Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 06.06.-12.06.2020

0
Witajcie drodzy Planszówkowicze! Dziś zasypiemy was premierami od Rebela i Portal Games. Przyjrzeliśmy się zapowiedziom G3. W przedsprzedażach znajdziecie tytuł nominowany do Spiel des Jahres od Galakty oraz gry od Lacerty. Nie zapomnieliśmy także o najmłodszych, dla których zamieściliśmy informację o najnowszych kolorowankach Naszej Księgarni. Zaczynamy!
PREMIERY

W tym tygodniu na sklepowe półki trafiły dwa tytuły od Portal Games. Jest nam niezmiernie miło ogłosić, iż jedną tych gier – Little Town – objęliśmy patronatem i już możecie przeczytać jej recenzję! Poniżej notka prasowa:

Premiery w Portal Games

Gliwice, 10 czerwca 2020 r. – Gra Little Town oraz dodatek Bolidy: Szalona Jazda od dziś dostępne w sklepach z planszówkami w całej Polsce.

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 06.06.-12.06.2020

Little Town, czyli zbudujcie razem miasteczko

Little Town to gra strategiczna dla 2-4 graczy, o czasie rozgrywki poniżej 1 godziny, wykorzystująca mechanikę układania kafelków oraz zarządzania robotnikami i surowcami. Little Town może być znakomitym wprowadzeniem nowych graczy w mechanikę Worker Placement (zarządzania robotnikami). Pomimo prostych reguł rozgrywka wymaga sporo planowania i układania strategii. Gra spotkała się ze świetnym przyjęciem za granicą – została nominowana do prestiżowej nagrody As d’Or we Francji oraz znalazła się na liście wyróżnień tegorocznego Spiel des Jahres.

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 06.06.-12.06.2020

W Little Town gracze kierują grupą architektów, których zadaniem jest rozwój miasteczka. W swojej turze można wysłać jednego ze swoich architektów na mapę lub do konstrukcji nowego budynku. Architekt wysłany na mapę zbiera surowce z przylegających 8 pól oraz może wykorzystać stojące na tych polach budynki. Druga możliwość, to wysłanie architekta do konstrukcji nowego budynku. Gracz opłaca wówczas koszty budynku, otrzymuje za niego punkty zwycięstwa i kładzie budynek na mapie. Od tej pory budynek oferować będzie swoją unikalną możliwość generowania lub konwersji surowców lub punktów. Co ciekawe budynek może być wykorzystywany zarówno przez właściciela, jak i innych graczy, po uiszczeniu opłaty właścicielowi.

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 06.06.-12.06.2020

Umiejętne wystawianie na mapie swoich architektów może bardzo skutecznie zablokować opcje naszych przeciwników. Ze względu na ograniczoną pulę budynków (w każdej grze losowany jest zestaw 12 budynków z 29 dostępnych), surowców oraz miejsc na mapie, gra wyróżnia się silną interakcją między graczami.

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 06.06.-12.06.2020

Rozbieżność obranych strategii u graczy jest zapewniona przez ukryte cele, do których zmierza każdy z graczy – są one losowane na początku gry i przynoszą dodatkowe punkty zwycięstwa.

Gra kończy się po 4 rundach. Błyskotliwa rozgrywka, szybkie tury oraz mocna interakcja między graczami została doceniona przez wielu recenzentów na świecie.

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 06.06.-12.06.2020

Z okazji premiery Portal Games przygotował na YouTube specjalny program, w którym zaprezentuje zasady gry oraz przykładową rozgrywkę na 2 osoby i na 3 osoby. Transmisja na żywo rozpoczęła się 10 czerwca o godzinie 18.00. Filmy można obejrzeć też później na YouTube.

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 06.06.-12.06.2020

Bolidy: Szalona Jazda, czyli nowe tory wyścigowe

Dodatek do gry Bolidy zawierający dwa nowe tory – Aloha Sands i Savanna Stretch, które mocno zmieniają rozgrywkę.

Na torze Aloha Sands znajdują się rampy. Jeśli w odpowiedni sposób wjedziesz na rampę, nabierzesz rozpędu i pognasz do przodu, pozostawiając konkurentów w tyle.

Przez tor Savanna Stretch często przemykają dzikie zwierzęta. Musisz ich unikać, kiedy znajdą się na twojej trasie. Savanna Stretch słynie z szalonych slalomów między dzikimi zwierzętami. Uważaj na nie, bo w każdej chwili możesz wypaść z wyścigu!

