Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 21.05.2022 – 03.06. 2022

Podsumowanie minionych dwóch tygodni ze świata gier planszowych. Możecie liczyć na wiele planszówkowych nowości, jak i rozpoczętych przedsprzedaży. Wśród debiutujących tytułów znalazła się kolejna gra z serii MikroMakro od Lucky Duck Games oraz wyjątkowo ciekawa seria wydana przez wydawnictwo Muduko pod tytułem Cartaventura. Jeśli chcecie poznać więcej zapowiedzi i premier gier planszowych, zapraszamy do lektury.
Premiery
Horror w Arkham: Gra karciana - Szlak do CarcosyHorror w Arkham: Gra karciana – Szlak do Carcosy – rozszerzenie badaczy, Galakta

Ludzie w miasteczku od kilku tygodni rozmawiają o zbliżającym się spektaklu Króla w Żółci. Jednak po zapoznaniu się z ponurą przeszłością tego przedstawienia jesteś pewien, że szykuje się coś złego. Zaginięcia. Samobójstwa. Urojenia. Obłęd. Gdziekolwiek wystawiano Króla w Żółci, w ślad za nim podążało szaleństwo.

To rozszerzenie wprowadza 6 nowych badaczy oraz wiele kart graczy oferujących nowe możliwości. Pierwotnie karty te zawarte były w produktach z cyklu Szlak do Carcosy. Pomścij swoją stratę jako Mark Harrigan, żołnierz; wesprzyj sojuszników jako Minh Thi Phan, sekretarka; odkryj tajniki świata sztuki i fałszerstwa jako Sefina Rousseau, malarka; odpraw magiczne rytuały jako Akachi Onyele, szamanka; wykop pogrzebane sekrety jako William Yorick, grabarz lub odegraj dowolną rolę jako Lola Hayes, aktorka.

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 21.05.2022 - 03.06. 2022Labirynty – Początek drogi, Nasza Księgarnia

1 czerwca premierę miały dwa tytuły wydawnictwa Nasza Księgarnia z serii Labirynty.

Udaj się na wyprawę po 7 tajemniczych światach. W każdym z nich musisz pokonać labirynt i dotrzeć do wyjścia. Po drodze będziesz mieć do wykonania różne zadania (np. odnalezienie przedmiotów lub uruchomienie jakiejś maszyny).

Labirynty – Minotaur, Nasza Księgarnia

Minotaur trzyma Ariadnę w najgłębszym lochu labiryntu. Jesteś jej jedyną nadzieją! Aby do niej dotrzeć, musisz pokonać aż 7 labiryntów. Po drodze będziesz mieć do wykonania różne zadania (np. zdobyciemiecza i zbroi). Na końcu stawisz czoło Minotaurowi!

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 21.05.2022 - 03.06. 2022Mikro Makro: Miejski poker, Lucky Duck Games

MikroMakro to gry kooperacyjna na dedukcję i spostrzegawczość. Gracze będą wspólnie rozwiązywać sprawy kryminalne, dociekać motywów, szukać dowodów i skazywać winowajców. Bystre oko przyda się nie mniej niż przenikliwy umysł, by odnaleźć rozwiązania zagadek na olbrzymiej planszy 75 x 110 cm. Dołączone szkło powiększające pomoże dostrzec każdy detal.

Jeden gracz zostaje głównym śledczym i odpowiada za czytanie na głos opisów spraw (oczywiście w dalszym ciągu pomaga je rozwiązywać). Gracze decydują, którą sprawę chcą rozwiązać i główny śledczy czyta pierwszą kartę śledztwa. Gracze wspólnie eksplorują mapę miasta i odpowiadają na kolejne pytania dotyczące sprawy. Gra się kończy, gdy ostatnia karta zostanie dobrze rozwiązana. Nowe sprawy są trudniejsze, bardziej wyrafinowane i momentami jeszcze bardziej kryminalne.

