Co wiesz o świecie, w którym żyjesz? „Terra” – recenzja gry planszowej

-

Terra jest dobrze znana na polskim rynku gier planszowych. Zdobyła już serca graczy, teraz zaś powraca w nowej, odświeżonej szacie graficznej. Proste reguły, emocjonująca rozrywka i ogrom ciekawostek, które tylko czekają na odkrycie – tak w skrócie można opisać Terrę.
 Powrót Terry

Terra zdążyła już zdobyć sobie grono fanów w Polsce za sprawą swojego pierwszego wydania. Tym razem ta imprezowo-familijna gra wraca do nas w zupełnie nowej szacie graficznej i zestawem nieznanych dotąd zagadek. Produkcja jest wręcz idealną propozycją na spotkanie z rodziną lub przyjaciółmi, pozwala także naprawdę dużo się nauczyć. Przykładowe pytania z Terry? Czy znasz długość mostu Golden Gate Bridge? Czy wiesz, w którym mieście na Ziemi żyje najwięcej mieszkańców? Czy zgadniesz, ile metrów ma najwyższa wieża kościelna na świecie? W pudełku znajdziemy karty z 900 pytaniami, które pozwalają na wielokrotne rozgrywki. Co więcej, przytoczone przeze mnie pytania były jednymi z łatwiejszych, na jakie się natknąłem, a Terra czasami weryfikuje naszą wiedzę w bardzo ekstremalny sposób.

Terra
Terra
Krótko o rozgrywce

Przed rozpoczęciem rozgrywki należy wybrać poziom trudności, na którym chcemy pracować, a następnie dobrać karty z tego właśnie zakresu pytań. Umieszczamy je w specjalnym pudełeczku, wybieramy kolor pionków, rozkładamy mapę i jesteśmy gotowi do zabawy! Następnie pierwszy gracz w kolejce dobiera jedną z kart. Na jej górnej części widnieje tytuł, na przykład Najdłuższa plaża. Dowiadujemy się, że musimy na mapie zaznaczyć jeden obszar, dodatkowo powinniśmy też podać długość owej plaży oraz liczbę wystrzelonych z niej rakiet.

Plansza, którą tworzy mapa świata, podzielona jest na różne regiony, takie jak Południowy Pacyfik, Europa Wschodnia czy Azja Mniejsza. Według podanego wcześniej przykładu, gracze powinni położyć jeden ze swoich pionków na wybranym obszarze geograficznym gdzie, według nich, znajduje się najdłuższa plaża na świecie.

Terra
Terra

Na planszy, oprócz mapy, znajdują się też trzy skale: Lata, Długość/Dystans oraz Liczba. Przy omawianej karcie musimy określić długość plaży oraz liczbę startów rakiet, skorzystamy więc jedynie z dwóch skal. Każda z nich, dla ułatwienia, została przedstawiona innym kolorem. Gracze po kolei ustawiają swoje wskaźniki na polach mapy oraz skalach, aż do momentu spasowania lub skończenia się pionków. Następnie podliczamy punkty. Idealne trafienie daje nam ich aż siedem, zaś bliski strzał to odpowiednio tylko trzy z nich. Wyniki zaznaczamy na torze, który biegnie dookoła planszy. Dla ciekawskich, odpowiedzi z przykładowej karty to Brazylia, 254 km długości oraz 27 startów rakiet. Praia de Cassino ciągnie się na granicy Urugwaju, a w 1966 roku wystrzeliwano stąd rakiety służące do badania zaćmienia słońca. Widzicie? Nawet z recenzji tej gry można się czegoś nauczyć!

Gra dla ciekawych świata

Terra jest grą idealną dla wszystkich ciekawych świata. Pudełko wypełniają trudne zagadki, nieoczywiste fakty i zadziwiające informacje. Nie ma sposobu, żeby spamiętać wszystkie informacje z kart, ale rozgrywka staje się przez to niesamowicie interesująca. Co więcej, swoje odpowiedzi można szacować w przybliżeniu, co daje szerokie pole do popisu wszystkim osobom z żyłką hazardzisty. Czasami warto ryzykować!

Terra
Terra
Prostota kluczem do sukcesu

Ogromną zaletą gry stworzonej przez Friedemanna Friese jest jej prostota. Reguły można bez problemu wytłumaczyć każdemu już w pięć minut, a po jednej turze każdy z graczy będzie miał je opanowane do perfekcji. Także dzięki temu Terra staje się idealną propozycją imprezową, na spotkania ze znajomymi. Czy trzeba posiadać ogromną wiedzę, żeby wygrywać? Nie do końca, często wystarczy mieć szczęście lub umiejętnie, taktycznie operować pionkami. Jeśli wiemy, że ktoś postawił na prawidłowy rejon, należy obstawić swoimi znacznikami wszystkie obszary sąsiadujące, co da nam po trzy punkty za każdy z nich. Myślenie strategiczne też się przyda!

Co wiesz o świecie, w którym żyjesz? „Terra” – recenzja gry planszowej
Lekko, krótko i kształcąco

Pudełko z grą podaje, że gra trwa około 45 minut, z reguły jest to jednak o wiele krócej. Gracze mogą na szczęście bez problemu dobierać kolejne karty, aż będą mieli dość przyswajania nowych informacji. Po rozgrywce w Terrę na pewno mogę czuć się mądrzejszy, a zabawa jest naprawdę przednia. Mam nadzieję, że 900 pytań starczy mi jeszcze na długo!

Co wiesz o świecie, w którym żyjesz? „Terra” – recenzja gry planszowejTytuł: Terra

Liczba graczy: 2-6

Wiek: 10-110

Czas rozgrywki: 45 minut

Wydawnictwo: Egmont

 

Za przekazanie gry do recenzji dziękujemy wydawnictwu Egmont, więcej o grze przeczytacie tutaj:

Co wiesz o świecie, w którym żyjesz? „Terra” – recenzja gry planszowej

podsumowanie

Ocena
9

Komentarz

Świetna gra familijno-imprezowa, które edukuje nawet najbardziej opornych. Bardzo dobra zabawa, a wiedza sama wchodzi do głów.
Piotr Tomczuk
Piotr Tomczuk
Futbolista amerykański, jeździec, bokser i podróżnik na część etatu. W wolnych chwilach czyta wszystko, co wpadnie mu w ręce, nadrabia klasyki światowego kina i spędza godziny na próbach poznania najlepszych historii, które stworzyła kultura popularna. Miłośnik wszystkiego, co amerykańskie - znany też jako the Polish Cowboy.

Inne artykuły tego redaktora

Popularne w tym tygodniu

Świetna gra familijno-imprezowa, które edukuje nawet najbardziej opornych. Bardzo dobra zabawa, a wiedza sama wchodzi do głów.Co wiesz o świecie, w którym żyjesz? „Terra” – recenzja gry planszowej