Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 09.04.2022 – 22.04.2022

Wracamy do was po świątecznej przerwie z Planszówkowymi Wieściami. Jak zawsze przygotowaliśmy przegląd najciekawszych premier i zapowiedzi gier planszowych.
Premiery
The Thing: Gra planszowa The Thing: Gra planszowa, Galakta

Komu zaufać, jeśli każdy może okazać się zainfekowanym obcym z kosmosu?

The Thing: Gra planszowa przeniesie was do wydarzeń znanych z kultowego filmu wyreżyserowanego w 1982 r. przez mistrza kina grozy, Johna Carpentera. Gra skupia się na umiejętnościach naśladowania i asymilacji Obcego, dzięki którym ukrywa swoją prawdziwą naturę pod osłoną fałszywego człowieczeństwa.

Libertalia: Wichry GalecrestLibertania: WIchry Galacreast, Phalanx

W świecie Galecrest podniebni piraci postawili żagle, by wyruszyć z wiatrem w poszukiwaniu przygody, skarbów i sławy. 

Libertalia pierwszy raz pojawiła się na rynku gier w roku 2012. Dziesięć lat później na rynku pojawia się  poprawiona i rozszerzona edycja, z nowymi grafikami, 40 postaciami na gracza, systemem reputacji do rozstrzygania remisów, odświeżonymi żetonami łupu, solidnym trybem solo i wieloma innymi dodatkami.

Gra w Libertalię składa się z trzech wypraw (rund). Przed każdą wyprawą gracze zyskują taki sam zestaw 6 postaci. Każdego dnia, podczas wyprawy, gracze jednocześnie wybierają 1 postać ze swojej ręki i zagrywają ją. Postaci układane są na wyspie zgodnie ze swoją rangą, od najniższej do najwyższej (remisy rozstrzyga reputacja gracza). Gracze aktywują zdolności dnia tych postaci w kolejności od najniższej rangi, następnie aktywują zdolności zmierzchu oraz wybór żetonów łupu w kolejności od najwyższej rangi, a postacie przechodzą na statki graczy. Na końcu aktywują się zdolności nocy postaci na statkach.

Great Western Trail (druga edycja polska)Great Western Trail, Lacerta

Ameryka, druga połowa XIX wieku: jesteś ranczerem z najdalszego zakątka zachodu, chcącym zbić fortunę, dostarczając najlepsze bydło odbiorcom na wschodzie kraju. Zakup najbardziej wartościowych krów i ich dostawa na stację kolejową w Kansas City jest najlepszym znanym ci sposobem, aby zrealizować to marzenie. Chicago, Filadelfia, Nowy Jork – im dalej położone jest docelowe miasto, tym większy zysk ze sprzedaży bydła!

Osiągnięcie sukcesu nie jest jednak proste. W Great Western Trail po drodze spotkasz innych ranczerów, którzy są tak samo żądni przygód i zysków. A może nawet bardziej? Na całe szczęście nie jesteś sam. Kowboje pomogą ci zadbać o stado, rzemieślnicy pozwolą zbudować własne budynki, a inżynierowie zajmą się zarządzaniem ważnymi połączeniami kolejowymi. To powinno wystarczyć, abyś został najlepszym ranczerem na zachodzie. 

Azul: Ogród KrólowejAzul Ogród Królowej, Lacerta

Król Manuel I zlecił najlepszym portugalskim projektantom ogrodów budowę najbardziej niezwykłego ogrodu dla swojej żony, królowej Marii Aragońskiej.

W Azul – Ogród Królowej twoim zadaniem będzie zaaranżowanie wspaniałego ogrodu dla ukochanej żony króla, sadząc w nim piękne rośliny, drzewa i dodając dekoracje.

Korzystając z innowacyjnego mechanizmu dobierania zasobów, charakterystycznego dla serii gier Azul, musisz starannie wybierać kolorowe płytki, aby udekorować ogród. Tylko najbardziej niesamowici projektanci ogrodów rozwiną się i zdobędą uznanie królowej.

