Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 09.05.-15.05.2020

0
Witajcie drodzy Planszówkowicze! Spieszymy wam donieść o licznych premierach od Portal Games, Granny oraz Lucrum Games, a także o premierach dodatków przygotowanych przez Galaktę i Lacertę. W planach wydawniczych zapowiedź kolejnego RPGa od Black Monk i rodzinnych tytułów od Naszej Księgarni i FoxGames. Na horyzoncie pojawiły się kolejne roll&write od G3 i gratka dla fanów Warcrafta od Rebela. Na końcu przygotowaliśmy coś specjalnego, dowiecie się czym jest Dziennik Gracza 2021. Zaczynamy!
PREMIERY

W tym tygodniu trafiło do sprzedaży rozszerzenie do This War of Mine wydawnictwa Galakta. Czas Oblężenia wprowadza dodatkowe moduły do rozgrywki i 3-aktową kampanię pod tytułem Utracona nadzieja składającą się z trzech aktów oraz wprowadzającą nowe zasady. Moduły można łączyć z innymi, według uznania, lub rozegrać je samodzielnie. Przygotujcie się na kolejne moralne decyzje!

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 09.05.-15.05.2020

W ubiegłą środę swoją premierę miała gra planszowa, która nosi tytuł Drogi do Rzymu, wydana przez wydawnictwo Granna. Wydawca zapewnia, że jest to jedna z najlepszych gier familijnych, które pojawią, i już pojawiły się w tym roku spod jego skrzydeł. Cechy charakterystyczne rozgrywki to szybkość i proste zasady. Uczestnicy wcielając się w rolę najbogatszych familii starożytnego Rzymu, muszą zdobyć aprobatę cesarza i zbudować pasma dróg łączących ich miasta z resztą świata. Sposobów na wygranie turnieju jest kilka, tylko od naszej strategii zależy, jak pokonamy przeciwników.

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 09.05.-15.05.2020

Uwaga, uwaga, czy mamy tutaj fanów Azula? Ponieważ 11 maja mieliśmy podwójną premierę! Na sklepowe półki trafiła najnowsza odsłona Azula od Lacerty. W Letnim Pawilonie przeniesiemy się na królewski dwór w Portugalii i jako jedni z najznamienitszych architektów rozpoczniemy budowę tytułowego pawilonu na cześć rodziny królewskiej. Jest to samodzielny tytuł, co oznacza, że do rozgrywki nie będziemy potrzebowali pierwszej wersji Azula. Natomiast kolejny azulowy tytuł, Kryształowa Mozaika, to rozszerzenie, które jest odpowiedzią na uwagi fanów, ponieważ w pudełku znajdziemy między innymi specjalne nakładki zapobiegające przesuwaniu się komponentów na planszy. Rozszerzenie do klasycznego Azula znacząco urozmaici rozgrywkę dzięki nowym planszom z pulami premiowymi i zmienionymi polami podłogi. Łapki w górę, kto ma już swoje egzemplarze?

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 09.05.-15.05.2020

Od 15 maja możemy ruszyć na ratunek zwierzakom w grze Ratujmy Zwierzęta! Od Lucrum Games. Ten edukacyjny tytuł zabierze graczy w przyrodniczą podróż, w trakcie której poznamy zagrożone gatunki. Naszym celem jest uratowanie zwierzaków, o tym jaki gatunek uratujemy zadecydują rzuty kośćmi. Gdy spełnimy wymagania widniejące na karcie, zabieramy ją, a ta na koniec gry zagwarantuje nam punkty zwycięstwa. Wygrywa ten, kto zbierze ich najwięcej. Gotowi na przetestowanie swojej spostrzegawczości i szybkości?

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 09.05.-15.05.2020

14 maja swoją premierę miała gra od wydawnictwa Portal Games. Die Macher, dedykowany graczom wagi ciężkiej, przeniesie graczy do Bundestagu, gdzie jako liderzy partii politycznych przeprowadzicie kampanie wyborcze. Rozgrywka potrwa około sto pięćdziesiąt minut, w jej trakcie będziecie tworzyć program partii, uczęszczać w wiecach, korzystać z pomocy mediów, wszystko po to, aby skutecznie wpływać na opinię publiczną. Die Macher spodoba się szczególnie fanom mechaniki area control, w zależności od własnych preferencji możecie wybrać wariant podstawowy lub rozszerzony. Warto podkreślić, że tytuł po raz pierwszy ukazał się w 1986 roku oraz jako pierwszy znalazł się na popularnym serwisie Board Game Geek. Obecna wersja została zaktualizowana i otrzymała nowe grafiki. Do wyborów przystąpicie już teraz! Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do zapoznania się z treścią instrukcji.