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 21.05.2022 - 03.06. 2022Cartaventura, Muduko

Wydawnictwo Muduko wydało dwa tytuły z serii gier paragrafowych pod oryginalnym tytułem Cartaventura. Jedyna w swoim rodzaju kolekcja narracyjnych gier karcianych z wciągającymi scenariuszami i wieloma zakończeniami. Gracze sami tworzą własną przygodę wykorzystując po wspólnych konsultacjach karty, które oferują różne wybory. Każda z części Cartaventury to podróż w przeszłość mocno osadzoną w realiach historycznych – m.in. popłyniecie na łodziach Wikingów, i wespniecie się na szczyt Himalajów. Poza prostym i oryginalnym systemem gry pozwalającym na kilkukrotne przechodzenie tego samego scenariusza, na graczy czekają też piękne, akwarelowe ilustracje. Dodatkowo a może przede wszystkim, postacie, na których oparta jest fabuła to kobiety: córka Wikinga Eryka Rudego oraz pierwsza kobieta, która przemierzyła Tybet – Alexandra David-Neel.

Sword & Sorcery® Nadejście mroku, Galakta

W rozszerzeniu Sword & Sorcery® Nadejście mroku ścieżka prowadzi bohaterów ku finałowi, który zaważyło ich losie. Mrok zalega w całej krainie, bramy cmentarzy staja otworem, a nieśmiertelni bohaterowie murza zmierzyć się teraz z wrogami, którzy ignorują ból i nigdy nie śpią…nieumarłymi, a właściwie cała ich armia! Szkielety, wampiry i wilkołaki pojawiają się wszędzie… Czy bohaterowie wypełnia swa misje i ostatecznie uwolnią dusze od czaru klejnotów dusz? Poznaj zakończenie epickiej kampanii bohaterów dzięki zadaniom z tego rozszerzenia, które obejmuje zupełnie nowy AKT legendarnej sagi. Czekaja na Ciebie zdolności z najwyższych poziomów duszy, skarby oraz wymagający wrogowie! Przygotuj się na najbardziej wciągające i chwalebne doświadczenie w krainie Sword & Sorcery!

Wojna o Pierścień: Los Ereboru, Galakta

Rozgrywka w Wojnę o Pierścień, zakłada zgodny z „historią” wynik Bitwy Pięciu Armii. Wolne Ludy zwyciężyły, Erebor i Dale zostały odbudowane, większość krasnoludów z Żelaznych Wzgórz przeniosło się do Królestwa pod Górą, zaś krainy północy dobrze prosperują pod mądrymi rządami Dáina, Barda, a później Branda – jego syna. Los Ereboru oferuje możliwość rozegrania Wojny o Pierścień w sytuacji, kiedy to gracz kierujący Cieniem wygra w Bitwie Pięciu Armii. Historia potoczyłaby się wówczas zupełnie inaczej. Orkowie zajęliby Samotną Górę i założyli w niej twierdzę. Krasnoludy nadal pozostałyby w Żelaznych Wzgórzach, bez większej szansy na rozkwit. W efekcie wojennej zawieruchy Miasto na Jeziorze przestałoby istnieć, zaś królestwo Dale nigdy nie zostałoby odbudowane, i pozostało w ruinie.

Zapowiedzi
Terracotta Army Cover ArtworkTerrakotowa Armia, Rebel

W Terakotowej Armii wcielicie się w utalentowanych rzemieślników i artystów budujących niezwykłe oddziały. Choć wszyscy będą budować armię wspólnie, wygrać może tylko jeden z Was… Szacowana data premiery: III kwartał 2022 r.

 

 

 

Starship Captains Cover ArtworkStarship Captains, Rebel

Starship Captains to kosmiczna gra oparta na rozwijaniu silników produkcyjnych dla 2-4 osób. Podczas zabawy wcielimy się w kapitanów statków kosmicznych, których zadaniem będzie zarządzanie zróżnicowaną załogą i poprowadzenie jej przez kolejne misje. Wykorzystuj umiejętności swoich podkomendnych, podróżuj po galaktyce pełnej kosmicznych piratów i stale ulepszaj swój statek, by zyskać coraz lepszą reputację i cenne nagrody. Premiera przewidywana jest na IV kwartał 2022.