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 09.04.2022 - 22.04.2022W pył zwrot, Muduko

Wielki Pojedynek został rozstrzygnięty i nowy władca Wielkiej Prapuszczy wybrany. Mieszkańcy Boru szykują się do świętowania, przygotowują pyszne dania i trunki. Nowy władca ma jednak jedną zachciankę. Pragnie przed ucztą skosztować pyłku kwiatowego, znanego ze swoich leczniczych właściwości. Ty i Twoi przeciwnicy wyruszacie na łąki i polany w poszukiwaniu tego cennego specyfiku.

W grze zawiadujecie owadzimi jednostkami i zbieracie pożądany przez władcę pyłek. Ten, kto przyniesie go najwięcej zaskarbi sobie jego wdzięczność i zostanie mianowany Mistrzem Pyłku. 

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 09.04.2022 - 22.04.2022Niezwykłe ogrody, FoxGames

13 kwietnia odbyła się premiera gry Niezwykłe ogrody od wydawnictwa FoxGames, przeznaczonej dla jednej do pięciu osób. Rozgrywka polega na budowaniu swojego ogrodu i uzbieraniu jak najwięcej punktów zwycięstwa. Zabawa w ogrodników, czyli w sadzenie drzew, układanie kwiatów, budowaniu stawów i zamawianie posągów na pewno zainteresuje wiele osób. Każdy element musi być odpowiednio dopasowany, a nad każdym krokiem gracza wisi presja czasu. Oczywiście istnieje możliwość dokupywania różnorodnych funkcjonalności i ulepszeń dla swojego ogrodu. Zmysł artystyczny na pewno będzie dodatkowym atutem w tej rozgrywce, by efekt końcowy okazał się oszałamiający.

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 09.04.2022 - 22.04.2022Królestwo w Dolinie, FoxGames

13 kwietnia premierę miała także gra Królestwo w Dolinie, również od wydawnictwa FoxGames. Wspomniany tytuł odznacza się ciekawą fabułą. Dawno, dawno temu była sobie kraina pełna różnych znakomitych osobistości. Nie miała jednak ona żadnego porządnego władcy. Ten przywilej otrzyma gracz, który uzyska jak największe premie, bonusy oraz wpływu i będzie cieszył się najlepszą reputacją w dolinie. Rozgrywka składa się z tur, a podczas każdej z nich uczestnik musi rekrutować postać oraz ją wezwać (jako poddanego lub poprzez aktywowanie specjalisty). Następnie powinien zdobyć królewską nagrodę i uzupełnić dolinę oraz wzgórza. Koniec gry to moment, w którym nie można już całkowicie wypełnić wzgórza. Ta familijna planszówka z pewnością przypadnie do gustu wielu osobom.

Wystrzałowe katapultyWystrzałowe katapulty, FoxGames

Kolejna gra od wydawnictwa FoxGames miała premierę 13. kwietnia. Fabuła gry Wystrzałowe katapulty jest iście ciekawa. Otóż, dwa rywalizujące ze sobą, od dawnych czasów rody, stoczą walkę o podłogę. Ten z nich, który pokona rycerzy przeciwnika, zwycięży w tym boju. Oczywiście, najpierw jednak, obie drużyny muszą zbudować swoje zamki. Dopiero potem w ruch pójdą katapulty i rozpocznie się walka o przetrwanie. 

Dodatki do gry Wystrzałowe katapulty, FoxGames

Natomiast dzień później, czyli 14. kwietnia wydawnictwo FoxGames poinformowało o możliwości dokupienia dwóch dodatków do wspomnianej wyżej gry. Pierwszy z nich to Daj w kość. Wprowadza on do gry dodatkowe komponenty. Wszyscy gracze dokładają do swojej talii dodatkową kartę akcji, tym samym zamiast głazu wystrzeliwują specjalną kość. Po sprawdzeniu jej symbolu, należy zastosować przypisany mu efekt i cieszyć się z urozmaiceń rozgrywki. Drugi nietypowy dodatek to antypoślizgowe maty, pozwalające utrzymać lepszą kontrolę nad przebiegiem gry. Miejsca, gdzie gracze zbudują swoje zamki, dzięki takim matom, będą wyglądać okzalej, a uczestnicy zabawy mogą poczuć się pewniej na swojej drodze do zwycięstwa.