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 09.05.-15.05.2020

PLANY WYDAWNICZE

Dzięki współpracy wydawnictwa Black Monk z Free League gracze RPG doczekają się polskiej wersji Twilight: 2000, którego fabuła przeniesie nas w realia III wojny światowej. Projekt będzie można wesprzeć w sierpniu tego roku na Kickstarterze, a pierwsze rozgrywki poprowadzimy już na początku 2021 roku. Black Monk jest odpowiedzialne nie tylko za polską wersję, ale również „pełni rolę konsultanta w zakresie Polski w realiach alternatywnego roku 2000”. Gratulujemy wydawnictwu takiego wyróżnienia i mocno trzymamy kciuki za projekt!

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 09.05.-15.05.2020

Wybiegając trochę dalej w przyszłość, a więc do 24 czerwca, spodziewamy się premiery gry od wydawnictwa FoxGames o wcale nieskromnym tytule: Najlepsza gra o kotachTo właśnie najlepsza propozycja dla miłośników owych zwierząt. Zadaniem graczy jest zdobywanie dla swoich pupili trzech kart. Ten, komu uda się skompletować najlepszy zestaw, zostaje zwycięzcą. W rozgrywce mogą wziąć udział już ośmioletnie dzieci a maksymalna liczba jej uczestników to cztery osoby. Czekamy z niecierpliwością.

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 09.05.-15.05.2020

Wydawnictwo G3 jest coraz bardziej znane ze swoich „wykreślanych” gier. 11 maja zapowiedzieli kolejny tytuł Wolfganga Warscha. Pamiętacie Tetris, który pojawił się na pierwszych konsolach? Brikks całkowicie oddaje ducha tej gry, gdzie przy pomocy kości i ołówka ponownie zagramy w klasyka z dawnych czasów. Premiera już pod koniec maja. Kolejną „wykreślanką”, która pojawi się w tym miesiącu jest Man muss auch Gönnen Können. Zamiast notesika gracze znajdą w pudełku karty, po których będą pisać suchościeralnymi pisakami. Nie znamy jeszcze polskiego tytułu. Ostatnią grą roll&write jest Noch mal!, gdzie gracze będą starali się tworzyć linie jednocześnie kontrolując kolorowe pola na kartce.

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 09.05.-15.05.2020

Tajni agenci wkraczają do akcji i to za sprawą wydawnictwa Nasza Księgarnia. U samego źródła dowiedzieliśmy się o premierze gry zatytułowanej Potęga słowa, zapowiedzianej już na 20 maja. Projekt autorstwa Jeffa Backa jest skierowany dla dorosłych i dzieci od dziesiątego roku życia, którzy odgrywając czarne charaktery będą musieli postarać się zapanować nad światem. Przejęcie kontroli nad jego obiektami okaże się możliwe tylko wtedy, gdy gracz poda słowo z konkretnymi literami. Zapowiada się emocjonująca gra słowna!

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 09.05.-15.05.2020

Kolejna gra od wydawnictwa Nasza Księgarnia zapowiedziana na 20 maja nosi tytuł Strażnicy kosmosu. Zadaniem graczy będzie uratowanie planety przed zagładą. Wcielając się w pilota gwiezdnego myśliwca należy obronić ją przed atakiem kosmicznych najeźdźców. Im więcej każdy gracz zdoła ich powstrzymać, tym więcej punktów zdobędzie. W ten sposób można wyjść zwycięsko z tego pojedynku.

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 09.05.-15.05.2020

W środę, 20 maja odbędzie się także premiera gry Nova Ziemia od wydawnictwa Muduko. Trzeba tu wspomnieć o niezwykłej kampanii marketingowej, którą zorganizowało wydawnictwo. Recenzenci dostali zaszyfrowane skrzynki, a w celu zdobycia kodu należy rozwiązywać wcale nie takie łatwe zagadki. Wierzymy, że główna rozgrywka będzie równie emocjonująca, jak wspomniana zabawa. Niebawem będziecie mogli przekonać się o tym sami.