 

Przedsprzedaże
Viticulture: Winobranie, Phalanx

Wspólnie z ogromną winiarską rodziną z rozmaitych zakątków świata, staraj się zdobyć międzynarodową renomę. Odszukaj również balans między zarządzaniem swoją rozkwitającą winnicą a wzajemnym zdobywaniem wpływów w konkretnym regionie. Używając nowej planszy, kafelków, znaczników i kart wydarzeń razem z oryginalnymi planszami Winnic oraz kartami, macie 6 lat, aby wypełnić dwa warunki niezbędne do zwycięstwa w wybranym regionie:

– każdy gracz musi zdobyć 25 punktów zwycięstwa oraz

– wspólny znacznik Wpływów musi dotrzeć do końca Toru Wpływów.

Do rozgrywki niezbędne jest Viticulture!

Pstryk, Lacerta

W odległej krainie, w ostępach zaczarowanego lasu mieszkała gromada przyjaznych zwierzaków: psotne króliki spędzające czas na zabawie w chowanego, zrzędliwe lamparty, które wiecznie toczyły waśnie, orły o sercach miękkich, jak leśny mech, uważające się za najcudowniejsze zwierzaki w lesie, nieśmiałe niedźwiedzie chcące przyjaźnić się z każdym oraz temperamentne kaczki, których wszędzie zawsze pełno.

Pewnego dnia, w leśnej kniei, znaleźli dziwny przedmiot. Był to stary aparat fotograficzny! Oczywiście każdy zwierzak chciał tę tajemniczą zabawkę dla siebie! Ale jak dokonać wyboru, do kogo będzie należało znalezisko? Po długiej naradzie postanowili, że ten, kto zrobi najciekawszą fotografię, dostanie w nagrodę aparat! Kto z was zostanie najlepszym fotografem w zaczarowanym lesie?

Little Factory, Portal Games

Little Factory to szybka, strategiczna gra karciana autorstwa uznanych japońskich twórców: Shuna Taguchi i Aya’y Taguchi (Little Town, Skylands). Jesteście młodymi, ambitnymi przedsiębiorcami. Macie w kieszeni tylko parę groszy, ale przybywacie na żyzne ziemie, które mają zapewnić wam bogactwo. Waszym zadaniem będzie zbierać zasoby i stawiać kolejne budynki — to właśnie w nich będziecie mogli tworzyć gotowe produkty, zyskując coraz większą sławę i uznanie. Gra operuje na mechanice wyścigu — będziecie nie tylko zbierać i produkować, ale też blokować waszych przeciwników. Gracz, który jako pierwszy zdobędzie 10 punktów Wpływu — wygra!

Piątka, Portal Games

Piątka to szybka, kolorowa gra imprezowa dla 2-8 graczy. Znajdziecie tu wszystko, czego potrzeba do rozkręcenia planszówkowego wieczoru: proste zasady, konieczność przejrzenia przeciwników i pięknie wykonane, customowe kości zaprojektowane przez Silly Jellie, twórczynię grafik do Coatla. Gra składa się z dwóch rund, w czasie których każdy z was będzie musiał stworzyć skojarzenie dla każdej z pięciu par kości. Za każde takie skojarzenie otrzymacie 1 punkt, chyba że nie zostanie ono zaakceptowane przez pozostałych graczy. Ale uwaga! Jeżeli uda wam się stworzyć takie samo skojarzenie jak któryś z waszych przeciwników, otrzymacie za nie aż 2 punkty. Wielkie umysły myślą podobnie!

Dylemat wagonika: Postacie i modyfikatory, Rebel

Dylemat wagonika to imprezowa gra karciana przeznaczona dla osób pełnoletnich. Łączy filozoficzne rozważania z krwawą jatką i zmusza uczestników do podejmowania trudnych moralnie decyzji. Każdy z graczy po kolei wciela się w Karola Kolejarza, którego pociąg wymknął się spod kontroli i zbliża się do rozwidlenia. Na torach po obu stronach znajdują się zarówno szlachetne, jak i plugawe postacie. Maszynista musi zdecydować, które z nich oszczędzić, a które bezlitośnie przejechać.