Bolidy to dynamiczna gra rodzinna dla 2 do 6 graczy, o nieskomplikowanych zasadach, które świetnie oddają emocje towarzyszące wyścigom samochodowym. Gra zaprojektowana przez weteranów branży – Roba Daviau (Pandemic Legacy, Detektyw: Drugie Dno), Wolfganga Kramera (El Grande, Tikal) oraz Justina Jacobsona (Fireball Island).

Od tego tygodnia wyruszymy w międzygalaktyczną podróż na fregacie Black Angel od wydawnictwa Rebel. Zagłada ludzkości była nieunikniona, jednak wciąż tli się dla niej nadzieja na przeżycie. Statek kosmiczny Black Angel ma na celu przetransportowanie materiału genetycznego na planetę, gdzie panują odpowiednie warunki do życia. Gracze wcielą się w sztuczną inteligencję na fregacie i będą dowodzić swoją grupą robotów, aby skutecznie zarządzać statkiem, odpierać ewentualne próby ataku na Black Angel oraz wykonywać naprawy w razie konieczności. Tytuł dedykowany jest zaawansowanym graczom i spodoba się w szczególności miłośnikom mechaniki worker placement. Kto rozpoczął już swoją misję?

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 06.06.-12.06.2020

To jeszcze nie koniec premier od Rebela. Nadzorca krypty poszukiwany! Fallout Shelter bazuje na popularnej grze komputerowej,  w której gracze pełniąc rolę urzędników krypty zawalczą o stanowisko nadzorcy. Gracze będą musieli poradzić sobie z zagrożeniem schronu, zarządzać jego mieszkańcami przydzielając im konkretne zadania oraz werbować nowych. Akcje te generują jednostki zadowolenia. Urzędnik, który zbierze ich najwięcej wygrywa. Zgłosiliście swój udział?

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 06.06.-12.06.2020

PLANY WYDAWNICZE

Rodzina Roju powiększy się o kolejne dwa tytuły. Wydawnictwo G3 zapowiedziało wersję podróżną, którą zabierzecie ze sobą wszędzie dzięki kompaktowemu rozmiarowi oraz edycję carbon. Każdą z gier wzbogacono już o dwa dodatki, natomiast trzeci będzie można kupić osobno. Kolejną zapowiedzią jest dwuosobowy tytuł Tatsu od autora Roju dedykowany pasjonatom gier strategicznych. Gotowi na smoczą bitwę?

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 06.06.-12.06.2020

PRZEDSPRZEDAŻE

Wydawałoby się, że temat kosmosu w grach planszowych został już wyczerpany. Nic bardziej mylnego! Za sprawą wydawnictwa Galakta, wyruszymy w kolejną galaktyczną podróż. W Załodze wcielimy się w zespół badaczy, który weźmie udział w projekcie NAUTILUS. Jego zadaniem jest potwierdzenie istnienia dziewiątej planety. Drużyna składa się z od dwóch do pięciu śmiałków, a czekać na nas będzie aż pięćdziesiąt misji, czyli logicznych zadań o zróżnicowanym poziomie trudności. Jedyny środek komunikacji między graczami stanowią zagrywane karty. Ponadto każdy z badaczy posiada swój własny cel, aby ostatecznie uznać misję za sukces, muszą zostać one ukończone. Tytuł możecie kupić w przedsprzedaży, premierę zaplanowano na 25 czerwca. Warto przyjrzeć się grze bliżej, ponieważ Załogę nominowano do prestiżowej nagrody Spiel des Jahres!

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 06.06.-12.06.2020

Lacerta ogłosiła premierę Pracowni Snów oraz Paryża: Miasta Świateł. W te dwa tytuły zagramy 14 lipca. Gry można nabyć już w przedsprzedaży na stronie wydawnictwa. Pracownia snów przeniesie nas do odległych krain ukrytych w snach. Gracze niczym architekci zaprojektują najpiękniejsze senne obrazy. W magicznej podróży weźmie udział od jednego do czterech graczy, natomiast błogi sen potrwa od sześćdziesięciu do dziewięćdziesięciu minut. Tytuł skierowany jest dla średnio zaawansowanych. Natomiast drugi tytuł, jest grą abstrakcyjną, w której dwóch graczy wyruszy do pięknego XIX wiecznego Paryża. Zadaniem graczy będzie oświetlenie tego pięknego miasta, poprzez planowanie przestrzeni oraz wznoszenie budynków. Nie możemy się doczekać pierwszych wędrówek, zarówno tych po krainie snów oraz uliczkami Paryża!