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 09.05.-15.05.2020

Wydawnictwo Rebel zapowiedziało w tym tygodniu aż dwa nowe tytuły. Pierwszy z nich przeniesie nas do lat 60’, gdzie jako doświadczeni architekci podejmiemy się zaprojektowania miasta Las Vegas. Welcome to… Nowe Las Vegas oparty jest na tym samym trzonie mechanicznym, co pierwsza wersja Welcome to… Miasteczko Marzeń, polegającym na wyborze zestawu kart prezentujących numer budynku oraz specjalną akcję, która generuje nam punkty. Tym razem autorzy zastosowali dodatkowe rozwiązania przybliżające nas do zwycięstwa, a tym samym urozmaicili nam rozgrywkę. W jej trakcie będziemy mogli skorzystać z pomocy banku poprzez zaciągnięcie kredytu lub… skorzystania ze skarbca mafii. Jednak pamiętajcie, na samym końcu dług musi zostać spłacony! Nowe Las Vegas oferuje nowe mechaniczne rozwiązania wprowadzając rozgrywkę na trudniejszy poziom, dlatego jeśli będziecie chcieli rozpocząć swoją przygodę z tym tytułem zachęcamy po sięgnięcie pierwszej wersji – Miasteczko Marzeń.

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 09.05.-15.05.2020

Drugi tytuł to powrót do już znanego Small World. Jednak tym razem bitwy przeprowadzimy w uniwersum Warcrafta. Poniżej notka prasowa:

Nad Azeroth nastał nowy dzień: podobny to wszystkich minionych i do tych, które dopiero nadejdą. Kolejny dzień bezwzględnej walki o wpływy. Ta niewielka planeta jest zbyt ciasna, by pomieścić wszystkie chętne rasy, co stanowi źródło odwiecznego konfliktu między frakcjami Sojuszu i Hordy. Świt to sygnał do zajęcia miejsc na linii frontu.

Small World of Warcraft to połączenie popularnej gry planszowej z komputerowym uniwersum stworzonym przez firmę Blizzard. Podczas rozgrywek uczestnicy będą tworzyli zestawy z dostępnych ras i umiejętności, a następnie podejmą walkę o dominację w Azeroth. Aby osiągnąć ten cel, będą zajmowali legendarne obszary i spróbują przejąć kontrolę nad rozmaitymi artefaktami. Jednak każde imperium, które zostanie zbudowane w tym niezwykłym świecie, ostatecznie będzie musiało upaść, by zrobić miejsce dla kolejnych ras. Aby rządzić Azaroth, gracze muszą umiejętnie wybierać moment, w którym należy porzucić daną rasę i pozwolić jej odejść, a na jej miejsce wprowadzić zupełnie nową.

Zawartość:

 • 6 dwustronnych plansz
 • 15 sztandarów ras
 • 182 żetony ras
 • 15 żetonów Murlocków
 • 20 unikatowych żetonów mocy
 • 5 kart pomocy dla gracza
 • 1 karta z podsumowaniem rundy
 • 12 znaczników artefaktów i legendarnych miejsc
 • 10 wzgórz, 9 Błędnych Ogników, 4 żetony harmonii, 12 bomb, 1 Czempion, 10 fortów, 2 cele militarne, 5 bestii, 6 wież strażniczych
 • 109 monet zwycięstwa
 • 1 unikatowa kość posiłków
 • 1 tor czasu gry
 • 1 znacznik czasu gry
 • 1 instrukcja

Główne cechy produktu:

– Lekka gra o budowaniu cywilizacji osadzona w fantastycznym świecie World of Warcraft.

– Bogato ilustrowana pięknymi, klimatycznymi grafikami.

– Dzięki prostym zasadom łatwo się jej nauczyć, ale podczas gry oferuje wiele dostępnych strategii i dróg do zwycięstwa.

Wydawca: Days of Wonder

Dystrybutor: Rebel

Samodzielna gra

Mechanika: Podbój

Kategoria: Familijne

Cena: 269,95 zł

Planowana data premiery: III kwartał 2020 r.

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 09.05.-15.05.2020

Przedsprzedaż zarówno Welcome to… Nowe Las Vegas oraz Small World of Warcraft już trwa!

W tym tygodniu ruszyła także przedsprzedaż kolejnej gry typu „escape room” od Portal Games. Poniżej notka prasowa:

Gliwice, 15 maja 2020 r – Portal Games rozpoczyna przedsprzedaż gry Escape Tales: Low Memory, czyli kolejnej gry typu escape room w pudełku po niezwykle popularnej Escape Tales: Rytuał Przebudzenia.

