę z kryminałami Agathy Christie. To właśnie one były dla mnie inspiracją, zabierały mnie do innego świata, do świata który stworzyła pisarka, w końcu pomyślałam, że może i ja powinnam stworzyć swój.

Jeżeli mogłabyś dać jedną radę wszystkim młodym autorom, to jak by ona brzmiała?

Miejcie swój styl, nie przestawajcie pisać, nawet jeżeli uważacie, że to, co napisaliście jest słabe nie poddawajcie i idźcie do przodu. Jeżeli naprawdę pragniecie zostać pisarzami, nigdy nie pozwólcie nikomu, żeby wam wmówił, że nie możecie nimi być, ponieważ możecie!

Jestem świadomy, że w wywiadach ludzie zadają ci ciągle te same pytania. Kto jest twoim ulubionym autorem? Jaka jest twoja ulubiona książka? Co jadłaś wczoraj na obiad? Jako przyszły dziennikarz bardzo chciałbym unikać takiego odpytywania, ponieważ wychodzę z założenia, że tego typu zagadnienia w żaden sposób nie pokazują, jakim rozmówca jest człowiekiem, dlatego też obiecałem sobie, że zawsze postaram się zapytać o jedną bardziej prywatną sprawę. Jeżeli pozwolisz, to chciałbym się dowiedzieć, o czym obecnie najbardziej marzysz?

Myślę, że na chwilę obecną wszystkie moje marzenia już się spełniły… Jednak jeżeli mogłabym o czymś marzyć, to chciałabym napisać jeszcze jedną tak mocno oddziałującą na czytelników książkę jak Za zamkniętymi drzwiami. Chciałabym po prostu napisać jeszcze jedną tak „wielką” książkę.

 

Chciałbym jeszcze dodać, że nigdy w życiu nie miałem okazji rozmawiać z tak popularną pisarką. Stres, który towarzyszył mi przed wywiadem był ogromny. Na szczęście był on kompletnie niepotrzebny, ponieważ B.A. Paris okazała się tak przesympatyczną i pogodną osobą, że po pierwszym pytaniu poczułem, jak wszystkie nerwy i cały niepokój odchodzą w niepamięć. Mam nadzieję, że to nie było moje ostatnie spotkanie z autorką, a wam z całego serca polecam jej książki – naprawdę warto!

Damian Daszek
Damian Daszek
Miłośnik literatury fantastycznej, prozy polskiej, komiksów i gier wideo. Gra, czyta, pisze, ale tańczyć nie będzie, w ostateczności może coś zaśpiewać, ale na pewno nie za darmo.

Inne artykuły tego redaktora

Popularne w tym tygodniu