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 06.06.-12.06.2020

Wydawnictwo Portal Games rozpoczęło przedsprzedaże swoich kolejnych tytułów! Wśród nich znajdziecie rozszerzenie do Osadników: Narodziny Imperium – Poprzez Wieki, które wzięliśmy pod swoje popkulturowe skrzydła jako patronat! Poniżej notka prasowa:

Dwie nowe przedsprzedaże w Portal Games

Gliwice, 8 czerwca 2020 r. – Portal Games z dumą ogłasza rozpoczęcie przedsprzedaży wyjątkowego dodatku do Osadników: Poprzez Historię oraz kompletnego wydania Istanbul: Big Box.

Przedsprzedaż Osadników: Poprzez Historię

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 06.06.-12.06.2020

Osadnicy: Narodziny Imperium – Poprzez Historię to rozszerzenie, które wprowadza do uniwersum Osadników Kampanię w Otwartym Świecie. Celem kampanii jest stałe rozwijanie twojego Imperium, gra po grze, poprzez osiąganie kolejnych Celów i podbój nowych Prowincji. Jednocześnie należy pamiętać o sprawnym zarządzaniu rozwijającym się Imperium, aby uniknąć jego upadku, oraz co najważniejsze, dążyć do wprowadzenia uniwersum Osadników do czasów współczesnych!

W trakcie gry Imperia rozwijają się pod względem militarnym, ekonomicznym i kulturowym, a gracze ścigają się w osiąganiu różnorodnych celów. Bycie pierwszym, który osiągnie te cele, jest kluczowe dla rozkwitu Imperium. Na koniec każdej gry kampanii, gracze awansują na torach związanych z osiągniętymi celami. Inwestują również w nowe wynalazki i dołączają do swojego Imperium nowo podbite prowincje. Gdy gracz osiągnie koniec ścieżki postępu, jego Imperium wkracza w nową erę, która daje mu dostęp do nowych imponujących wynalazków i umiejętności, ale jak zawsze, wiąże się też z pewnymi kosztami postępu – po wejściu w nową erę gracz traci wszystkie podbite dotąd prowincje.

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 06.06.-12.06.2020

3 kolejne Ery na 3 różnych Arkuszach Imperium

Rozwój Imperiów odzwierciedlany jest na spersonalizowanych Arkuszach Imperium odpowiadających Erze, w której znajduje się aktualnie Imperium. W grze występują trzy kolejno następujące po sobie Ery: Starożytność, Średniowiecze i Rewolucja Przemysłowa. Gdy gracz osiągnie koniec Rewolucji Przemysłowej, uznaje się, że jego imperium wkracza we Współczesność, co stanowi koniec kampanii.

Każdy arkusz Imperium jest w pełni spersonalizowany, co oznacza, że gracze będą po nim pisać i aktualizować go w miarę czynionych Postępów. Arkusz Imperium posiada miejsce do wpisania nazwy Imperium, pozwala także na śledzenie kosztu utrzymania Prowincji, postępu na poszczególnych torach, końcowego wyniku punktowego, stanu posiadanych punktów Wiedzy oraz aktualnego stanu osiągnięcia Celów. Rozwój na torach Postępów odblokowuje dla Imperium specjalne bonusy. Dotarcie do ostatniego pola na którymkolwiek z torów Postępu pozwala graczowi na wejście w nową Erę w następnej rozgrywce z zupełnie nowym Arkuszem Imperium. Każda Era oferuje odmienne bonusy na torach Postępu, a także nowe Wynalazki i odmienne koszty utrzymania Prowincji.

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 06.06.-12.06.2020

Ogromna regrywalność dzięki 163 nowym kartom

Osadnicy: Poprzez Historię zawiera dużą talię nowych kart, dzięki którym każda gra będzie inna:
55 karty Prowincji reprezentują nowe podbite krainy, które dostarczają Dobra.
66 karty Wynalazków reprezentują postęp na różnych polach rozwoju Imperium i zapewniają specjalne Cechy.
42 karty Celów reprezentują kluczowe kierunki rozwoju, którymi będą
podążały Imperia podczas danej gry. Gracze, którzy osiągną Cele jako pierwsi, uzyskają znaczny wzrost postępów w odpowiedniej kategorii, a także niewielki bonus w grze.

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 06.06.-12.06.2020

Co to Kampania z Otwartym Światem?