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 09.05.-15.05.2020

Escape Tales: Low Memory to wyjątkowa gra kooperacyjna dla jednego do czterech graczy, którą wyróżnia mocny nacisk na fabułę. Gra skupia się nie tylko na wymagających zagadkach, lecz także na wciągającej historii, na którą gracze mają wpływ podczas rozgrywki. Od decyzji podjętych podczas gry, zależeć będzie jak potoczy się cała historia.

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 09.05.-15.05.2020

Gra jest świetnym odwzorowaniem gier typu Escape Room. Gracze przeszukują poszczególne lokalizacje i napotykają zagadki logiczne, wymagające do rozwiązania sprytu, spostrzegawczości i myślenia analitycznego. Gra pozwala na zabawę w zaciszu domu, zarówno w grupie znajomych czy domowników, jak i w rozgrywce jednoosobowej.

Escape Tales: Low Memory to gra kooperacyjna. Oznacza to, że gracze wspólnie podejmują decyzje, omawiają ze sobą lokacje i zagadki. Zakończenie historii zależy od wspólnych wyborów. W grę można również grać solo.

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 09.05.-15.05.2020

Gra składa się z trzech następujących po sobie opowieści. Rozgrywka toczyć się będzie na planszy, na której umieszczone zostają karty Lokacji reprezentujące przestrzeń w jakiej znajduje się bohater. Gracze przeszukują dane miejsce sprawdzając na leżącej obok karcie Układu numer Paragrafu ze Story Booka i odczytując jego tekst, oraz zużywając żeton Akcji. Z Paragrafu dowiedzą się, co znajduje się w danym miejscu – często będą to przedmioty, zagadki, wskazówki, a także jak dalej przebiega akcja opowieści.

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 09.05.-15.05.2020

Rozwiązania zagadek wprowadza się do bezpłatnej aplikacji Escape Tales, która jest przygotowana w formie strony internetowej. Jeśli gracze napotkają problem z rozwiązaniem jakiejś zagadki, mogą dodatkowo wyświetlić w aplikacji wskazówki nakierowujące na jej rozwiązanie.

Gra posiada wiele różnych zakończeń w każdej z trzech opowieści. Swoimi decyzjami i działaniami gracze obierają jedną z dróg. Wybory dokonane podczas pierwszych dwóch opowieści – i ich rezultaty – wpłyną na to, jak zakończy się ostatnia historia.

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 09.05.-15.05.2020

W roku 2060 Elizabeth żegna się z mężem. Wyruszają w rodzinną podróż, ona jednak musi dokończyć badania i postanawia później do niego dołączyć. Gdy tylko autonomiczny pojazd męża opuszcza podjazd, kobieta wraca do pracy. Kolejny zwykły dzień – przynajmniej tak jej się zdaje.
Następnego ranka budzi się na sofie. Przeraźliwie boli ją głowa, a w domu panuje bałagan, jakby ktoś się do niego włamał. Choć próbuje ze wszystkich sił, nie umie sobie przypomnieć niczego od momentu, gdy zajęła się pracą. Elizabeth postanawia użyć skanera pamięci.
To świetne narzędzie! Jednak postęp technologiczny ma swoją cenę…

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 09.05.-15.05.2020

Gra Escape Tales: Low Memory jest aktualnie dostępna w przedsprzedaży w sklepie Portal Games w promocyjnej cenie. Premiera sklepowa odbędzie się w czerwcu 2020 r.

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 09.05.-15.05.2020

PRZEDSPRZEDAŻE

Ruszyła przedsprzedaż kolejnego podręcznika do Zewu Cthulhu od Black Monka. Wrota Ciemności to zbiór pięciu scenariuszy przygotowanych w taki sposób, aby z przygodami poradzili sobie również początkujący Strażnicy Tajemnic. W podręczniku znajdziemy już dziesięciu gotowych postaci Badaczy oraz esej Kevina Rossa z sugestiami oraz poradami, jak poprowadzić sesję w Zew Cthulhu.

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 09.05.-15.05.2020

WSPIERAJKI

We wtorek, na wspieram.to, wystartowała zbiórka poznańskiego pubu planszówkowego Draft, który został doceniony przez graczy w plebiscycie Planszowe Gram Prix w kategorii Najlepszy Lokal plasując się na czwartym miejscu. Niestety, epidemia sprawiła, że lokal musiał zostać zamknięty, dlatego w celu reaktywacji poznańskiego pubu każdy może dołożyć swoją cegiełkę i pomóc zespołowi Draftu zgarniając przy tym świetny gadżet – must have – dla planszówkowych geeków, Dziennik Gracza 2021. Do akcji przyłączyły się liczne wydawnictwa gier planszowych oraz patroni medialni wśród których znajduje się Popbookownik.

