Top 5 najlepszych powieści young adult

-

O co tak naprawdę w tym chodzi?
Young adult, ale też young adult fiction, to nic innego jak twory kultury dedykowane nastoletnim czytelnikom w przedziale wiekowym od dwunastego do osiemnastego roku życia. 

Tematyka nawiązuje do wieku i doświadczeń głównego bohatera. Znajdziemy tu odmiany wszystkich powieści dla dorosłych. Głównymi wątkami poruszanymi w książkach są przyjaźń, pierwsze zauroczenie i miłość, dorastanie i poszukiwanie siebie. 

Choć gatunek skierowany jest do młodszego pokolenia, to po pozycje do niego należące sięgają także osoby dorosłe. 

Wybory, wybory, wybory…

Przeszukując odmęty Internetu, zdecydowanie trudno znaleźć odpowiednie top 5, które zadowoli wszystkich. Jest to niesamowicie trudne, ponieważ każdy z nas mimo że lubi young adult, każdą z powieści będzie cenił za coś zupełnie innego. 

J.K. Rowling cykl Harry Potter

Bestsellerowa seria książek o przygodach młodego czarodzieja, która w niesamowicie krótkim czasie podbiła rynki na całym świecie. Niebywale wciągająca opowieść o magii, przyjaźni i odwiecznej walce dobra ze złem. Harry jest sierotą, którego wychowuje przeciętna angielska rodzina. Wszystko się zmienia, kiedy w dniu jego jedenastych urodzin otrzymuje zaproszenie do Szkoły Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie. Okazuje się, że jest czarodziejem i teraz dostał szansę uczyć się w tej szkole. Wraz z przyjaciółmi Ronem i Hermioną przeżywają wiele przygód, nie do końca bezpiecznych.

John Green Gwiazd naszych wina

Dramat, gdzie  para nastolatków, pomimo młodego wieku, musi stawić czoła przeciwnościom losu. Ona z diagnozą raka i nadopiekuńczymi rodzicami, on   były koszykarz, któremu świat się zawalił po amputacji nogi. Poznali się na grupie wsparcia dla chorych na raka, ale połączyła ich miłość do książek. 

Niesamowita podróż w poszukiwaniu odpowiedzi na najważniejsze pytania: czym Czym są choroba i zdrowie? Co oznacza śmierć? Jaki ślad człowiek po sobie zostawi na świecie? 

Christopher Paolini cykl Dziedzictwo

Niesamowite jest to, że prace nad pierwszą częścią serii autor rozpoczął, kiedy miał zaledwie piętnaście lat. 

Opowieść przez niego stworzona toczy się w magicznym świecie Alagaesia. Tytułowy bohater, Eragon, to młody chłopak pewnego dnia znajduje tajemniczy niebieski kamień i zabiera go do domu. Ten okazuje się jajem, z którego wykluwa się szafirowy smok. Od tego czasu pomiędzy chłopcem a smoczycą rodzi się niezwykła więź i stają się ze sobą powiązani. Muszą stawić czoła wielu niebezpiecznym przygodom. 

Louisa May Alcott Małe kobietki

Powieść wydana w 1868 roku, czyli ponad sto pięćdziesiąt lat temu, niemniej w żaden sposób nie jest przestarzała. To jedna z tych powieści, które swoja swoją ponadczasowością przyciągają rzesze wiernych czytelników. 

Ciekawym faktem jest to, że powieść amerykańskiej pisarki nosi znamiona autobiografii. Alcott przelała na papier własne doświadczenia i wspomnienia  z młodości. 

Książka przedstawia rzeczywistość Ameryki Północnej  z lat 60. XX wieku. Akcja powieści rozgrywa się podczas wojny secesyjnej w miejscowości Concord w stanie Massachusetts. Poznajemy pewną rodzinę, którą tworzą pasto Pascal, jego żona Marmee oraz cztery córki: Meg, Jo, Beth i Amy. Ich ojciec jest kapelanem we wojsku i pełni posługę na froncie, Dziewczęta pozostają pod opieka matki i służącej Hanny. Ze względu na trudna sytuację finansową Marmee i jej dwie najstarsze córki muszą ciężko pracować. 

Szatan kontra nauka, czyli XVIII-wieczne CSI. „Szkarłatna wdowa” – recenzja książki

Niesamowita Niesamowitą osobą jest matka, która wydaje się wyprzedzać całą epokę, ponieważ wpaja młodym dziewczynom ideały wolności i namawia je do poszukiwania własnej drogi w życiu. Dzięki tym postawom cała powieść opowiada o szukaniu siebie i dążeniu do szczęścia w zgodzie z sobą. Choć wszystkie się od siebie różnią, to są dla siebie przede wszystkim przyjaciółkami. 

Cassandra Clare cykl Dary Anioła

Cykl urban fantasy połączony z young adult zabierze czytelnika w niesamowita podróż do świata pełnego chaosu, walki i zabójczo podstępnych intryg.

Tutaj romantyczny wątek głównej bohaterki przeplata się z chorobą mamy, nieodwzajemnioną miłością swojego przyjaciela, ciągłym udowadnianiem bycia godną Nocnych Łowców, poświęceniem swojego szczęścia dla wyższego dobra, dodatkowo w tle wojna i nadchodzące siły zła, które nie pomagają w dokonywaniu ważnych wyborów i będą wymagały poświęcenia. 

Nie jest łatwo wybrać tylko pięć książek. W tym gatunku można przebierać do woli. Zdecydowałam się klasyki, które według mnie koniecznie trzeba przeczytać, chyba że ktoś nie przepada za fantasy. W ostatnim czasie pojawiło się mnóstwo nowych książek z tego gatunku, jestem więc przekonana, iż każdy znajdzie coś dla siebie. 

Kinga Skrzypalik
Kinga Skrzypalik
Matka dwóch szalonych chłopców, która musi mieć oczy dookoła głowy. Nauczyła się łączyć zerkanie znad książki ze sprawdzaniem, czy dom jeszcze stoi. Zakochana w literaturze od zawsze. Fantastyka, romanse, thrillery, nieważny gatunek, ważna historia! Od niedawna odkrywa uroki Netflixa, z którego sideł czasem trudno ją wyciągnąć. Otwarta na doświadczenia i nowe przygody!

Inne artykuły tego redaktora

Popularne w tym tygodniu