Zapowiedzi
Viticulture: Winobranie, Phalanx

Viticulture: Winobranie to zupełnie nowe, duże rozszerzenie kooperacyjne, które ukaże się po polsku jeszcze w tym roku!

Wspólnie z ogromną winiarską rodziną z rozmaitych zakątków świata, będziecie starać się zdobyć międzynarodową renomę. Waszym zadaniem będzie również odszukanie balansu między zarządzaniem swoją rozkwitającą winnicą a wzajemnym zdobywaniem wpływów w konkretnym regionie. Przedsprzedaż wystartuje już w czerwcu!

Interface RED Volume 1 do Cyberpunk RED, Black Monk Games

Night City to wiecznie nienasycony, wiecznie głodny, niemalże żywy organizm: pragnie więcej i więcej, stale, bez końca. Rozrasta się w poszukiwaniu czegoś nowego: nowych wrażeń, nowych miejsc, nowych ludzi. Co tym razem pożarł ten ogromny moloch? O tym musicie przekonać się na własną rękę, choombas!

Interface RED Volume 1 to zbiór przydatnych artykułów do gry Cyberpunk RED, a także Kanał Aktualności i zbiór gotowych do gry postaci. W środku znajdziecie m.in. wygodną instrukcję konwersji broni z Cyberpunk 2020 do Cyberpunk RED, Kanał Aktualności pod tytułem Pociąg Czerwonego Chromu oraz dziesięć gotowych postaci i sześć wygenerowanych Architektur Sieciowych.

Przedsprzedaż rusza już 28 kwietnia.

Labirynty – Początek Drogi i Minotaur, Nasza Księgarnia

Początek drogi

Udaj się na wyprawę po 7 tajemniczych światach. W każdym z nich musisz pokonać labirynt i dotrzeć do wyjścia. Po drodze będziesz mieć do wykonania różne zadania (np. odnalezienie przedmiotów lub uruchomienie jakiejś maszyny).

Minotaur

Minotaur trzyma Ariadnę w najgłębszym lochu labiryntu. Jesteś jej jedyną nadzieją! Aby do niej dotrzeć, musisz pokonać aż 7 labiryntów. Po drodze będziesz mieć do wykonania różne zadania (np. zdobycie miecza i zbroi). Na końcu stawisz czoło Minotaurowi!

Premiera 1 czerwca.

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 09.04.2022 - 22.04.2022

Liski, FoxGames

Już na początku roku wydawnictwo FoxGames zapowiadało grę własnego autorstwa i niedawno mieliśmy okazję poznać ją bliżej. Będzie ona nosiła tytuł Liski, a jej premiera odbędzie się 18. maja. To gra stworzona dla najmłodszych miłośników gier planszowych, czyli dla dzieci od czwartego roku życia. Pięć dodatkowych wariantów rozgrywki umożliwi dostosowanie poziomu gry do umiejętności graczy. Wraz z rodziną lisków wybierzecie się na piknik. Do takiej wycieczki trzeba dobrze się przygotować. Należy spakować niezbędne rzeczy w jak najkrótszym czasie. Planszówka ta rozwija refleks i spostrzegawczość oraz posiada walory edukacyjne, co zapewne doceni wielu rodziców.

Przedsprzedaże
Tidal Blades: Obrońcy rafy, Galakta 

Zorganizowano wielki turniej i areny tylko czekają na śmiałków przybywających z każdego zakątka wyspiarskiej krainy. Aby zaprezentować sędziom swój prawdziwy potencjał, będziecie musieli trenować dniami i nocami, stawiać czoła wyzwaniom na trzech arenach i wysunąć się na prowadzenie w rankingu czempionów.