Osadnicy: Poprzez Historię wprowadza tryb Kampanii z Otwartym Światem, w której z gry na grę gracz zarządza tym samym, coraz bardziej rozwiniętym Imperium. To, co różni ją od typowej gry Legacy, to fakt, że do gry w Kampanii z Otwartym Światem gracz nie potrzebuje stałej ekipy, ponieważ poszczególne Imperia nie muszą być na tym samym poziomie rozwoju. Nowe osoby mogą dołączyć do kampanii i rozwijać swoje Imperia od początku. Podobnie jak w historii – nowe imperia pojawiały się, kiedy inne były już świetnie rozwinięte. Bez względu na różnice w stadium rozwoju Imperium gra pozostaje dobrze zbalansowana, ponieważ lepiej rozwinięte Imperia są po prostu trudniejsze w utrzymaniu.

Promoski w przedsprzedaży

Tylko zamawiając w przedsprzedaży otrzymać można unikalne promoski: 4 Kafle Organizacji Międzyimperialnych, które zapewniają dodatkowy sposób na rozwój na torach Postępu, oraz 6 prześlicznych pamiątkowych pocztówek. Wysyłka egzemplarzy z przedsprzedaży jeszcze przed oficjalną premierą gry, zaplanowaną na lipiec 2020 r.

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 06.06.-12.06.2020

Przedsprzedaż Istanbul: Big Box

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 06.06.-12.06.2020

Istanbul: Big Box to kompletne wydanie gry Istanbul oraz jej dwóch dodatków: Mokka & Bakszysz oraz Listy & Pieczęcie. Istanbul autorstwa Rodrigera Dorna to gra strategiczna dla 2 – 5 osób należąca do kanonu najlepszych gier planszowych. Gra zdobyła szereg prestiżowych nominacji i nagród, w tym nagrodę Kennerspiel des Jahres wygrywając w 2014 roku z Concordią.

Istanbul: Big Box to propozycja dla każdego. Wersja podstawowa ma wystarczająco proste reguły, aby nauczyć je dziecko lub osobę z mniejszym doświadczeniem w planszówkach. Dodając rozszerzenia Mokka & Bakszysz lub Listy & Pieczęcie, bądź też grając w wariancie Wielki Bazar, możemy znacząco utrudnić rozgrywkę, dzięki czemu gra staje się wyzwaniem również dla zaawansowanych graczy. Istanbul świetnie się skaluje – działa wyśmienicie zarówno na 2 graczy, jak i na 5 osób. Wyróżnia się także dużą regrywalnością dzięki modularnej budowie obszaru gry.

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 06.06.-12.06.2020

Modularna plansza z 16 kaflami Lokacji

W grze Istanbul każdy gracz przewodzi Kupcowi oraz jego czterem Pomocnikom, którzy przemieszczają się pomiędzy 16 Lokacjami bazaru. W każdej Lokacji można wykonać inną akcję, m.in.: w Składach Tkanin, Przypraw i Owoców zdobywamy Towary, które możemy następnie sprzedać z zyskiem na Małym lub Dużym targu lub wymienić w Pałacu Sułtana na Rubiny, za pieniądze możemy kupić Rubiny u Jubilera, a na posterunku Policji uwolnić swojego krewnego i wysłać go do innej Lokacji, aby załatwił dla nas interes, natomiast w Małym lub Dużym meczecie zdobywamy zdolności specjalne, a w Herbaciarni oraz na Czarnym rynku możemy zabawić się w hazard, aby zdobyć gotówkę lub cenne srebra. W poszczególnych Lokacjach gracze napotykać będą dodatkowe postaci krążące po planszy: Burmistrza, który rozdaje karty Bonusowe oraz Przemytnika, który pozwala na wymianę Towarów. Grę wygra ten, kto pierwszy zdobędzie 5 Rubinów (6 w grze 2-osobowej).

Wyzwanie, jakie stoi przed graczem, polega na tym, że aby gracz wykonał akcję w Lokacji, to jego Kupiec potrzebuje wsparcia Pomocnika, którego musi pozostawić za sobą. Aby później ponownie użyć tego Pomocnika, Kupiec gracza musi w kolejnych turach powrócić do Lokacji i zabrać go ze sobą. Gracze powinni zatem starannie planować swoje akcje, aby nie zostać bez Pomocników, a tym samym bez możliwości wykonania żadnej akcji.