Jest nam niezmiernie miło ogłosić, że objęliśmy projekt patronatem, w ramach którego przygotowujemy specjalne nagrody dla wspierających kampanię. Jeśli jeszcze nie słyszeliście o zbiórce to zachęcamy do przyjrzenia się jej bliżej, ponieważ czekają na was same niespodzianki! Poniżej notka prasowa:

12 maja o godzinie 18:00 na platformie Wspieram.to ruszyła kampania Dziennika Gracza 2021.

Jest to pomysł poznańskiego Draft – Board Game Pubu na uatrakcyjnienie zbiórki, której celem jest utrzymanie lokalu zamkniętego na wskutek epidemii. Ekipa z Draftu nie poddaje się jednak w tym trudnym czasie i prosi o wsparcie, oferując w zamian unikatowy i atrakcyjny gadżet. Chcąc zaproponować coś nie tylko bywalcom Draftu, zrodził się pomysł produktu dla miłośników gier planszowych z całej Polski.

Dziennik Gracza 2021 to zeszytowy kalendarz, zaprojektowany z myślą o fanach gier planszowych. Poza standardowym podziałem tygodniowym znajdziecie w nim również miejsce na:
– zapisy z rozgrywek,
– listy zakupów, prezentów, gier na wymianę,
– wyzwania planszówkowe,
– własne topki,
– listę klubów i konwentów,
– miejsce na rozprawienie się z półką wstydu!,
– dodatkową zawartość do odblokowania na zbiórce.

Do zbiórki dołączyli wydawcy gier planszowych, którzy swoim wsparciem uatrakcyjnią Dziennik Gracza jak i cały projekt. Wraz z odblokowywaniem kolejnych celów wspierający mogą spodziewać się rozwinięcia dziennika, w tym dodatkowych stron, kart promo do popularnych gier, limitowanych nagród dodatkowych i wielu innych atrakcyjnych elementów. Autorzy wierzą, że Dziennik Gracza na stałe zadomowi się w naszym planszówkowym świecie, a kolejne edycje będą umilały nadchodzące lata z grami planszowymi.

Zainteresowanych zapraszamy na wspieram.to.

Redakcja Popbookownika gratuluje zespołowi Draftu za odniesienie sukcesu i ufundowanie kampanii, trzymamy kciuki za odblokowanie kolejnych celów!

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 09.05.-15.05.2020

Nie zdążyliście wesprzeć Władców Nocy od Galakty? Nic straconego! Właśnie ruszył Late Pledge, gdzie możecie zakupić tytuł. Władcy Nocy to gra kooperacyjna przeznaczona dla od jednego do pięciu graczy. Wcielimy się w niej w krwiożerczą rodzinkę, której celem będzie przejęcie kontroli nad miastem. Aby się to udało pozyskamy wiernych sługusów, równocześnie uważając na Zasłonę Tajemnicy, która chroni przed śmiertelnikami, a przede wszystkim przed Agentami Inkwizycji. Czas nie jest dla nas łaskawy, dlatego musimy się spieszyć…

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 09.05.-15.05.2020

Ahoj piraci! Za dwa tygodnie startuje kampania Tortugi 2199 od Phalanx na wspieram.to. Gra bazuje na mechanice deck-buildingu, w trakcie której wcielimy się w piratów dowodzących swoimi kosmicznymi statkami. Do dyspozycji będziemy mieć pięć rynków zaopatrujących graczy w kolejne karty gwarantujące przewagę nad pozostałymi piratami. Kosmiczny świat przedstawiono na modularnej planszy, natomiast asymetrię w grze wprowadzają unikatowe statki. Wygrywa gracz, który zdobędzie najwięcej punktów wpływu, ale o tym, w jaki sposób je zdobędziemy zadecyduje strategia, jaką przyjmiemy, ponieważ jest kilka możliwych dróg do zwycięstwa. Podczas rozgrywki będą nam towarzyszyły liczne walki z innymi piratami, próby przekupstwa, przejmowanie kontroli nad sektorami oraz polowanie na monstra. Dla spragnionych większych wrażeń wydawnictwo przygotowało kilka wariantów, ponadto dołączone rozszerzenie znacząco urozmaici partie oraz umożliwi kosmiczne podboje w pięciu graczy. Jeśli tytuł się ufunduje to trafi na nasze stoły już w trzecim kwartale tego roku!

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 09.05.-15.05.2020


Artykuł przygotowały: Paulina Adamczuk i Sylwia Smolińska