Macie na to tylko cztery dni. Czy uda wam się za wszelką cenę sprostać wyzwaniom i dołączyć do grona godnych tytułu Ostrz Pływów, Obrońców Rafy.

Ukryci liderzy, Galakta

Wyspa Oshra pogrążona jest w chaosie. Śmierć Cesarza sprawiła, że konflikt pomiędzy Górskimi Plemionami a Armią Imperialną przybrał na sile. Podczas gdy Wodne Ludy za wszelką cenę próbują utrzymać w ryzach zwaśnionych rywali, Nieumarli dążą do otwartej wojny. Cała nadzieja w szóstce dzieci Cesarza. Które z nich obejmie tron?

To szybka i lekka strategiczna gra karciana z dużą ilością bezpośredniej interakcji między graczami. To świetne połączenie mechaniki budowania własnego obszaru gry z elementami dedukcji i wyjątkowym mechanizmem określania zwycięzcy.

Do sklepów trafi także pakiet rozszerzający „Kompania królowych”, w którym znajdziecie 18 dodatkowych kart urozmaicających rozgrywkę.

The Game i The Game: Nic prostszego, FoxGames

11 maja w sprzedaży pojawią się dwie nowe gry od wydawnictwa FoxGames, a więc The Game oraz The Game: Nic prostszego. 21. kwietnia ruszyła ich przedsprzedaż. Pierwsza z nich to kooperacyjna gra karciana charakteryzująca się prostymi zasadami i zapewniająca jej uczestnikom wiele emocji. Do zwycięstwa potrzebna jest tutaj  współpraca. Gracze wykładają na stół swoje karty, jednak mają oni utrudnione możliwości komunikacji, dlatego rozgrywka jest nieprzewidywalna i pełna zaskakujących zwrotów akcji. Tytuł został nominowany do nagrody Spiel des Jahres w 2015 roku. Natomiast gra The Game: Nic prostszego polega na zagrywaniu i dobieraniu kart. Jednak, w tym przypadku, wasze zwycięstwo będzie zależało od tego, w jakim stopniu umiecie porozumieć się… bez słów.

Myszkowanie, Granna

Niebawem w sprzedaży pojawi się kooperacyjno-obserwacyjna gra zatytułowana Myszkowanie od wydawnictwa Granna. Domek myszek jest pełen porozrzucanych rzeczy. Jakie zadanie otrzymają gracze? Otóż, zaglądając do wnętrza budynku oświetlonego specjalną latarką, będą musieli namierzyć, wzrokowo, dany przedmiot i zapamiętać jak najwięcej szczegółów, które go dotyczą. Ale, uwaga! Na tę czynność przeznaczone jest tylko trzydzieści sekund. A kiedy zgaśnie światło, trzeba udzielić odpowiedzi na pytania zadane przez… samą grę. Wygrana zależy od tego, czy uda się zdobyć dwanaście punktów przed zakończeniem rundy. Ponadto, gra wyróżnia się czterema poziomami trudności, co pozwala dopasować rozgrywkę do możliwości graczy. Mogą w nią zagrać już pięcioletnie dzieci. Do zabawy potrzebne są co najmniej dwie osoby, maksymalnie zaś może wziąć w niej udział pięciu graczy.

Stranger Things: Atak łupieżcy umysłów, Rebel

Gra blefu w świecie Stranger Things!

Łupieżca umysłów tworzy armię opętanych ludzi, z których pomocą zamierza dokonać inwazji na Ziemię. Część z Was już znajduje się pod jego kontrolą… Zachowaj czujność i uważaj, aby nie zaatakował Ciebie albo Twoich przyjaciół!

Weź udział w szybkiej, innowacyjnej i pełnej niespodzianek grze ukrytych tożsamości, nawiązującej do popularnego serialu Netflixa! Stranger Things: Atak łupieżcy umysłów toczy się w następujących po sobie turach i stawia przeciwko sobie dwie drużyny: wolnych i opętanych. Jeśli grasz wolną postacią, musisz oprzeć się atakom. Celem opętanych jest wyeliminowanie wszystkich wolnych postaci.

