Ulubieni bohaterowie książek Cassandry Clare

-

Cassandra Clare stworzyła uniwersum Nocnych Łowców – wybrańców anioła, którzy walczą z piekielnymi demonami. Autorka co i rusz oddaje w nasze ręce nowe serie opowiadające o przygodach Nefilim, niebawem ma się ukazać nowy tom perypetii Aleca Lightwooda i Magnusa Bane’a. Każdy, kto zna historie Clare, wie, jak wiele wnoszą do nich ich protagoniści. Bez nich opowieści nie byłyby takie same! A którzy bohaterowie zasługują na największe uwielbienie? Maddie i Monika wybrały kilka najciekawszych postaci serii Cassandry. Kogo jeszcze byście tutaj dopisali?

Maddie:

Jace Herondale  (Wyland, Morgenstern, Lightwood i tak dalej)

Pora na wyznanie: Jace był pierwszą postacią fikcyjną, w której się zadurzyłam. Miałam jakieś szesnaście lat, stroniłam od chłopców i tylko czytałam książki i wtedy w moim życiu pojawił się ON. Wychowany przez surowego ojca, zawsze trochę bardziej dramatyczny niż wymagała tego sytuacja i cudownie sarkastyczny. Byłam zachwycona!

Jace to główna postać serii Dary Anioła, debiutu literackiego Cassandry Clare. Teraz z perspektywy czasu widzę, że był trochę takim zbuntowanym nastolatkiem i wiele razy jego rozwydrzenie robiło więcej szkód niż przynosiło pożytku, ale taki już jego urok. Można mu wybaczyć wiele, bo do dziś teksty protagonisty są zabawne, a bezpośredniość budzi podziw. Nie powiem – jak dorastałam, miałam dobry gust.

Anna Lightwood

Anna to bohaterka najnowszej powieści Clare, nieprzetłumaczonej jeszcze na polski Chain of Gold, której akcja dzieje się na początku lat dwudziestych w Londynie. Od razu zaznaczam, że protagonistka odstaje znacznie od innych osób z jej czasów. Jest trochę starsza niż główne postaci w książce, a jej życie to prawdziwa bohema. Ubiera się elegancko, po męsku: w spodnie na kant, białe koszule, kamizelki i marynarki. Pali, bawi z podziemnymi i łamie niewieście serca. Moje serce też trochę złamała i zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że do teraz mam fanart jej postaci na tapecie na telefonie.

>> Polecamy: Czytamy oryginały. „Chain of Gold”, Cassandra Clare <<
James „Jem” Carstairs (Ke Jian Ming)

Może to niepopularna opinia, ale jeśli miałabym wybierać Jem a Will, ten drugi odpada w przedbiegach. James Carstairs to postać z trylogii Diabelskie Maszyny. W odróżnieniu do innych bohaterów Cassandy Clare jest delikatny, uważny i opanowany. Nie rzuca się do walki jak jego parabatai, nie ma na wszystko ciętych ripost. Emanuje z niego dobroć, wyjątkowo łatwo jest go polubić. Na pewno nie przeszkadza w tym też to, że opisano go jako niesamowicie przystojnego skrzypka…

Theresa „Tessa” Gray (późnie Theresa Herondale-Carstairs)

Tessa jest główną postacią w trylogii Diabelskie Maszyny. Pół czarownik, pół Nefilim zawsze mi imponowała swoją stabilnością psychiczną. No i miała najfajniejszy trójkąt miłosny ze wszystkich serii Cassandry Clare. Nie żeby to był wyznacznik czegokolwiek, tak tylko wspominam…

Ulubieni bohaterowie książek Cassandry Clare
@Wydawnictwo MAG

Tessa jest jedną z tych rozsądnych, ale zabawnych postaci, które mogłyby służyć za wzór dla nastolatek. To pełna ciepła osoba, ale nie da sobie w kaszę dmuchać. W literaturze powinno być więcej takich hardych babek jak ona.

Monika:

Alexander „Alec” Gideon Lightwood

Jeśli chodzi o bohaterów stworzonych przez Clare, prym w moim osobistym rankingu ulubieńców zdecydowanie wiedzie Alec Lightwood. To postać, u której widzimy character development. Na początku stał w cieniu Jace’a, swojego przyjaciela i parabatai, jednak później zaczął brać sprawy w swoje ręce i walczyć o szczęście, bliskich i oczywiście z demonami. Nie potrafi przejść obojętnie obok cierpienia innej osoby, zawsze pomaga potrzebującym.To Nefilim, którego uwielbiają wilkołaki i wampiry, często podkreślając, że przecież jest jednym z nim, a nie jakimś tam Nocnym Łowcą. Opowiadania o przygodach Lightwooda są jednymi z najzabawniejszych, a seria o wyczynach jego i Magnusa to pełna puchatości pozycja, którą trzeba przeczytać.

Magnus Bane

Oto on, Magnus Bane. Gdziekolwiek się pojawi, wzbudza ogromne zainteresowanie i roztacza swój czar. Jednak dla niego liczy się jedna osoba, Alec. Choć w niektórych książkach ta liczba wzrasta do trzech, w końcu para adoptuję dwójkę dzieci. Magnus miewa humory i gorsze dni, jak każdy, ale zawsze można na nim polegać. A że lubi efektowne wejścia, nietuzinkowe dodatki i wszystko co świeci? Cóż, przecież najbardziej zabójcza bywa nuda!

>> Polecamy: Pewnego razu w Paryżu. „Czerwone Zwoje Magii” – recenzja książki <<
Will Herondale

Maddie wybrałaby Jamesa, natomiast ja stawiam na Willa. Bohater wiele przeszedł w swoim życiu. To oddany mężczyzna, który jest w stanie poświęcić się dla dobra bliskich i świata ludzi. Bardzo szybko stał się jednym z przyjaciół Magnusa. Czasami działa impulsywnie, czasami też robi coś, czego nie powinien. Nie jest jednak złą osobą. Nigdy specjalnie nie zawiódłby zaufania bliskich, a to, że ciągle stara się przychylić wszystkim nieba sprawia, iż trudno go nie polubić.

Ulubieni bohaterowie książek Cassandry Clare
@Wydawnictwo MAG
Kit Herondale

Herondale’owie zdecydowanie wysuwają się na prowadzenie w naszym zestawieniu. Nie dziwota, jest to dość specyficzny ród, a jego przedstawiciele mają szalona pomysły i są wyraziści. Kit bardzo długo nie wiedział o swoich korzeniach. Ukryto przed nim, że jest Nocnym Łowcą, dopiero musi się odnaleźć w świecie Nefilim. Wieść niesie, że Clare wyda niebawem serię, której głównym bohaterem będzie właśnie Kit (i Ty). Świetna wiadomość, bowiem ta dwójka zasługuje na więcej.

Inne artykuły tego redaktora

Popularne w tym tygodniu