Uwaga, wirus atakuje! „Wirus!” – recenzja gry planszowej

-

Segment szybkich, imprezowych gier planszowych, które łatwo wytłumaczyć, jest ogromny i cały czas się rozrasta. Nic dziwnego – planszówki na dobre wróciły do łask i stają się coraz bardziej popularną rozrywką. Nie tylko wśród ludzi młodych – tak naprawdę znajdują fanów w każdym wieku. 
Wirus! recenzja gry
Wirus! Najbardziej zaraźliwa gra karciana na świecie
Szybko i sprawnie

Wirus! wraz z dodatkami to doskonały przykład tej sytuacji. Podstawowa wersja gry zapakowana jest w twarde, kartonowe pudełeczko, które łatwo zmieścimy do torby i zabierzemy wszędzie tam, gdzie przyjdzie nam na to ochota. Do rozegrania partii wystarczy kawałek płaskiej powierzchni i od dwóch do sześciu graczy. Gra nie potrwa długo – nawet najbardziej skomplikowane partie nie zajmują dłużej niż dwadzieścia, maksymalnie trzydzieści minut.

Zrozumienie zasad też nie powinno stanowić problemu – nawet jeśli rozważymy grę z dodatkami, szybko okaże się, że nie będziemy zbyt często zaglądać do instrukcji. Wszystkie niezbędne informacje – w postaci czytelnych rysunków i symboli – znajdziemy na kartach. Dodatkowo poziom negatywnej interakcji między graczami, którzy mogą, a nawet powinni utrudniać sobie rozgrywkę, jest idealnie zbalansowany. Grając w Wirusa! nie ryzykujemy utraty przyjaciół czy rozpadu małżeństwa, ale nadal mamy szansę na odrobinę złośliwości. W końcu zwycięzca może być tylko jeden!

Uwaga, wirus atakuje! „Wirus!” – recenzja gry planszowej

Estetyczna oprawa

Warto pamiętać o tym, że gry planszowe to nie tylko mechanika (chociaż ta jest w nich bardzo ważna), ale również warstwa artystyczna. Bo to właśnie na estetykę elementów i ewentualnie jakość ich wykonania zwrócimy uwagę jeszcze zanim zagramy. W przypadku Wirusa! karty niewątpliwie przyciągają wzrok intensywnymi kolorami i ładnymi rysunkami. Ponadto zostały one wydrukowane na grubszej tekturze, co sprawia że nie zniszczą się tak łatwo, nawet przy wielokrotnym tasowaniu. To ważne, ponieważ przy tak krótkim czasie rozgrywki, często będziemy grać kilka partii pod rząd, więc tasowania będzie sporo.

Uwaga, wirus atakuje! „Wirus!” – recenzja gry planszowej

Dodatki

Wirus! w wersji podstawowej to naprawdę świetna gra, która idealnie sprawdzi się nie tylko na imprezach – ale dzięki swojej prostocie zainteresuje również dzieciaki i pozwoli spędzić z nimi przyjemnie czas. Ponadto wydawca postarał się, aby tytuł ten był bardziej urozmaicony i oprócz wersji bazowej, mamy do dyspozycji dwa dodatki. Tu warto wspomnieć, że po drobnych machinacjach, zarówno podstawka, jak i rozszerzenia, zmieszczą się do jednego pudełka.

Wirus 2: Ewolucja to pierwszy z dodatków, o którym wspomnę. Wraz z tą wersją dostajemy trzydzieści pięć dodatkowych kart urozmaicających i utrudniających rozgrywkę. Do gry wkracza między innymi superwirus, którego będziemy mogli pozbyć się tylko specjalnymi szczepionkami. Dochodzą też dodatkowe akcje, pozwalające nam wchodzić w jeszcze więcej interakcji z pozostałymi graczami. Dodatek ten nie zmieni jednak maksymalnej liczby osób, mogących cieszyć się rozgrywką jednocześnie – to nadal sześć.

Kolejnym, znacznie mniejszym dodatkiem, jest Halloween. Tu, oprócz standardowych organów, do gry wkroczą… zjawa czy nieudany eksperyment. Znajdziemy też wychylającą się z kart mackę krakena. Podobnie jak w przypadku Ewolucji – nowe mechaniki czy akcje, które zostają wprowadzone do gry, nie skomplikują jej za bardzo. Mimo dodatkowych kart, rozgrywka pozostaje prosta, szybka i dynamiczna.

Uwaga, wirus atakuje! „Wirus!” – recenzja gry planszowej

Podsumowanie

Wirus! zarówno w wersji podstawowej, jak i z dodatkami, to świetna gra na imprezy. Sprawdzi się też nieźle wtedy, gdy chcemy kogoś zainteresować planszówkami czy też spędzić czas w gronie rodzinnym. Prosta, nieźle przygotowana instrukcja i estetyczne karty na pewno w tym pomogą. Dynamiczny gameplay nie pozwoli na szybkie znudzenie się rozgrywką.

Uwaga, wirus atakuje! „Wirus!” – recenzja gry planszowejTytuł: Wirus!, Wirus!2: Ewolucja, Wirus! Halloween

Liczba graczy: 2 – 6

Wiek: 8+

Czas rozgrywki: 20 minut

Wydawnictwo: Muduko

 

Za przekazanie gry do recenzji dziękujemy wydawnictwu Muduko, więcej o grze przeczytacie tutaj.

Uwaga, wirus atakuje! „Wirus!” – recenzja gry planszowejpodsumowanie

Ocena
8

Komentarz

Świetny tytuł, który dzięki swojej prostocie jest bardzo uniwersalny. Kompaktowe wymiary pozwolą na łatwy transport, a nieskomplikowany setup – na grę praktycznie wszędzie. Kolorowe karty przyciągną uwagę najmłodszych (wydawca zaleca wiek od 8 lat), ale uprzyjemnią też rozgrywkę starszym graczom. Zdecydowanie polecam!
Anna Kwapiszewska
Anna Kwapiszewska
Gdyby nie czytnik, stos nieprzeczytanych książek dawno stworzyłby gustowny nagrobek. Nie wierzy w guilty pleasure, kocha feminatywy i niebinarne formy gramatyczne, Star Treka, herbatę i erpegi.

Inne artykuły tego redaktora

Popularne w tym tygodniu

Świetny tytuł, który dzięki swojej prostocie jest bardzo uniwersalny. Kompaktowe wymiary pozwolą na łatwy transport, a nieskomplikowany setup – na grę praktycznie wszędzie. Kolorowe karty przyciągną uwagę najmłodszych (wydawca zaleca wiek od 8 lat), ale uprzyjemnią też rozgrywkę starszym graczom. Zdecydowanie polecam!Uwaga, wirus atakuje! „Wirus!” – recenzja gry planszowej