W rozszerzeniu Postacie i modyfikatory znajdziesz 100 nowych okropnych kart postaci i 100 nowych nawet okropniejszych kart modyfikatorów, które uczynią rozjeżdżanie ludzi na torach jeszcze ciekawszym. Ostrzegaliśmy!

Żółwik Plusk!, Rebel

Ale gorąco! Upał doskwiera wszystkim, również zwierzętom, więc nic dziwnego, że mieszkańcy dżungli zebrali się przy jeziorze, aby zagrać razem w chowanego. Żółwica nie może się doczekać spotkania z przyjaciółmi. Postanawia popłynąć wzdłuż brzegu rzeki, ochlapując przy tym wszystko dookoła, i w ten sposób wywabić zwierzęta z ich kryjówek.

Żółwik plusk! to gra zręcznościowa przeznaczona dla dzieci od 5. roku życia, rozwijająca pamięć i zdolności manualne. Podczas zabawy pstrykamy żetonem żółwicy na torze, aby mogła ochlapać swoich przyjaciół. Im bliżej środka jeziora się znajdzie, tym większa szansa na wywabienie ich z kryjówek! Czy dasz radę znaleźć zwierzaki, zanim zrobią to inni gracze?

Sobek, Hobbity.eu

Sobek dla 2 graczy to nowa, dwuosobowa wersja znanej gry Brunona Cathali. Twórz najlepsze zestawy Towarów, jednocześnie kontrolując opcje przeciwnika. Wykorzystuj potężne zdolności Postaci i żetony Pirog. Bądź ostrożny, gdyż niektóre Twoje decyzje mogą nosić znamiona korupcji, za którą przyjdzie Ci potem zapłacić wysoką cenę…

San Francisco, Rebel

Dla San Francisco I połowa XX wieku to okres dynamicznego rozwoju i nowych szans. To także okazja dla Ciebie – młodego projektanta biorącego udział w konkursie na najwspanialszy plan przebudowy miasta. Zasiądź do szkicownika i stwórz projekt, który wyróżni Cię wśród konkurentów w nowej propozycji Reinera Knizi, światowej sławy autora gier planszowych!

Podczas rozgrywek w San Francisco Twoim zadaniem jest stworzenie najwspanialszego planu przebudowy miasta. Zdobywaj plany dzielnic, wznoś wieżowce i wytyczaj linie tramwajowe, które staną się wizytówką Twojego projektu. Rywalizuj z innymi graczami i zdobądź nad nimi przewagę, podejmując strategiczne decyzje. Stwórz wizję nowego San Francisco, która zdobędzie najwięcej nagród i wygraj, zyskując sławę i uznanie.

Twilight Inscription, Rebel

Twilight Inscription to rozbudowana, rywalizacyjna gra typu roll-and-write, w której uczestnicy kontrolują po jednej z głównych ras z uniwersum Twilight Imperium. Każda z nich chce się stać najpotężniejszą siłą w galaktyce. Dąży do tego poprzez ekspansję, rozwój technologii, wzrost gospodarczy i wzmacnianie siły militarnej. Podstawowymi elementami rozgrywki są arkusze, na których gracze będą wpisywali rozmaite oznaczenia, starając się zdobyć jak najwięcej punktów.

Wspierajki
 <the Breach>, Czacha Games

Właśnie wy.START.owała kampania świetnej gry <the Breach>, gdzie wcielając się w rolę wyspecjalizowanego hakera, czyli właśnie Breachera, przeniesiecie się do wirtualnego świata, gdzie za pomocą Avatarów będziecie dążyć do zwycięstwa. Wasz cel jest jeden – wykraść najbardziej cenne dane z Gen.sys – bazy danych Korporacji Achab. Gra została przeznaczona dla 1-4 graczy, rozgrywka powinna trwać ok 60-90 minut

the-breachPopbookownik
Popbookownik
Britney była królową popu, a my jesteśmy królowymi i królami popkultury. Nowa recenzja, artykuł czy świeży news? Ups! Zrobiliśmy to znowu! Nie mamy swojego Timberlake’a, ale za to możemy pochwalić się tekstami, które są równie atrakcyjne.

Popularne w tym tygodniu