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 06.06.-12.06.2020

Dodatek Mokka & Bakszysz

Dodatek Mokka & Bakszysz wprowadza 4 nowe Lokacje, nowy Towar – kawę, którą można w Kawiarni zamienić na Rubiny, karty Gildii wnoszące bardzo mocne jednorazowe bonusy, mechanikę Blokady między Lokacjami, a także nową postać – Handlarza Kawą, u którego można nabyć więcej tego Towaru. Ponadto wprowadzone zostają dwie nowe zdolności specjalne, w tym umiejętność przemieszczania się na dowolną odległość w linii prostej. Grając z dodatkiem Mokka & Bakszysz dotychczasowe pole gry powiększa się z 4 x 4 kafle do 5 x 4 kafli, co podnosi poziom trudności gry – trzeba jeszcze lepiej planować swoje ruchy na planszy.

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 06.06.-12.06.2020

Dodatek Listy & Pieczęcie

Dodatek Listy & Pieczęcie wnosi 4 nowe Lokacje, w tym Dom Aukcyjny z mechaniką licytacji, dodatkowego Wspólnika, który wykonuje akcje niezależnie i alternatywnie dla Kupca, nowy mechanizm dostarczania Listów oraz nową postać Kuriera, od którego możemy otrzymać List do dostarczenia. Grając z dodatkiem Listy & Pieczęcie obszar gry powiększa się z matrycy 4 x 4 kafle do 5 x 4 kafli.

Wariant gry Wielki Bazar

Jeśli znacie już dobrze oba rozszerzenia do gry Istanbul, polecamy wypróbować grę w wariancie Wielki Bazar. W tym wariancie łączycie elementy gry podstawowej z oboma rozszerzeniami Mokka & Bakszysz oraz Listy & Pieczęcie. Otrzymujemy wówczas ogromny obszar gry 5 x 5 kafli, który wymaga dużej dozy planowania ruchów i budowania zwycięskiej strategii. To prawdziwa uczta dla miłośników cięższych gier.

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 06.06.-12.06.2020

Przedsprzedaż antologii The Best of Magazyn Portal

Gliwice, 12 czerwca 2020 r. Portal Games z dumą zapowiada rozpoczęcie przedsprzedaży pierwszego tomu antologii The Best of Magazyn Portal.

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 06.06.-12.06.2020

The Best of Magazyn Portal to książka, w której zebrane zostały najlepsze artykuły z czasopisma Portal wydawanego w latach 1999 – 2003 przez Ignacego Trzewiczka i Michała Oracza.

Artykuły zamieszczone w antologii niezwykle ciekawie opisują kwestie tworzenia scenariuszy RPG, prowadzenia sesji, a także triki i motywy przydatne podczas sesji.

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 06.06.-12.06.2020

The Best of Portal to sentymentalna podróż w odległe czasy, w których muzyka płynęła z magnetofonów, Internet nie istniał, a RPG było absolutnie niszowym hobby. Jednak pod cienką warstwą kurzu wciąż kryją się uderzające ponadczasową użytecznością skarby.

Wszystkie artykuły zostały opatrzone komentarzami doświadczonych erpegowców, Wojciecha Rzadka i Zbigniewa 'Zeda’ Zycha z grupy Lans Macabre, które zwracają uwagę na zmiany, jakie zaszły w naszym hobby, dodają kontekstu prezentowanym tekstom i rozwijają poruszane tematy, ukazując perspektywę naszych czasów.

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 06.06.-12.06.2020

Prezentowane porady, pomysły, motywy i tricki zupełnie się nie zestarzały, więc warto podzielić się nimi z nowymi pokoleniami Graczy i Mistrzów Gry.

Od dziś antologia The Best of Magazyn Portal dostępna w przedsprzedaży w sklepie Portal Games.

Przeczytaj fragment książki na stronie Portal Games.

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 06.06.-12.06.2020

#ZOSTANWDOMU #GRAJWPLANSZOWKI

W ostatnim czasie bardzo popularne stały się kolorowanki z ilustracjami nawiązującymi do gier planszowych. Najnowszą jaką możecie znaleźć w sieci, jest ta udostępniona przez wydawnictwo Nasza Księgarnia, a widnieje na niej obrazek z Liskiem Urwiskiem w roli głównej. Jeśli zatem wasze dzieci lubią tę grę i uwielbiają malowanki, zachęcamy do jej pobrania i wydrukowania. Pod tym linkiem znajdziecie tę oraz wiele innych ciekawych kolorowanek. Kredki w dłoń i do dzieła!

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 06.06.-12.06.2020


Artykuł przygotowały: Paulina Adamczuk, Sylwia Smolińska