Wydarzenia

XX-sta edycja konkursu Świat Przyjazny Dziecku, Komitet Ochrony Praw Dziecka

W pierwszej połowie kwietnia odbyło się uroczyste wręczenie nagród 20-stej edycji konkursu Świat Przyjazny Dziecku, organizowanego przez Komitet Ochrony Praw Dziecka. Celem tego wydarzenia przeprowadzanego już od 2002 roku jest nagrodzenie i propagowanie wartościowych produktów, miejsc i portali internetowych dla dzieci w przedziale wiekowym 0-17 lat. W tegorocznej edycji nagrodzone zostały także znane nam serie i gry planszowe, tj.:

Kategoria gry dla dzieci w wieku 0-7 lat

Nagrody główne:

  • seria Układanki i pierwsze gry, które rosną razem z dzieckiem, Czuczu
  • Pędzące żółwie XXL, Egmont
  • Basia w zoo, Egmont
  • seria Gier Edukacyjnych oraz Smart Bingo
  • Opowiadanki, Rebel
  • Gra sensoryczna. Mistrz konstrukcji, Wader-Woźniak
  • Dżungla, Nasza Księgarnia
  • Rok na okrągło. Gra obserwacyjna, Adamigo
  • Czyj to trop?, Adamigo
  • Doktor Dolittle, wydawnictwo Aleksandria
  • seria gier Uczymy się. Wszystkie dzieci świata, Tactic
  • Jak pokonać wirusa?, wydawnictwo Hipokampus

Wyróżnienie:

 • seria Już gram, Granna

Kategoria gry dla dzieci 8-17 lat

Nagrody główne:

 • Jaś i Małgosia, Granna
 • Myszkowanie, Granna
 • Super Farmer & Bocian, Granna
 • Ghost Adventures. Zakręcona Przygoda, Muduko
 • Project L, Rebel
 • Milionerzy, TM Toys
 • seria gier Na końcu języka, Na końcu języka 2, Na końcu języka JUNIOR
 • seria gier Gra na emocjach, Gra pozorów, Gra słów, Gra liczbowa, Nasza Księgarnia
 • Azul, wydawnictwo Lacerta
 • Patchwork. Express, wydawnictwo Lacerta
 • Gra przygodowa. W poszukiwaniu złotego runa, wydawnictwo Hipokampus
 • seria gier rodzinnych Neurony w akcji, Sprytni ogrodnicy, Ja Ci pokażę! Junior

Wyróżnienia:

  • Terra, Egmont
  • Draftozaur, Nasza Księgarnia
  • Parki Niedźwiedzi, wydawnictwo Lacerta
  • Kodowanka od kodowania do programowania. Nasze legendy, wydawnictwo Jawa

Pozostałych laureatów poznacie na stronie internetowej Świat Przyjazny Dziecku.

Wspierajki

Explorers of the Woodlands, Galakta

Właśnie wystartowała kampania Explorers of the Woodlands, której będziemy mieć przyjemność zajmować się polską edycją, którą możecie zamówić już podczas kampanii oraz za wersję sklepową dostępną po dostarczeniu gry do wspierających.

Explorers of the Woodlands to osadzona w tajemniczym lesie kooperacyjna gra przygodowa typu dungeon crawler dla 1-4 graczy. Odkrywanie, rozmieszczanie kafelków, zarządzanie kośćmi i walka z potworami – a wszystko to w przepięknej oprawie i dwóch wariantach rozgrywki: szybkim trybie podstawowym oraz trybie kampanii.

Możecie wziąć udział w kampanii tutaj: https://www.kickstarter.com/…/explorers-of-the-woodlands

The Dark Quarter, Lucky Duck Games

Popbookownik
Popbookownik
Britney była królową popu, a my jesteśmy królowymi i królami popkultury. Nowa recenzja, artykuł czy świeży news? Ups! Zrobiliśmy to znowu! Nie mamy swojego Timberlake’a, ale za to możemy pochwalić się tekstami, które są równie atrakcyjne.

Popularne w tym tygodniu